DSS5XPFAA50X Allicdata Electronics
DSS5XPFAA50X Connectors, Interconnects
Allicdata Part #:
DSS5XPFAA50X-ND
Manufacturer Part#:
DSS5XPFAA50X
Product Category:
Connectors, Interconnects
Manufacturer: Conec
Short Description: CONN D-SUB PLUG 50POS VERT PRESS
More Detail: 50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
DataSheet: DSS5XPFAA50X datasheetDSS5XPFAA50X Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status: Lead free / RoHS Compliant
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Features: Grounding Indents
Backset Spacing: --
Contact Material: Copper Alloy
Wire Gauge: --
Housing Material: Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Form: Machined
Color: Black
Voltage Rating: 125V
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Current Rating: 7.5A