| Allicdata Part #: | UPD78F1144AGK-GAJ-AX-ND |
| Manufacturer Part#: |
UPD78F1144AGK-GAJ-AX |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Renesas Electronics America |
| Short Description: | IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64LQFP |
| More Detail: | 78K/0R 78K0R/Kx3 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 1... |
| DataSheet: | UPD78F1144AGK-GAJ-AX Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Program Memory Size: | 128KB (128K x 8) |
| Package / Case: | 64-LQFP |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Oscillator Type: | Internal |
| Data Converters: | A/D 8x10b |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.8 V ~ 5.5 V |
| RAM Size: | 8K x 8 |
| EEPROM Size: | -- |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Series: | 78K0R/Kx3 |
| Number of I/O: | 50 |
| Peripherals: | DMA, LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity: | 3-Wire SIO, I²C, LINbus, UART/USART |
| Speed: | 20MHz |
| Core Size: | 16-Bit |
| Core Processor: | 78K/0R |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tray |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Embedded - Microcontrollers
The UPD78F1144AGK-GAJ-AX, or what is typically referred to as the F1144, is one of the many mid-range microcontrollers available from NEC Electronics Corporation. The F1144 is part of the 8-bit single-chip microcontroller family, otherwise known as the µPD78F11xx series. The F1144 is designed both for general purpose embedded applications and to be used as the controller which facilitates communication peripherals.
The special features of this 12-bit microcontroller include a built-in flash ROM and a low-power CMOS process. It is a one-chip microcontroller that features two types of ROM, a ROMless type and a flash type with up to 64 KBytes internal ROM. The features of the F1144 are optimized for speed, multiplexed and increased I/O ports, extended interrupt inputs, and a number of other integrated functions.
Application Field
The F1144 is a 12-bit microcontroller, meaning it can perform operations with data of 12-bits or less. This capability makes it ideal for applications that involve memory test, power supply control, digital instrumentation, embedded systems, automotive, industrial control, and even remote sensing applications. These applications include, but are not limited to, industrial automation, remote control systems, consumer electronics, consumer appliances, and home security.
The embedded control applications of the F1144 ensures that it can be used anywhere that requires a reliable and efficient form of control. This can be seen in the numerous industrial applications the F1144 brings to the table. From controlling machinery that requires precise positioning and detailed movements to monitoring environmental conditions, the F1144 is able to fulfill these roles.
While the F1144 most commonly finds itself in industrial applications, it is also applicable to automotive applications. Primarily, the F1144 is used to monitor engine conditions and emissions control systems, but this microcontroller can also control braking, vehicle stability control systems, power steering systems, and even airbags.
Working Principle
The F1144 is an 8-bit microcontroller, featuring a single-cycle 8-bit central processing unit (CPU) and an enhanced instruction set architecture. It is written in assembly language and is suitable for performing simple programmed tasks.
The working principle of the F1144 is based on the basic single cycle 8-bit CPU architecture. This architecture involves the use of 8-bit words and has the capability to execute instructions in-order and pipelined. The CPU is made up of two functional units, a 4-bit accumulator and a 4-bit arithmetic logic unit (ALU). The ALU is capable of performing calculations on 4-bit words.
The F1144 also features two memory controllers that can be used to provide access to external RAM and ROM. The ROM controller reads data into its own internal registers and can thus reduce the number of instructions that need to be fetched from memory at any given time.
The F1144 can be configured to provide I/O ports. Depending on the application, these ports are configured for serial communication, parallel communication, or for digital I/O. Serial interfaces can be used to link the processor to external components such as keyboards and displays.
The F1144 can also be configured to support interrupt inputs. This means that the microcontroller can be programmed to respond to external events such as button presses, switches, or voltage levels. This can be used to enhance the capabilities of the processor, as it can be programmed to respond to events according to the program.
Overall, the F1144 is a very capable and reliable microcontroller. It features a comprehensive instruction set, an 8-bit CPU, and a variety of peripherals which are designed to aid in complex embedded control applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| UPD78F0533AGB-GAH-AX | Renesas Elec... | -- | 1000 | IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64... |
| UPD78F0582GA-GAM-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48... |
| UPD78F1144AGK-GAJ-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 128KB FLASH ... |
| UPD70F3839GA-GAM-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| UPD70F3739GC-UEU-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 384KB FLASH ... |
| UPD78F1235GK-GAJ-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 64KB FLASH 6... |
| UPD78F1003GA-HAA-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 64KB FLASH 4... |
| UPD78F1144AGA-HAB-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 128KB FLASH ... |
| UPD70F3529GMA9-GBK-Q-G | Renesas Elec... | 13.66 $ | 120 | IC MCU 32BIT 2GB FLASH 17... |
| UPD70F3378M1GJA-GAE-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT* Microcontro... |
| UPD78F0513AMC-GAA-AX | Renesas Elec... | 1.69 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 32KB FLASH 38... |
| UPD78F1163AGF-GAS-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 96KB FLASH 1... |
| UPD78F1234GK-GAJ-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 48KB FLASH 6... |
| UPD720114GA-YEU-AT | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC CONTROLLER USB 48TQFPU... |
| UPD70F3454GC(R)-8EA-A | Renesas Elec... | 7.83 $ | 41 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| UPD70F3770GC-UEU-AX | Renesas Elec... | -- | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| UPD78F0445GB-GAH-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 60KB FLASH 64... |
| UPD78F0452GB-GAH-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 24KB FLASH 64... |
| UPD78F0492GK-GAK-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 24KB FLASH 80... |
| UPD78F1026F1-AN9-A | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 128KB FLASH ... |
| UPD70F3632GJA-GAE-E2-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT* Microcontro... |
| UPD70F3786GJ-GAE-AX | Renesas Elec... | -- | 1000 | IC MCU 32BIT 512KB FLASH ... |
| UPD78F0464GK-GAJ-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 48KB FLASH 64... |
| UPD78F0536AFC-AA1-A | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 96KB FLASH 64... |
| UPD78F1155AGK-GAK-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 192KB FLASH ... |
| UPD78F1213MC-GAA-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 32KB FLASH 3... |
| UPD78F0412GA-GAM-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 24KB FLASH 48... |
| UPD78F0533AGK-GAJ-AX | Renesas Elec... | -- | 1000 | IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64... |
| UPD78F0401GA-GAM-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48... |
| UPD78F1005GB-GAG-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 48KB FLASH 5... |
| UPD720201K8-701-BAC-A | Renesas Elec... | -- | 5000 | IC HOST CTRLR USB 3.0 68Q... |
| UPD78F0420GB-GAG-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 8KB FLASH 52L... |
| UPD78F1008GA-HAB-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 48KB FLASH 6... |
| UPD70F3421GJ(A)-GAE-E3-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT* Microcontro... |
| UPD78F1154AGK-GAK-AX | Renesas Elec... | 4.92 $ | 257 | IC MCU 16BIT 128KB FLASH ... |
| UPD78F0455GB-GAH-AX | Renesas Elec... | -- | 1000 | IC MCU 8BIT 60KB FLASH 64... |
| UPD78F0473GC-GAD-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 32KB FLASH 80... |
| UPD78F0495GC-GAD-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 60KB FLASH 80... |
| UPD78F1012GK-GAK-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 128KB FLASH ... |
| UPD703014BGC-A21-8EU-A | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH |
AVR series Microcontroller IC 8-Bit 16MH...
AVR series Microcontroller, 8-bit Microc...
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFPSTM32G071C...
GD32F407VET6. The frequency is up to 108...
GD32F103RBT6 is fully compatible with ST...
The processor frequency can reach 168MHz...
UPD78F1144AGK-GAJ-AX Datasheet/PDF