L100J50KE Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
L100J50KE-ND
Manufacturer Part#:
L100J50KE
Product Category:
Resistors
Manufacturer: Ohmite
Short Description: RES CHAS MNT 50K OHM 5% 100W
More Detail: 50 kOhms ±5% 100W Wirewound Chassis Mount Resistor
DataSheet: L100J50KE datasheetL100J50KE Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Operating Temperature: -55°C ~ 350°C
Failure Rate: --
Package / Case: Radial, Tubular
Lead Style: Solder Lugs
Height - Seated (Max): --
Size / Dimension: 0.752" Dia x 6.500" L (19.10mm x 165.10mm)
Mounting Feature: Brackets (not included)
Coating, Housing Type: Vitreous Enamel Coated
Features: Flame Retardant Coating, Safety
Series: 270
Temperature Coefficient: ±260ppm/°C
Composition: Wirewound
Power (Watts): 100W
Tolerance: ±5%
Resistance: 50 kOhms
Part Status: Active
Packaging: Bulk
Description
The L100J50KE resists current flow with a value of 0.01 to 0.10 ohms. It is manufactured using a high-grade nickel-plated plastic housing and has a maximum voltage rating of 50 volts. It is also rated for high-temperature applications, making it a great choice for use in high-power or high-frequency applications. The resistor has a long life expectancy and is resistant to shock and vibration. It is also UL Recognized and CSA Certified for safety.