| Allicdata Part #: | D25S81C6GX00-ND |
| Manufacturer Part#: |
D25S81C6GX00 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Connectors, Interconnects |
| Manufacturer: | Amphenol FCI |
| Short Description: | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A PRESS |
| More Detail: | 25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Conne... |
| DataSheet: | D25S81C6GX00 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| 1 +: | 0.00000 |
| Features: | Board Guide |
| Backset Spacing: | 0.409" (10.40mm) |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Wire Gauge: | -- |
| Housing Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Contact Form: | -- |
| Color: | Black |
| Voltage Rating: | 300V |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 5A |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Ingress Protection: | -- |
| Contact Finish Thickness: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish: | Gold |
| Shell Material, Finish: | Steel, Tin Plated |
| Series: | Delta D |
| Termination: | Press-Fit |
| Flange Feature: | Housing/Shell (4-40) |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Contact Type: | Signal |
| Shell Size, Connector Layout: | 3 (DB, B) |
| Number of Rows: | 2 |
| Number of Positions: | 25 |
| Connector Type: | Receptacle, Female Sockets |
| Connector Style: | D-Sub |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Obsolete |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tray |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
D-Sub Connectors consist of multiple pins designed to alter the electrical and physical connections of a device. The D25S81C6GX00 is a 25-pin, low-profile, wired D-Sub Connector that is frequently used in commercial and industrial applications.
Application Field
Due to its compact size, the D25S81C6GX00 is especially suited for applications that require a minimum amount of space. It is typically used in computer, telecommunications, multimedia, signal processing, lamination, process control, and home entertainment systems. The D25S81C6GX00 is also used to connect electronic peripheral devices such as printers, scanners, and audio-visual equipment. In addition, it is commonly used in embedded systems, satellites, and ships.
In many applications, the D25S81C6GX00 can be used for high-speed, reliable data connections between devices and systems. It is ideal for transmitting digital signals, such as video, audio, and Ethernet data. Additionally, the D25S81C6GX00 is compatible with different kinds of connectors, including connectors with blind mating, solder and insulation displacement connections.
Working Principle
The D25S81C6GX00 features a 25-pin design, with a combination of male/female and single/double-row pins. Each pin is designed to accept a range of current and voltage values, allowing it to accommodate a variety of applications. The pins are lined with either gold or silver plating to ensure reliable electrical connections. Additionally, because of its low profile design, the D25S81C6GX00 is secure and easy to install.
The D25S81C6GX00 features a threaded locking system that ensures secure connections, preventing accidental disconnects. Additionally, the D25S81C6GX00 is configured to meet ESD protection and vibration resistance requirements. Its robust design and corrosion-resistant materials minimize the impact of environmental factors such as dust, moisture, and vibration.
The D25S81C6GX00 is equipped with an integrated latch lock mechanism, which helps keep the connection secure and prevents accidental disconnects. Additionally, the connector features a dust cover to protect against contaminants and dust entering the connection, ensuring reliable performance even in harsh environments.
Overall, the D25S81C6GX00 is a reliable and versatile D-Sub connector. It is widely used in various commercial and industrial applications, due to its ability to offer reliable connections, reduce space requirements, and handle a variety of current and voltage values.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| D25S81C6PA00LF | Amphenol FCI | 1.42 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S90C6GX00LF | Amphenol FCI | 1.44 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S33E6RX12LF | Amphenol FCI | 1.71 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S33E6PV00LF | Amphenol FCI | 1.18 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S33E4PA00LF | Amphenol FCI | 0.78 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S24A6PA00LF | Amphenol FCI | 1.81 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S13A4PV00LF | Amphenol FCI | 1.74 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S91C6GL00LF | Amphenol FCI | 1.43 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S33E6GL00LF | Amphenol FCI | 2.12 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S33E6GX00LF | Amphenol FCI | 1.45 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S24A6GV00LF | Amphenol FCI | 2.36 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S90C4PX00LF | Amphenol FCI | 0.76 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S13B4PA00LF | Amphenol FCI | 1.1 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S91C6GX00LF | Amphenol FCI | 1.44 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S33E6RV12LF | Amphenol FCI | 1.54 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S91C6PV00LF | Amphenol FCI | 1.38 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S13A6PA00LF | Amphenol FCI | 1.53 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S24A4PA00LF | Amphenol FCI | 0.96 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S24A6RV22LF | Amphenol FCI | 1.43 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S90C4PV00LF | Amphenol FCI | 0.96 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S82C6PA00 | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S80C6GV00LF | Amphenol FCI | 2.11 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S90C6PA00 | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S90C6GL00LF | Amphenol FCI | 1.44 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S33E6RX09LF | Amphenol FCI | 1.8 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S13A6GL00LF | Amphenol FCI | 1.44 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S82C6GX00 | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S81C6GX00 | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S33E6UX00LF | Amphenol FCI | 1.6 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S13A6RV09LF | Amphenol FCI | 2.19 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S13B4GX00LF | Amphenol FCI | 0.98 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S13B4GV00LF | Amphenol FCI | 1.39 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S24A4GX00LF | Amphenol FCI | 1.86 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S80C6PL00LF | Amphenol FCI | 2.62 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S33E6RL12LF | Amphenol FCI | 1.71 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S91C6GL00 | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S82C6GX00LF | Amphenol FCI | 1.93 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A... |
| D25S90C6PX00 | Amphenol FCI | 0.0 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S24A4PL00LF | Amphenol FCI | 0.85 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
| D25S91C4GX00LF | Amphenol FCI | 1.12 $ | 1000 | CONN D-SUB RCPT 25POS VER... |
CONN D-SUB RCPT 25POS PNL MNT WW25 Posit...
CONN D-SUB PLUG 24P PNL MNT SLDR24 (17 +...
CONN D-SUB PLUG 36POS R/A SOLDER36 (32 +...
CONN D-SUB RCPT 36POS PNL MNT36 (32 + 4 ...
CONN D-SUB RCPT 9POS R/A SOLDER9 (5 + 4 ...
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SOLDER25 Posit...
D25S81C6GX00 Datasheet/PDF