| Allicdata Part #: | LT3475IFE-1#PBF-ND |
| Manufacturer Part#: |
LT3475IFE-1#PBF |
| Price: | $ 5.96 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Linear Technology/Analog Devices |
| Short Description: | IC LED DRIVER RGLTR DIM 20TSSOP |
| More Detail: | LED Driver IC 2 Output DC DC Regulator Step-Down (... |
| DataSheet: | LT3475IFE-1#PBF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 461 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | $ 5.42430 |
| 25 +: | $ 3.85560 |
| 100 +: | $ 3.17444 |
| Voltage - Supply (Max): | 36V |
| Base Part Number: | LT3475 |
| Supplier Device Package: | 20-TSSOP-EP |
| Package / Case: | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Applications: | Automotive, Backlight, Lighting |
| Dimming: | PWM |
| Frequency: | 200kHz ~ 2MHz |
| Current - Output / Channel: | 1.5A |
| Voltage - Output: | -- |
| Series: | -- |
| Voltage - Supply (Min): | 3.7V |
| Number of Outputs: | 2 |
| Internal Switch(s): | Yes |
| Topology: | Step-Down (Buck) |
| Type: | DC DC Regulator |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The LT3475IFE-1#PBF is a high frequency, constant gap ratio, step-up LED driver, designed for driving a wide range of LED applications. It is an ideal device for power-limited applications, such as handheld and battery-powered devices, as it requires minimal external components and can efficiently boost input voltages from 2.75 V up to 20 V. In this article we will look at the application field of the LT3475IFE-1#PBF and the working principle of this device.
Application field
The LT3475IFE-1#PBF has a wide range of applications, including automotive exterior and interior lighting, illumination, LCD backlighting, and signage. It can be used as a DC-DC converter to power a variety of LEDs, including high-power Luxeon, and other lighting components. Additionally, the device can be used to drive pre-charged high-brightness LED strings where the desired current is known and controlled. The device requires minimal external components and has excellent thermal performance. It can operate over an ambient temperature range of -40°C to +125°C and can deliver best in class temperature regulation. Furthermore, it offers a wide VIN range of 2.75 V to 20 V, allowing it to be used in applications where input and output voltages are separated.Working Principle
The LT3475IFE-1#PBF has a unique working principle, which utilizes a Boost architecture, to automatically control the gap ratio (GR) of the output current, while still providing a high efficiency. The internal control loop maintains a predetermined ratio between the output and the reference voltage, allowing the device to operate with input voltages that may go up or down. The device also utilizes a dedicated current sense pin, which is able to sense the output current and set the gap ratio accurately. The device has a 1A high-side switch, which can be used to regulate the power delivered to the LEDs, as well as an integrated frequency folding circuit. This ensures a low ripple current and high average current at the output.Conclusion
The LT3475IFE-1#PBF is a high frequency, constant gap ratio, step-up LED driver, designed for driving a wide range of LED applications. It requires minimal external components and has excellent thermal performance, and can operate with input voltages of 2.75 V to 20 V. In addition, it utilizes a unique working principle, which utilizes a Boost architecture, to automatically control the gap ratio (GR) of the output current, while still providing a high efficiency. As such, the LT3475IFE-1#PBF can be used in a variety of applications and is an ideal device for power-limited applications.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LT3483AIDC#TRMPBF | Linear Techn... | 2.09 $ | 500 | IC REG MULT CONFIG INV AD... |
| LT3431IFE#PBF | Linear Techn... | -- | 549 | IC REG BUCK ADJ 3A 16TSSO... |
| LT3461ES6#TRMPBF | Linear Techn... | 1.41 $ | 1000 | IC REG BOOST ADJ 0.3A TSO... |
| LT3473AEDE#PBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BOOST ADJ 1.2A 12D... |
| LT3482EUD#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BST SWITCHD CAP AD... |
| LT3433IFE#PBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BCK BOOST ADJ 0.5A... |
| LT3494AEDDB#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BOOST ADJ 225MA 8D... |
| LT3470ETS8#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.2A TSOT... |
| LT3470IDDB#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.2A 8DFN... |
| LT3463AEDD#PBF | Linear Techn... | -- | 16 | IC REG BST SWITCHD CAP IN... |
| LT3489EMS8E#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BOOST ADJ 2.5A 8MS... |
| LT3470AHDDB#TRPBF | Linear Techn... | 2.62 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.25A 8DF... |
| LT3475IFE#TRPBF | Linear Techn... | 3.56 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR DIM 2... |
| LT3434IFE#PBF | Linear Techn... | 8.58 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 3A 16TSSO... |
| LT3495BEDDB#TRPBF | Linear Techn... | 1.46 $ | 1000 | IC REG BST SEPIC ADJ 0.55... |
| LT3467ES6#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG MULT CONFG ADJ 1.1... |
| LT3460EDC-1#TRMPBF | Linear Techn... | 1.43 $ | 1000 | IC REG BST SEPIC ADJ 0.18... |
| LT3420EMS-1#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC PHOTOFLASH CAP CHARGER... |
| LT3498EDDB#TRPBF | Linear Techn... | 1.62 $ | 1000 | IC LED DRVR RGLTR DIM 20M... |
| LT3496IUFD#PBF | Linear Techn... | 5.96 $ | 28 | IC LED DRIVER RGLTR DIM 1... |
| LT3460ESC6#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BST SEPIC ADJ 0.3A... |
| LT3473AEDE#TRPBF | Linear Techn... | 1.78 $ | 1000 | IC REG BOOST ADJ 1.2A 12D... |
| LT3481IMSE#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 2A 10MSOP... |
| LT3430IFE-1#TRPBF | Linear Techn... | 4.8 $ | 1000 | IC REG BUCK SEPIC ADJ 3A ... |
| LT3497EDDB#TRPBF | Linear Techn... | 1.41 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR DIM 1... |
| LT3481IMSE#PBF | Linear Techn... | -- | 93 | IC REG BUCK ADJ 2A 10MSOP... |
| LT3479EFE#TRPBF | Linear Techn... | -- | 2500 | IC REG BOOST INV ADJ 3A 1... |
| LT3467AEDDB#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG MULT CONFIG ADJ 1.... |
| LT3466EFE#PBF | Linear Techn... | -- | 5823 | IC LED DRIVER RGLTR DIM 1... |
| LT3489EMS8E#PBF | Linear Techn... | -- | 740 | IC REG BOOST ADJ 2.5A 8MS... |
| LT3437EDD#PBF | Linear Techn... | 3.19 $ | 63 | IC REG BUCK ADJ 0.5A 10DF... |
| LT3467IDDB#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG MULT CONFIG ADJ 1.... |
| LT3478IFE#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR DIM 1... |
| LT3477IFE#PBF | Linear Techn... | 5.63 $ | 221 | IC LED DRVR RGLTR DIM 3A ... |
| LT3477IFE#TRPBF | Linear Techn... | 3.37 $ | 1000 | IC LED DRVR RGLTR DIM 3A ... |
| LT3481EMSE#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 2A 10MSOP... |
| LT3473EDD#PBF | Linear Techn... | 2.77 $ | 1000 | IC REG BOOST ADJ 1.2A 8DF... |
| LT3493EDCB#TRMPBF | Linear Techn... | -- | 3000 | IC REG BUCK ADJ 1.2A 6DFN... |
| LT3494AEDDB#TRMPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BOOST ADJ 225MA 8D... |
| LT3480IMSE#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 2A 10MSOP... |
IC LED DRVR LIN DIM 25MA 28TSSOPLED Driv...
IC REGULATORLED Driver IC 1 Output DC DC...
IC REGULATORLED Driver IC Output Dim...
IC LED DRIVER OFFL DIM 16SOICLED Driver ...
IC LED DRIVER CTRLR DIM 64TQFPLED Driver...
IC LED DRIVER RGLTR 36VCSP50L3LED Driver...
LT3475IFE-1#PBF Datasheet/PDF