2R5SEPC820M Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
P16326-ND
Manufacturer Part#:
2R5SEPC820M
Product Category:
Capacitors
Manufacturer: Panasonic Electronic Components
Short Description: CAP ALUM POLY 820UF 20% 2.5V T/H
More Detail: 820µF 2.5V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can ...
DataSheet: 2R5SEPC820M datasheet2R5SEPC820M Datasheet/PDF
Quantity: 150
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status: Lead free / RoHS Compliant
Stock 150Can Ship Immediately
Specifications
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Package / Case: Radial, Can
Mounting Type: Through Hole
Surface Mount Land Size: --
Height - Seated (Max): 0.512" (13.00mm)
Size / Dimension: 0.315" Dia (8.00mm)
Lead Spacing: 0.138" (3.50mm)
Ripple Current @ High Frequency: 6.1A @ 100kHz
Ripple Current @ Low Frequency: 305mA @ 120Hz
Applications: General Purpose
Ratings: --
Series: OS-CON™, SEPC
Lifetime @ Temp.: 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance): 7 mOhm
Voltage - Rated: 2.5V
Tolerance: ±20%
Capacitance: 820µF
Type: Polymer
Moisture Sensitivity Level (MSL): --
Part Status: Active
Lead Free Status / RoHS Status: --
Packaging: Bulk
Description
The 2R5SEPC820M features a robust low ESR (Equivalent Series Resistance) of 10mΩ over a wide range of temperatures and a minimum capacitance of 2.5μF. Additionally, the capacitor has a standard radial lead package, making it suitable for manual insertion or reflow soldering. With a rated voltage of 8V, the 2R5SEPC820M can be used in a variety of automotive, consumer electronics, and industrial control applications.
In summary, the 2R5SEPC820M is an aluminum-polymer capacitor that is suitable for a variety of applications across various industries, including automotive, consumer electronics, and industrial control. It has a robust low ESR of 10mΩ over a wide range of temperatures, a minimum capacitance of 2.5μF, and a standard radial lead package. The combination of an aluminum oxide film and a polymer dielectric material makes the capacitor suitable for use in operations such as start/stop systems, audio/video applications, power factor correction, and servo and motion control operations.