| Allicdata Part #: | UPD78F0536AFC-AA1-A-ND |
| Manufacturer Part#: |
UPD78F0536AFC-AA1-A |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Renesas Electronics America |
| Short Description: | IC MCU 8BIT 96KB FLASH 64LGA |
| More Detail: | 78K/0 78K0/Kx2 Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 96KB... |
| DataSheet: | UPD78F0536AFC-AA1-A Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Program Memory Size: | 96KB (96K x 8) |
| Package / Case: | 64-VFLGA |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Oscillator Type: | Internal |
| Data Converters: | A/D 8x10b |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.8 V ~ 5.5 V |
| RAM Size: | 5K x 8 |
| EEPROM Size: | -- |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Series: | 78K0/Kx2 |
| Number of I/O: | 55 |
| Peripherals: | LVD, POR, PWM, WDT |
| Connectivity: | 3-Wire SIO, I²C, LINbus, UART/USART |
| Speed: | 20MHz |
| Core Size: | 8-Bit |
| Core Processor: | 78K/0 |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tray |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The UPD78F0536AFC-AA1-A integrated circuit (IC) is a 8-bit microcontroller featuring very low power consumption. It was developed for use in a wide range of embedded applications including industrial automation and consumer electronics. This IC is based on Renesas Technology\'s UP products, a combination of Risc architecture and microcontroller architecture.
The UPD78F0536AFC-AA1-A is a 8-bit device and is built using a H8/500E core architecture. It has two independent buses, each with two address spaces. It has 32k byte ROM and 3k byte RAM as well as two ports of 32-bit input/output. It is also equipped with 120 timers and counters, of which 4 are 16-bit, 4 are 8-bit, and the rest are 2-bit.
The UPD78F0536AFC-AA1-A is designed to be used in applications where it is desired to reach a balance between cost and performance. It is suitable for applications such as industrial automation, material handling, factory automation, consumer electronics, biomedical, and home automation.
In terms of performance, the UPD78F0536AFC-AA1-A has an instruction execution time of 8µs/MHz and an operating frequency range from 0 to 25MHz. It has an extended instruction set which can support up to 256k Bytes of code space. Its supply voltage operating range is from 2.7V to 5.5V.
The UPD78F0536AFC-AA1-A features Renesas Technology\'s high-sensitivity A/D converter with 8-bit resolution and 11²s conversion time, which is ideal for measuring tiny current and voltage signals. Its on-chip timer/event counter has 8 different timer modes, making the chip suitable for applications with pulse width modulation and other contouring functions. It also has a 2-ch 10-bit timestamp counter and UART, which provides an interface with serial devices.
The UPD78F0536AFC-AA1-A also features a watchdog timer, which can be used to detect and rectify abnormally executed programs. It also integrates an LCD driver to provide an interface with LCD displays. Additionally, the chip provides an on-chip oscillator which eliminates the need for external clock sources.
The UPD78F0536AFC-AA1-A is structured around three major components. The primary component is the core processor which is responsible for executing instructions, setting up the internal registers, and providing access to external memory, ports and other peripherals. The second component is the memory system, which includes the program memory (ROM), the data memory (RAM), and the data registers. The third component is the periphery system, which includes the I/O ports, the timers/counters, the A/D converter and the serial interface.
Overall, the UPD78F0536AFC-AA1-A is a reliable 8-bit solution with low-power consumption suitable for a wide variety of microcontroller applications including industrial automation, material handling, factory automation, consumer electronics, biomedical, and home automation. With its extended instruction set, high-sensitivity A/D converter and integrated on-chip oscillator, this IC is a cost effective solution for providing reliable operation and performance.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| UPD78F0533AGB-GAH-AX | Renesas Elec... | -- | 1000 | IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64... |
| UPD78F0582GA-GAM-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48... |
| UPD78F1144AGK-GAJ-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 128KB FLASH ... |
| UPD70F3839GA-GAM-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| UPD70F3739GC-UEU-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 384KB FLASH ... |
| UPD78F1235GK-GAJ-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 64KB FLASH 6... |
| UPD78F1003GA-HAA-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 64KB FLASH 4... |
| UPD78F1144AGA-HAB-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 128KB FLASH ... |
| UPD70F3529GMA9-GBK-Q-G | Renesas Elec... | 13.66 $ | 120 | IC MCU 32BIT 2GB FLASH 17... |
| UPD70F3378M1GJA-GAE-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT* Microcontro... |
| UPD78F0513AMC-GAA-AX | Renesas Elec... | 1.69 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 32KB FLASH 38... |
| UPD78F1163AGF-GAS-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 96KB FLASH 1... |
| UPD78F1234GK-GAJ-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 48KB FLASH 6... |
| UPD720114GA-YEU-AT | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC CONTROLLER USB 48TQFPU... |
| UPD70F3454GC(R)-8EA-A | Renesas Elec... | 7.83 $ | 41 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| UPD70F3770GC-UEU-AX | Renesas Elec... | -- | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| UPD78F0445GB-GAH-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 60KB FLASH 64... |
| UPD78F0452GB-GAH-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 24KB FLASH 64... |
| UPD78F0492GK-GAK-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 24KB FLASH 80... |
| UPD78F1026F1-AN9-A | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 128KB FLASH ... |
| UPD70F3632GJA-GAE-E2-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT* Microcontro... |
| UPD70F3786GJ-GAE-AX | Renesas Elec... | -- | 1000 | IC MCU 32BIT 512KB FLASH ... |
| UPD78F0464GK-GAJ-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 48KB FLASH 64... |
| UPD78F0536AFC-AA1-A | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 96KB FLASH 64... |
| UPD78F1155AGK-GAK-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 192KB FLASH ... |
| UPD78F1213MC-GAA-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 32KB FLASH 3... |
| UPD78F0412GA-GAM-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 24KB FLASH 48... |
| UPD78F0533AGK-GAJ-AX | Renesas Elec... | -- | 1000 | IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64... |
| UPD78F0401GA-GAM-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48... |
| UPD78F1005GB-GAG-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 48KB FLASH 5... |
| UPD720201K8-701-BAC-A | Renesas Elec... | -- | 5000 | IC HOST CTRLR USB 3.0 68Q... |
| UPD78F0420GB-GAG-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 8KB FLASH 52L... |
| UPD78F1008GA-HAB-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 48KB FLASH 6... |
| UPD70F3421GJ(A)-GAE-E3-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT* Microcontro... |
| UPD78F1154AGK-GAK-AX | Renesas Elec... | 4.92 $ | 257 | IC MCU 16BIT 128KB FLASH ... |
| UPD78F0455GB-GAH-AX | Renesas Elec... | -- | 1000 | IC MCU 8BIT 60KB FLASH 64... |
| UPD78F0473GC-GAD-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 32KB FLASH 80... |
| UPD78F0495GC-GAD-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 8BIT 60KB FLASH 80... |
| UPD78F1012GK-GAK-AX | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | IC MCU 16BIT 128KB FLASH ... |
| UPD703014BGC-A21-8EU-A | Renesas Elec... | 0.0 $ | 1000 | MOSFET N-CH |
AVR series Microcontroller IC 8-Bit 16MH...
AVR series Microcontroller, 8-bit Microc...
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFPSTM32G071C...
GD32F407VET6. The frequency is up to 108...
GD32F103RBT6 is fully compatible with ST...
The processor frequency can reach 168MHz...
UPD78F0536AFC-AA1-A Datasheet/PDF