| Allicdata Part #: | D25S82C6GX00-ND |
| Manufacturer Part#: |
D25S82C6GX00 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Amphenol FCI |
| Short Description: | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A PRESS |
| More Detail: | 25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Conne... |
| DataSheet: | D25S82C6GX00 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| 1 +: | 0.00000 |
| Features: | Board Guide |
| Backset Spacing: | 0.256" (6.50mm) |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Wire Gauge: | -- |
| Housing Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Contact Form: | -- |
| Color: | Black |
| Voltage Rating: | 300V |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 5A |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Ingress Protection: | -- |
| Contact Finish Thickness: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish: | Gold |
| Shell Material, Finish: | Steel, Tin Plated |
| Series: | Delta D |
| Termination: | Press-Fit |
| Flange Feature: | Housing/Shell (4-40) |
| Mounting Type: | Board Edge, Through Hole, Right Angle |
| Contact Type: | Signal |
| Shell Size, Connector Layout: | 3 (DB, B) |
| Number of Rows: | 2 |
| Number of Positions: | 25 |
| Connector Type: | Receptacle, Female Sockets |
| Connector Style: | D-Sub |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Obsolete |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tray |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
D25S82C6GX00 is a type of D-Sub connector. Generally, D-sub connectors feature two or more parallel rows of pins or sockets surrounded by a D-shaped metal shield. It comes with exactly 82 pins, hence the 82 in its name, and the ’D25’ and ‘X00’ represent the size and type of its metal shield. The ‘G’ is for gold plating.
D-sub connectors are widely used in a wide variety of applications, from industry to home. The D25S82C6GX00 offers a secure connection due to its 82-pin design, and its gold plating prevents corrosion, extending service life and ensuring reliable performance in many applications. Its internal connection is suitable for digital and analog signals, making it a go-to choice for data transmission and circuit protection. D25S82C6GX00 connectors are often used for computer applications, home entertainment devices, car audio systems, industrial equipment, electrical wiring systems, robotics, and many other applications.
D-sub connectors are designed with a number of features to ensure reliable performance. These connectors are designed for latching, a two-step insertion and removal process which prevents accidental disconnection and maintains the integrity of the connection. This latching design helps keep the connection secure and reliable. The D25S82C6GX00 is also designed to withstand impacts and vibration, to ensure that the connection remains secure over the running time of the device.
The working principle of the D25S82C6GX00 is straightforward. Connector A is the male side and connector B is the female side. The metal shield of the D-sub connector provides the necessary grounding for the connection. When the connection is made, metal contact points on both sides of the connector create an electrical connection. This allows the current to flow and the device to work properly.
The D25S82C6GX00 is a robust, reliable and versatile option for any application that requires a secure connection and protection against corrosion. Its latching design helps to keep the connection secure, and its impact-resistant construction makes it suitable for use in a variety of environments. In addition, its gold plating helps to extend its service life, making it a suitable choice for many different applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| D25S81C6PA00LF | Amphenol FCI | 1.42 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S90C6GX00LF | Amphenol FCI | 1.44 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S33E6RX12LF | Amphenol FCI | 1.71 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S33E6PV00LF | Amphenol FCI | 1.18 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S33E4PA00LF | Amphenol FCI | 0.78 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S24A6PA00LF | Amphenol FCI | 1.81 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S13A4PV00LF | Amphenol FCI | 1.74 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S91C6GL00LF | Amphenol FCI | 1.43 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S33E6GL00LF | Amphenol FCI | 2.12 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S33E6GX00LF | Amphenol FCI | 1.45 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S24A6GV00LF | Amphenol FCI | 2.36 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S90C4PX00LF | Amphenol FCI | 0.76 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S13B4PA00LF | Amphenol FCI | 1.1 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S91C6GX00LF | Amphenol FCI | 1.44 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S33E6RV12LF | Amphenol FCI | 1.54 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S91C6PV00LF | Amphenol FCI | 1.38 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S13A6PA00LF | Amphenol FCI | 1.53 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S24A4PA00LF | Amphenol FCI | 0.96 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S24A6RV22LF | Amphenol FCI | 1.43 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S90C4PV00LF | Amphenol FCI | 0.96 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S82C6PA00 | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S80C6GV00LF | Amphenol FCI | 2.11 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S90C6PA00 | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S90C6GL00LF | Amphenol FCI | 1.44 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S33E6RX09LF | Amphenol FCI | 1.8 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S13A6GL00LF | Amphenol FCI | 1.44 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S82C6GX00 | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S81C6GX00 | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S33E6UX00LF | Amphenol FCI | 1.6 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S13A6RV09LF | Amphenol FCI | 2.19 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S13B4GX00LF | Amphenol FCI | 0.98 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S13B4GV00LF | Amphenol FCI | 1.39 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S24A4GX00LF | Amphenol FCI | 1.86 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S80C6PL00LF | Amphenol FCI | 2.62 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S33E6RL12LF | Amphenol FCI | 1.71 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S91C6GL00 | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S82C6GX00LF | Amphenol FCI | 1.93 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S90C6PX00 | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S24A4PL00LF | Amphenol FCI | 0.85 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S91C4GX00LF | Amphenol FCI | 1.12 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
CONN D-SUB RCPT 25POS PNL MNT WW25 Posit...
CONN D-SUB PLUG 24P PNL MNT SLDR24 (17 +...
CONN D-SUB PLUG 36POS R/A SOLDER36 (32 +...
CONN D-SUB RCPT 36POS PNL MNT36 (32 + 4 ...
CONN D-SUB RCPT 9POS R/A SOLDER9 (5 + 4 ...
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SOLDER25 Posit...
D25S82C6GX00 Datasheet/PDF