2R5SVPE390M Allicdata Electronics
2R5SVPE390M Capacitors
Allicdata Part #:
P16534TR-ND
Manufacturer Part#:
2R5SVPE390M
Short Description: CAP ALUM POLY 390UF 20% 2.5V SMD
More Detail: 390µF 2.5V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can ...
DataSheet: 2R5SVPE390M datasheet2R5SVPE390M Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status: Lead free / RoHS Compliant
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Package / Case: Radial, Can - SMD
Mounting Type: Surface Mount
Surface Mount Land Size: 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Height - Seated (Max): 0.236" (6.00mm)
Size / Dimension: 0.197" Dia (5.00mm)
Lead Spacing: --
Ripple Current @ High Frequency: 3.9A @ 100kHz
Ripple Current @ Low Frequency: 195mA @ 120Hz
Applications: General Purpose
Ratings: --
Series: OS-CON™, SVPE
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance): 10 mOhm
Voltage - Rated: 2.5V
Tolerance: ±20%
Capacitance: 390µF
Type: Polymer
Moisture Sensitivity Level (MSL): --
Part Status: Active
Lead Free Status / RoHS Status: --
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
Aluminum - Polymer Capacitors
The application field of 2R5SVPE390M Aluminum-Polymer Capacitor includes use in high voltage voltage power supplies, DC-DC converters, lighting controls and more. These capacitors can operate in more complex circuits than those of the more traditional types, and can handle peak currents of up to 150mA. Furthermore, the capacitors can be used in more extreme operating conditions. They offer an improved temperature range of -55°C up to +155°C, a Ripple Current rating of 1A, and can be used even with temperatures as high as +175°C.