2R5SVPE390MX Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
P123678TR-ND
Manufacturer Part#:
2R5SVPE390MX
Short Description: CAP ALUM POLY 390UF 20% 2.5V SMD
More Detail: 390µF 2.5V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can ...
DataSheet: 2R5SVPE390MX datasheet2R5SVPE390MX Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status: Lead free / RoHS Compliant
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Package / Case: Radial, Can - SMD
Mounting Type: Surface Mount
Surface Mount Land Size: 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max): 0.236" (6.00mm)
Size / Dimension: 0.197" Dia (5.00mm)
Lead Spacing: --
Ripple Current @ High Frequency: 3.86A @ 100kHz
Ripple Current @ Low Frequency: 193mA @ 120Hz
Applications: General Purpose
Ratings: --
Series: OS-CON™, SVPE
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance): 10 mOhm
Voltage - Rated: 2.5V
Tolerance: ±20%
Capacitance: 390µF
Type: Polymer
Moisture Sensitivity Level (MSL): --
Part Status: Active
Lead Free Status / RoHS Status: --
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
The 2R5SVPE390MX capacitors are designed to offer both high capacitance and great ripple current handling capabilities. They are constructed with dual screw terminals for easy installation in the circuit and offer up to 2,000,000 micro Farads of capacitance and a range of voltage ratings from 25 VDC to 450 VDC.