L100J3K0 Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
L100J3K0-ND
Manufacturer Part#:
L100J3K0
Product Category:
Resistors
Manufacturer: Ohmite
Short Description: RES CHAS MNT 3K OHM 5% 100W
More Detail: 3 kOhms ±5% 100W Wirewound Chassis Mount Resistor
DataSheet: L100J3K0 datasheetL100J3K0 Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Operating Temperature: -55°C ~ 350°C
Failure Rate: --
Package / Case: Radial, Tubular
Lead Style: Solder Lugs
Height - Seated (Max): --
Size / Dimension: 0.752" Dia x 6.500" L (19.10mm x 165.10mm)
Mounting Feature: Brackets (not included)
Coating, Housing Type: Vitreous Enamel Coated
Features: Flame Retardant Coating, Safety
Series: 270
Temperature Coefficient: ±260ppm/°C
Composition: Wirewound
Power (Watts): 100W
Tolerance: ±5%
Resistance: 3 kOhms
Part Status: Active
Packaging: Bulk
Description
Chassis Mount Resistors: L100J3K0 Application Field and Working Principle
The L100J3K0 is a small chassis mount resistor with a high power rating of 3K Ohm. It is designed to dissipate heat generated by large current applications, and is a perfect choice for applications such as DC switching power supplies, automotive lighting, audio applications, and more. The L100J3K0 also features a low temperature coefficient, making it ideal for high power applications with fluctuating temperatures.