| Allicdata Part #: | MAX16833CAUE+-ND |
| Manufacturer Part#: |
MAX16833CAUE+ |
| Price: | $ 4.55 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Short Description: | IC LED DRIVER CTRLR DIM 16TSSOP |
| More Detail: | LED Driver IC 1 Output DC DC Controller Flyback, S... |
| DataSheet: | MAX16833CAUE+ Datasheet/PDF |
| Quantity: | 4992 |
| 1 +: | $ 4.13280 |
| 10 +: | $ 3.92616 |
| 25 +: | $ 2.86020 |
| 50 +: | $ 2.71719 |
| 100 +: | $ 1.91785 |
| Voltage - Output: | -- |
| Base Part Number: | MAX16833 |
| Supplier Device Package: | 16-TSSOP-EP |
| Package / Case: | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Applications: | Automotive, Lighting |
| Dimming: | Analog, PWM |
| Frequency: | 100kHz ~ 1MHz |
| Current - Output / Channel: | -- |
| Series: | -- |
| Voltage - Supply (Max): | 65V |
| Voltage - Supply (Min): | 5V |
| Number of Outputs: | 1 |
| Internal Switch(s): | No |
| Topology: | Flyback, SEPIC, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) |
| Type: | DC DC Controller |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The MAX16833CAUE+ is a new step forward in power management integrated device (PMIC) specifically targeted at LED drivers. This device is capable of providing constant current or constant voltage drive output as well as over-voltage and over-current protection, extending the lifecycle and improving the energy efficiency of a variety of lighting applications.
The MAX16833CAUE+ operates from an input voltage of 4.5V to 36V and a supply voltage of 1.8V to 15V, and provides a high-side drive for the constant-current or constant-voltage drive output. It also provides a level shift for driving the LED with a voltage higher than that of the supply voltage.
The MAX16833CAUE+ features programmable over-current and over-voltage protection as well as auto-restoration after a fault condition has been detected. The device has an adjustable frequency peak current comparator, which helps reduce the inrush current and LED current ripple, thus increasing LED control accuracy. The combination of these features enables increased energy efficiency in the LED drive system, improving the overall performance and reliability of the LED-driven system.
The device also includes an analog dimming control interface that allows the user to set the LED current remotely or set the LED dimming ratio. This allows the user to easily configure the LED output so that the LED luminous flux is functional, precise and adjustable.
The MAX16833CAUE+ is designed with a high level of integration and flexibility in mind. It features a wide range of features that make it a great choice for LED applications that require precise control and high efficiency. With its advanced over-voltage and over-current protection, the device offers the highest level of reliability for any LED driven system.
The MAX16833CAUE+ is a powerful, efficient and reliable PMIC for LED drivers. It is designed with advanced features and a wide range of protection functions. It also features programmable over-voltage and over-current protection as well as auto-restoration after a fault condition has been detected. These features make the device ideal for any LED application that requires precise control and high efficiency.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MAX1735EUK25+T | Maxim Integr... | -- | 5000 | IC REG LIN NEG ADJ 200MA ... |
| MAX17545ATP+ | Maxim Integr... | 2.53 $ | 581 | IC REG BUCK ADJ 1.7A SYNC... |
| MAX15118EWI+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 18A SYNC ... |
| MAX17290ETCD+T | Maxim Integr... | 1.31 $ | 1000 | 36V, 2.5MHZ BOOST/ SEPIC ... |
| MAX16962SATEA/V+ | Maxim Integr... | 3.2 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 1... |
| MAX17500BAUB+ | Maxim Integr... | 0.83 $ | 1000 | IC REG CTRLR BOOST/SEPIC ... |
| MAX16001ETE+ | Maxim Integr... | 6.62 $ | 28 | IC UP SUPERVISOR QUAD 16-... |
| MAX16032ETM+ | Maxim Integr... | 10.54 $ | 71 | IC SYSTEM MON EEPROM 48-T... |
| MAX172BCWG+T | Maxim Integr... | 4.71 $ | 1000 | IC ADC 12BIT CMOS 24-SOIC... |
| MAX118EAI+T | Maxim Integr... | 5.12 $ | 1000 | IC ADC 8BIT 1MSPS 28-SSOP... |
| MAX1081BEUP+T | Maxim Integr... | 6.01 $ | 1000 | IC ADC 10BIT 300KSPS 20-T... |
| MAX1202AEPP | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC ADC LP 12-BIT 8CHAN 20... |
| MAX199ACWI | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DAS 12BIT 100KSPS BUS ... |
| MAX1275ACTC+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC ADC 12BIT 1.8MSPS 12-T... |
| MAX16822BASA+T | Maxim Integr... | 0.76 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR DIM 8... |
| MAX16836ATE+ | Maxim Integr... | 2.41 $ | 69 | IC LED DRVR LIN DIM 350MA... |
| MAX155ACPI+ | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC ADC 8BIT 8CH T/H&REF 2... |
| MAX17632BEVKIT# | Maxim Integr... | 26.61 $ | 1000 | EVAL BOARD FOR MAX17632BM... |
| MAX1236EVKIT | Maxim Integr... | 82.88 $ | 1000 | EVAL KIT FOR MAX1236MAX12... |
| MAX12557EVKIT | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | EVAL KIT FOR MAX12557MAX1... |
| MAX11612EVKIT+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | KIT EVALUATION FOR MAX116... |
| MAX14611ETD+T | Maxim Integr... | 0.98 $ | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| MAX1793EUE25+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC REG LINEAR POS ADJ 1A ... |
| MAX1232EWE | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC VOLT MONITOR PRECISION... |
| MAX1589ETT300+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3V 500MA 6T... |
| MAX16999AUA13+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.3V 100MA ... |
| MAX16001ETE+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC UP SUPERVISOR QUAD 16-... |
| MAX16035LLB46+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC BATTERY BACKUP 4.63V 1... |
| MAX16072RS29D0+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR CIRCUIT... |
| MAX16114O16MC+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SUPERVISOR LOW POWER S... |
| MAX16081AXR29O+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | LP SUP CIRCUITS MANUAL RE... |
| MAX1488EESD+T | Maxim Integr... | 1.27 $ | 1000 | IC DRVR RS232 QUAD 14-SOI... |
| MAX13050ASA+T | Maxim Integr... | 1.81 $ | 1000 | IC TXRX CAN 1MBPS 8-SOIC1... |
| MAX13172ECAI+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC TRANSCEIVER SELECTABLE... |
| MAX11811ETP+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SCREEN CNTRL 12BIT 20T... |
| MAX11101EUB+ | Maxim Integr... | 2.99 $ | 118 | IC ADC 14BIT SRL 200KSPS ... |
| MAX11960ETJ+ | Maxim Integr... | 23.66 $ | 184 | IC ADC 20BIT 1CH 1MSPS 32... |
| MAX180BCQH+D | Maxim Integr... | 23.76 $ | 181 | IC DAS 12BIT 100KSPS 44-P... |
| MAX126CCAX+D | Maxim Integr... | 15.38 $ | 30 | IC DAS 14BIT 2X4CH 36-SSO... |
| MAX1271BCNG+ | Maxim Integr... | 17.85 $ | 24 | IC ADC 12BIT 8CH 24-DIPDa... |
IC LED DRVR LIN DIM 25MA 28TSSOPLED Driv...
IC REGULATORLED Driver IC 1 Output DC DC...
IC REGULATORLED Driver IC Output Dim...
IC LED DRIVER OFFL DIM 16SOICLED Driver ...
IC LED DRIVER CTRLR DIM 64TQFPLED Driver...
IC LED DRIVER RGLTR 36VCSP50L3LED Driver...
MAX16833CAUE+ Datasheet/PDF