| Allicdata Part #: | MAX1605EVKIT-ND |
| Manufacturer Part#: |
MAX1605EVKIT |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Development Boards, Kits, Programmers |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Short Description: | EVAL KIT MAX1605 |
| More Detail: | MAX1605 - Special Purpose DC/DC, LCD Supply 1, Non... |
| DataSheet: | MAX1605EVKIT Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Series: | -- |
| Part Status: | Obsolete |
| Main Purpose: | Special Purpose DC/DC, LCD Supply |
| Outputs and Type: | 1, Non-Isolated |
| Voltage - Output: | 18V |
| Current - Output: | 30mA |
| Voltage - Input: | 0.8 V ~ 1.8 V |
| Regulator Topology: | Boost |
| Frequency - Switching: | -- |
| Board Type: | Fully Populated |
| Supplied Contents: | Board(s) |
| Utilized IC / Part: | MAX1605 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
MAX1605EVKIT is an evaluation board providing an off-line SMPS with DC/DC and AC/DC conversion capabilities. It offers a highly integrated design solution that requires minimum external components to get started with the evaluation. This board is ideal for applications such as set-top boxes, security systems, servers, networking equipment and any other equipment that requires a low noise and a high efficiency power supply.
The MAX1605EVKIT is powered by a MAX1605, an integrated boost converter with integrated power FETs and a vertical N-channel FET as the bottom switch. The integrated boost converter offers a maximum output current of 1.15 A and a maximum output voltage of 5 V. The board comes with an onboard microcontroller and the MAX1605 is programmed with a custom firmware which includes system monitoring, protection and output voltage control functions. The board features a green LED indicator that lights up when the converter is operating and an integrated thermistor for temperature measurement.
The MAX1605EVKIT provides a complete solution for evaluation of the MAX1605 and its various features. The input power range extends from 3 V to 5 V, making it suitable for a wide variety of applications. This board also features onboard voltage regulation and protection. The onboard regulator is capable of outputting a continuous current up to 1.15A while the protection circuit protects against both over-temperature and over-current conditions.
The MAX1605EVKIT also offers a number of features that make it a great tool for evaluation. The board is designed to be powered directly from the AC line, eliminating the need for an external power supply. It also features an onboard debug port, allowing for easy interaction with the board. Additionally, the board includes built-in voltage and current measurement capability with a full range of accuracy.
The MAX1605EVKIT is an ideal tool for evaluation and development of applications that require off-line SMPS with DC/DC and AC/DC conversion. The board offers a highly integrated design solution with minimal external components, making it the perfect evaluation and development tool. Its wide input power range and various features make it a great choice for testing and development of products such as set-top boxes, security systems, servers, networking equipment and any other equipment that requires a low noise and high efficiency power supply.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MAX1735EUK25+T | Maxim Integr... | -- | 5000 | IC REG LIN NEG ADJ 200MA ... |
| MAX17545ATP+ | Maxim Integr... | 2.53 $ | 581 | IC REG BUCK ADJ 1.7A SYNC... |
| MAX15118EWI+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 18A SYNC ... |
| MAX17290ETCD+T | Maxim Integr... | 1.31 $ | 1000 | 36V, 2.5MHZ BOOST/ SEPIC ... |
| MAX16962SATEA/V+ | Maxim Integr... | 3.2 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 1... |
| MAX17500BAUB+ | Maxim Integr... | 0.83 $ | 1000 | IC REG CTRLR BOOST/SEPIC ... |
| MAX16001ETE+ | Maxim Integr... | 6.62 $ | 28 | IC UP SUPERVISOR QUAD 16-... |
| MAX16032ETM+ | Maxim Integr... | 10.54 $ | 71 | IC SYSTEM MON EEPROM 48-T... |
| MAX172BCWG+T | Maxim Integr... | 4.71 $ | 1000 | IC ADC 12BIT CMOS 24-SOIC... |
| MAX118EAI+T | Maxim Integr... | 5.12 $ | 1000 | IC ADC 8BIT 1MSPS 28-SSOP... |
| MAX1081BEUP+T | Maxim Integr... | 6.01 $ | 1000 | IC ADC 10BIT 300KSPS 20-T... |
| MAX1202AEPP | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC ADC LP 12-BIT 8CHAN 20... |
| MAX199ACWI | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DAS 12BIT 100KSPS BUS ... |
| MAX1275ACTC+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC ADC 12BIT 1.8MSPS 12-T... |
| MAX16822BASA+T | Maxim Integr... | 0.76 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR DIM 8... |
| MAX16836ATE+ | Maxim Integr... | 2.41 $ | 69 | IC LED DRVR LIN DIM 350MA... |
| MAX155ACPI+ | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC ADC 8BIT 8CH T/H&REF 2... |
| MAX17632BEVKIT# | Maxim Integr... | 26.61 $ | 1000 | EVAL BOARD FOR MAX17632BM... |
| MAX1236EVKIT | Maxim Integr... | 82.88 $ | 1000 | EVAL KIT FOR MAX1236MAX12... |
| MAX12557EVKIT | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | EVAL KIT FOR MAX12557MAX1... |
| MAX11612EVKIT+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | KIT EVALUATION FOR MAX116... |
| MAX14611ETD+T | Maxim Integr... | 0.98 $ | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| MAX1793EUE25+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC REG LINEAR POS ADJ 1A ... |
| MAX1232EWE | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC VOLT MONITOR PRECISION... |
| MAX1589ETT300+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3V 500MA 6T... |
| MAX16999AUA13+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.3V 100MA ... |
| MAX16001ETE+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC UP SUPERVISOR QUAD 16-... |
| MAX16035LLB46+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC BATTERY BACKUP 4.63V 1... |
| MAX16072RS29D0+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR CIRCUIT... |
| MAX16114O16MC+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SUPERVISOR LOW POWER S... |
| MAX16081AXR29O+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | LP SUP CIRCUITS MANUAL RE... |
| MAX1488EESD+T | Maxim Integr... | 1.27 $ | 1000 | IC DRVR RS232 QUAD 14-SOI... |
| MAX13050ASA+T | Maxim Integr... | 1.81 $ | 1000 | IC TXRX CAN 1MBPS 8-SOIC1... |
| MAX13172ECAI+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC TRANSCEIVER SELECTABLE... |
| MAX11811ETP+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SCREEN CNTRL 12BIT 20T... |
| MAX11101EUB+ | Maxim Integr... | 2.99 $ | 118 | IC ADC 14BIT SRL 200KSPS ... |
| MAX11960ETJ+ | Maxim Integr... | 23.66 $ | 184 | IC ADC 20BIT 1CH 1MSPS 32... |
| MAX180BCQH+D | Maxim Integr... | 23.76 $ | 181 | IC DAS 12BIT 100KSPS 44-P... |
| MAX126CCAX+D | Maxim Integr... | 15.38 $ | 30 | IC DAS 14BIT 2X4CH 36-SSO... |
| MAX1271BCNG+ | Maxim Integr... | 17.85 $ | 24 | IC ADC 12BIT 8CH 24-DIPDa... |
EVAL KIT FOR ACT4060ASH-TACT4060A - DC/D...
BOARD EVAL OFFLINE CTLR NCP1337ANCP1337 ...
BOARD EVAL POE FOR SI3402Si3402 - Specia...
EVAL BOARD FOR DCM24AP150T320A50DCM24AP1...
BOARD EVALUATION LM3670MF-1.5LM3670 - DC...
EVAL BOARD QUASI RES 15WVIPER35HD - AC/D...
MAX1605EVKIT Datasheet/PDF