| Allicdata Part #: | UPD78F0401GA-GAM-AX-ND |
| Manufacturer Part#: |
UPD78F0401GA-GAM-AX |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Renesas Electronics America |
| Short Description: | IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48LQFP |
| More Detail: | 78K/0 78K0/Lx3 Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 16KB... |
| DataSheet: | UPD78F0401GA-GAM-AX Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Program Memory Size: | 16KB (16K x 8) |
| Package / Case: | 48-LQFP |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Oscillator Type: | Internal |
| Data Converters: | -- |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.8 V ~ 5.5 V |
| RAM Size: | 768 x 8 |
| EEPROM Size: | -- |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Series: | 78K0/Lx3 |
| Number of I/O: | 30 |
| Peripherals: | LCD, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity: | LINbus, UART/USART |
| Speed: | 10MHz |
| Core Size: | 8-Bit |
| Core Processor: | 78K/0 |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tray |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The UPD78F0401GA-GAM-AX, a single-chip microcontroller developed by NEC Electronics, is an eight-bit microcontroller with a range of peripheral functions and advanced signal processing capability. With low power consumption, high system integration, and low-cost construction, the UPD78F0401GA-GAM-AX is widely used in various embedded applications.
Application Field
The UPD78F0401GA-GAM-AX microcontroller is primarily used for embedded applications. It is most often used in the automotive industry for engine control, driver assistance and safety systems. It is also used in the field of home appliances for control systems, lighting and sensor applications. In addition, the microcontroller is used in industrial control systems, such as manufacturing and factory automation, for motion control.
Due to its fast CPU performance, the microcontroller is also suitable for medical, healthcare, instrumentation and monitoring systems, including monitoring physiological functions, controlling medical equipment and systems, and providing real-time diagnoses. Furthermore, this microcontroller can be used in general purpose embedded applications such as motor and motor control, motion and motion control, energy management, robotics, and user interfaces.
Working Principle
The UPD78F0401GA-GAM-AX microcontroller operates on a 25 MHz 8-bit core CPU, with a high instruction rate of 1.3 MIPS/MHz and a minimum instruction cycle time of 6.66 ns. It has high-speed 8K SRAM and extended mapping options, 4 channels of Pulse Width Modulation (PWM), 4 channels of Analog to Digital Converters (ADC), and 2 channels of Serial Peripheral Interface (SPI).
It is a low power microcontroller, with typical power consumption of 1.28mW/MHz, and can operate on a power supply voltage of 1.8V to 3.6V. The chip also has multiple watchdog functions which include the Power-On Reset (POR) which resets the registers during power up, and the High-level Watchdog Timer which resets the registers upon an abnormal program loop.
The chip also has a built-in hierarchical bus system which accommodates multiple, centrally-controlled peripheral devices, such as sensors, transducers, and actuators. The peripheral buses are connected to various on-chip peripherals such as the Serial Communications Interfaces (SCI), serial data receivers/transmitters (SDR), Time Division Multiplexers (TDM), and direct memory access (DMA). The chip also has two dedicated buses, Serial Peripheral Bus (SPB) and Universal Asynchronous Receiver/Transmitter (UART).
The UPD78F0401GA-GAM-AX microcontroller also has advanced analog functions and integrated power management unit with four power modes: full power, partial power, standby, and low power. It supports firmware updating technology, which allows users to update the software without the need to open enclosures.
Conclusion
The UPD78F0401GA-GAM-AX microcontroller is a highly integrated and low power 8-bit microcontroller, which well suited for embedded control applications. It offers high performance and a wide range of peripheral functions, including high-speed SRAM, PWM, ADC, and SPI. It also features efficient power management and firmware update capabilities, making it a valuable choice for embedded applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| UPD78F0533AGB-GAH-AX | Renesas Elec... | -- | 1000 | IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64... |
| UPD78F0582GA-GAM-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48... |
| UPD78F1144AGK-GAJ-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 128KB FLASH ... |
| UPD70F3839GA-GAM-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| UPD70F3739GC-UEU-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 384KB FLASH ... |
| UPD78F1235GK-GAJ-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 64KB FLASH 6... |
| UPD78F1003GA-HAA-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 64KB FLASH 4... |
| UPD78F1144AGA-HAB-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 128KB FLASH ... |
| UPD70F3529GMA9-GBK-Q-G | Renesas Elec... | 13.66 $ | 120 | IC MCU 32BIT 2GB FLASH 17... |
| UPD70F3378M1GJA-GAE-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT* Microcontro... |
| UPD78F0513AMC-GAA-AX | Renesas Elec... | 1.69 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 32KB FLASH 38... |
| UPD78F1163AGF-GAS-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 96KB FLASH 1... |
| UPD78F1234GK-GAJ-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 48KB FLASH 6... |
| UPD720114GA-YEU-AT | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC CONTROLLER USB 48TQFPU... |
| UPD70F3454GC(R)-8EA-A | Renesas Elec... | 7.83 $ | 41 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| UPD70F3770GC-UEU-AX | Renesas Elec... | -- | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| UPD78F0445GB-GAH-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 60KB FLASH 64... |
| UPD78F0452GB-GAH-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 24KB FLASH 64... |
| UPD78F0492GK-GAK-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 24KB FLASH 80... |
| UPD78F1026F1-AN9-A | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 128KB FLASH ... |
| UPD70F3632GJA-GAE-E2-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT* Microcontro... |
| UPD70F3786GJ-GAE-AX | Renesas Elec... | -- | 1000 | IC MCU 32BIT 512KB FLASH ... |
| UPD78F0464GK-GAJ-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 48KB FLASH 64... |
| UPD78F0536AFC-AA1-A | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 96KB FLASH 64... |
| UPD78F1155AGK-GAK-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 192KB FLASH ... |
| UPD78F1213MC-GAA-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 32KB FLASH 3... |
| UPD78F0412GA-GAM-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 24KB FLASH 48... |
| UPD78F0533AGK-GAJ-AX | Renesas Elec... | -- | 1000 | IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64... |
| UPD78F0401GA-GAM-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48... |
| UPD78F1005GB-GAG-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 48KB FLASH 5... |
| UPD720201K8-701-BAC-A | Renesas Elec... | -- | 5000 | IC HOST CTRLR USB 3.0 68Q... |
| UPD78F0420GB-GAG-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 8KB FLASH 52L... |
| UPD78F1008GA-HAB-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 48KB FLASH 6... |
| UPD70F3421GJ(A)-GAE-E3-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT* Microcontro... |
| UPD78F1154AGK-GAK-AX | Renesas Elec... | 4.92 $ | 257 | IC MCU 16BIT 128KB FLASH ... |
| UPD78F0455GB-GAH-AX | Renesas Elec... | -- | 1000 | IC MCU 8BIT 60KB FLASH 64... |
| UPD78F0473GC-GAD-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 32KB FLASH 80... |
| UPD78F0495GC-GAD-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 60KB FLASH 80... |
| UPD78F1012GK-GAK-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 128KB FLASH ... |
| UPD703014BGC-A21-8EU-A | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH |
AVR series Microcontroller IC 8-Bit 16MH...
AVR series Microcontroller, 8-bit Microc...
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFPSTM32G071C...
GD32F407VET6. The frequency is up to 108...
GD32F103RBT6 is fully compatible with ST...
The processor frequency can reach 168MHz...
UPD78F0401GA-GAM-AX Datasheet/PDF