L100J1K5 Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
L100J1K5-ND
Manufacturer Part#:
L100J1K5
Product Category:
Resistors
Manufacturer: Ohmite
Short Description: RES CHAS MNT 1.5K OHM 5% 100W
More Detail: 1.5 kOhms ±5% 100W Wirewound Chassis Mount Resisto...
DataSheet: L100J1K5 datasheetL100J1K5 Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Operating Temperature: -55°C ~ 350°C
Failure Rate: --
Package / Case: Radial, Tubular
Lead Style: Solder Lugs
Height - Seated (Max): --
Size / Dimension: 0.752" Dia x 6.500" L (19.10mm x 165.10mm)
Mounting Feature: Brackets (not included)
Coating, Housing Type: Vitreous Enamel Coated
Features: Flame Retardant Coating, Safety
Series: 270
Temperature Coefficient: ±260ppm/°C
Composition: Wirewound
Power (Watts): 100W
Tolerance: ±5%
Resistance: 1.5 kOhms