L100J5R0E Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
L100J5R0E-ND
Manufacturer Part#:
L100J5R0E
Product Category:
Resistors
Manufacturer: Ohmite
Short Description: RES CHAS MNT 5 OHM 5% 100W
More Detail: 5 Ohms ±5% 100W Wirewound Chassis Mount Resistor
DataSheet: L100J5R0E datasheetL100J5R0E Datasheet/PDF
Quantity: 50
Stock 50Can Ship Immediately
Specifications
Operating Temperature: -55°C ~ 350°C
Failure Rate: --
Package / Case: Radial, Tubular
Lead Style: Solder Lugs
Height - Seated (Max): --
Size / Dimension: 0.752" Dia x 6.500" L (19.10mm x 165.10mm)
Mounting Feature: Brackets (not included)
Coating, Housing Type: Vitreous Enamel Coated
Features: Flame Retardant Coating, Safety
Series: 270
Temperature Coefficient: ±400ppm/°C
Composition: Wirewound
Power (Watts): 100W
Tolerance: ±5%
Resistance: 5 Ohms
Part Status: Active
Packaging: Bulk
Description
The L100J5R0E Chassis Mount Resistor is a general purpose, medium-power resistor designed for use in a wide variety of electrical applications. The device has an insulated construction, with an encapsulated body that provides enhanced reliability and vibration resistance. It is rated for up to 10A of continuous current, and has a rated resistance of 0.05Ω. This makes the L100J5R0E suitable for most mid-power electrical systems, such as those used in cars, motorcycles, and circuit boards.