| Allicdata Part #: | UCC3915DPTR-ND |
| Manufacturer Part#: |
UCC3915DPTR |
| Price: | $ 2.18 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Short Description: | IC 15V PROG PWR MANAGER 16-SOIC |
| More Detail: | Hot Swap Controller 1 Channel General Purpose 16-S... |
| DataSheet: | UCC3915DPTR Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| 1 +: | $ 2.18000 |
| 10 +: | $ 2.11460 |
| 100 +: | $ 2.07100 |
| 1000 +: | $ 2.02740 |
| 10000 +: | $ 1.96200 |
| Programmable Features: | Circuit Breaker, Current Limit, Fault Timeout |
| Base Part Number: | UCC3915 |
| Feature Pins: | B0, B1, B2, B3, CT, /FAULT, IMAX, /SHTDWN |
| Supplier Device Package: | 16-SOIC |
| Package / Case: | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Current - Supply: | 1mA |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Current - Output (Max): | 4A |
| Voltage - Supply: | 7 V ~ 15 V |
| Series: | -- |
| Features: | Thermal Limit |
| Applications: | General Purpose |
| Internal Switch(s): | Yes |
| Number of Channels: | 1 |
| Type: | Hot Swap Controller |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
UCC3915DPTR application field and working principle
The UCC3915DPTR is a part of Texas Instruments\' Hot Swap Controller family. Hot Swap Controllers are used to address the problems associated with connecting and disconnecting power to electronic circuits, systems and electronic peripherals. Hot Swap Controllers manage the safe supply of power and voltage to any electronic system while hot-swapping or any other change in power environment.
The UCC3915DPTR, specifically, works as a controller to monitor, manage, and protect against over-current, under-voltage and over-voltage conditions on a DC power bus. It is designed for fast and smooth current foldback response, and features over-current protection and over-voltage protection down to -40 volts. It also features a high-voltage transient protection for bus operations which help maintain stable power environments.
Applications:
UCC3915DPTR controllers are applicable to a variety of devices. Its wide range of features make it suitable for a very broad range of applications such as industrial, automotive, and aerospace systems. For example, they are often used as an efficient solution for hot-swapping and power-overload protection in hard disk drives, servers or even networking platforms.
Furthermore, they are also used in monitoring and test rail applications such as 12V or 48V systems. Additionally, UCC3915DPTR controllers are often used in redundant DC bus systems, battery powered systems and LED lighting fixtures.
Working principle:
The UCC3915DPTR controller works by monitoring, actively controlling and protecting against over-current, under-voltage and over-voltage conditions on a DC power bus. It is designed to ensure that the DC power bus remains safe and stable during changes in power environment. The controller comprises a high-voltage trans-impedance (HVT) current sense amplifier for monitoring the load current and a comparator for over-current and over-voltage protection.
The way in which it works is that, when it senses a particular current overload or voltage deviation, it will activate pre-programmed actions such as current folding or soft cross-over and provide necessary protection. This helps to ensure safe and reliable power to the target system during hot swaps and other external disturbances.
Furthermore, the UCC3915DPTR also features a unique differential shunt reference architecture to improve the accuracy of threshold voltage detections. This helps maintain a constant voltage level on the DC power bus while the system is running, ensuring reliable and safe power to the target system.
Conclusion:
The UCC3915DPTR is Texas Instruments\' Hot Swap Controller which is used to monitor, actively control and protect against power over-loads, under-voltage and over-voltage conditions on a DC power bus. It can be used for a variety of applications such as industrial, automotive and aerospace systems, hot-swapping of hard disk drives, servers and networking platforms, as well as monitoring and test rail applications such as 12V and 48V systems. Finally, its unique differential shunt reference architecture provides improved accuracy of threshold voltage detections and helps maintain a constant voltage level on the DC power bus.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| UCC38C40DGKR | Texas Instru... | 0.67 $ | 1000 | IC REG CTRLR MULT TOP 8VS... |
| UCC3889DTR | Texas Instru... | 0.7 $ | 1000 | IC PWM FLYBACK ISOLATED V... |
| UCC3915DP | Texas Instru... | 4.63 $ | 141 | IC 15V PROG PWR MANAGER 1... |
| UCC3912PWP | Texas Instru... | -- | 126 | IC PROG POWER MANAGER 24-... |
| UCC3804D | Texas Instru... | -- | 291 | IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC... |
| UCC3808APW-2 | Texas Instru... | 2.86 $ | 246 | IC REG CTRLR PUSH-PULL 8T... |
| UCC3580DTR-1G4 | Texas Instru... | 1.54 $ | 1000 | IC REG CTRLR FWRD CONV 16... |
| UCC3818ANG4 | Texas Instru... | 2.17 $ | 1000 | IC PFC CTRLR AVERAGE CURR... |
| UCC381DPTR-3G4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3.3V 1A 8SO... |
| UCC3889NG4 | Texas Instru... | 1.3 $ | 1000 | IC PWM FLYBACK ISOLATED V... |
| UCC3817N | Texas Instru... | -- | 207 | IC PFC CTRLR AVERAGE CURR... |
| UCC3895N | Texas Instru... | -- | 42 | IC REG CTRLR PWM CM/VM 20... |
| UCC38C44DGKRG4 | Texas Instru... | 0.48 $ | 1000 | IC OFFLINE CTRLR PWM UVLO... |
| UCC38084DG4 | Texas Instru... | 1.86 $ | 1000 | IC REG CTRLR MULT TOPOLOG... |
| UCC3818DG4 | Texas Instru... | -- | 1000 | IC PFC CTRLR AVERAGE CURR... |
| UCC3305NG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC HID LAMP CONTROLLER 28... |
| UCC3580N-4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC REG CTRLR PWM VM 16DIP... |
| UCC3919PWG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC HOT SWAP CONTRLR 16-TS... |
| UCC3801N | Texas Instru... | -- | 1480 | IC REG CTRLR MULT TOPOLOG... |
| UCC38084D | Texas Instru... | -- | 453 | IC REG CTRLR MULT TOPOLOG... |
| UCC3800DTR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC REG CTRLR MULT TOPOLOG... |
| UCC3813PW-5 | Texas Instru... | -- | 105 | IC REG CTRLR MULT TOP 8TS... |
| UCC3581DTR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC REG CTRLR MULT TOP 14S... |
| UCC39422PWTRG4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC REG CTRLR MULT TOP 20T... |
| UCC3956N | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC L-I BATT CHARGER CONTR... |
| UCC383TDKTTT-5G3 | Texas Instru... | 3.44 $ | 1000 | IC REG LIN 5V 3A DDPAK/TO... |
| UCC3957MTR-1G4 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC LI-ION PROTECT CIRCUIT... |
| UCC3803N | Texas Instru... | -- | 1000 | IC REG CTRLR MULT TOPOLOG... |
| UCC3813D-4G4 | Texas Instru... | 1.62 $ | 1000 | IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC... |
| UCC3919D | Texas Instru... | -- | 1000 | IC 3V-8V PWR MANAGER 16-S... |
| UCC3837D | Texas Instru... | -- | 1000 | IC LNR REG CTRLR 1OUT 8SO... |
| UCC3960P | Texas Instru... | 2.56 $ | 107 | IC REG CTRLR ISO PWM VM 8... |
| UCC3626DWTRG4 | Texas Instru... | 4.95 $ | 1000 | IC MOTOR CONTROLLER PAR 2... |
| UCC383T-ADJ | Texas Instru... | 5.46 $ | 321 | IC REG LINEAR POS ADJ 3A ... |
| UCC3915PWP | Texas Instru... | 4.63 $ | 150 | IC PROG HOT SWAP CTRL 24-... |
| UCC3919DTR | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC 3V-8V PWR MANAGER 16-S... |
| UCC38051D | Texas Instru... | -- | 212 | IC PFC CTRLR TRANSITION 8... |
| UCC3805DTR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC REG CTRLR MULT TOPOLOG... |
| UCC3813D-0G4 | Texas Instru... | 1.39 $ | 1000 | IC REG CTRLR MULT TOPOLOG... |
| UCC37322DG4 | Texas Instru... | 1.34 $ | 1000 | IC MOSFET DRVR SGL HS 9A ... |
IC HOTSWAP CONTROLLER 8SOICHot Swap Cont...
IC HOTSWAP CONTROLLER 8SOICHot Swap Cont...
IC HOTSWAP CONTROLLER SOT223-3Hot Swap C...
IC HOTSWAP CONTROLLER SOT223-3Hot Swap C...
IC HOT SWAP VOLT CTLR QFNHot Swap Contro...
IC HOT-SWAP CTRLR -48V 8-SOICHot Swap Co...
UCC3915DPTR Datasheet/PDF