2R5SVPB120M Allicdata Electronics
2R5SVPB120M Capacitors
Allicdata Part #:
P122207TR-ND
Manufacturer Part#:
2R5SVPB120M
Short Description: CAP ALUM POLY 120UF 20% 2.5V SMD
More Detail: 120µF 2.5V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can ...
DataSheet: 2R5SVPB120M datasheet2R5SVPB120M Datasheet/PDF
Quantity: 1300
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status: Lead free / RoHS Compliant
Stock 1300Can Ship Immediately
Specifications
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Package / Case: Radial, Can - SMD
Mounting Type: Surface Mount
Surface Mount Land Size: 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max): 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension: 0.248" Dia (6.30mm)
Lead Spacing: --
Ripple Current @ High Frequency: 1.67A @ 100kHz
Ripple Current @ Low Frequency: 83.5mA @ 120Hz
Applications: General Purpose
Ratings: --
Series: OS-CON™, SVPB
Lifetime @ Temp.: 1000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance): 40 mOhm
Voltage - Rated: 2.5V
Tolerance: ±20%
Capacitance: 120µF
Type: Polymer
Moisture Sensitivity Level (MSL): --
Part Status: Active
Lead Free Status / RoHS Status: --
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
2R5SVPB120M is an aluminum- polymer capacitor manufactured by Shenzhen Corhart electronics Co., Ltd. This capacitor offers excellent performance and reliability as compared to conventional aluminum electrolytic capacitors. It has a low ESR and high capacitance values up to 15,000uF. It is extremely small in size and light in weight, which makes it suitable for portable applications. It is rated for temperatures up to 85°C and has an operating voltage of 90V.
2R5SVPB120M aluminum-polymer capacitor is a reliable, cost-effective solution for various applications. It features low equivalent series resistance (ESR) and high capacitance values up to 15,000uF, high temperature rated up to 85°C, and a maximum operating voltage of 90V. It is lightweight and small in size, making it a great choice for build small systems that require low electrical noise. In addition, it is highly resistant to leakage and has good self-healing capabilities.