2R5SVPC1500M Allicdata Electronics
2R5SVPC1500M Capacitors
Allicdata Part #:
P16522TR-ND
Manufacturer Part#:
2R5SVPC1500M
Short Description: CAP ALUM POLY 1500UF 2.5V SMD
More Detail: 1500µF 2.5V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can...
DataSheet: 2R5SVPC1500M datasheet2R5SVPC1500M Datasheet/PDF
Quantity: 800
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status: Lead free / RoHS Compliant
Stock 800Can Ship Immediately
Specifications
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Package / Case: Radial, Can - SMD
Mounting Type: Surface Mount
Surface Mount Land Size: 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Height - Seated (Max): 0.472" (12.00mm)
Size / Dimension: 0.315" Dia (8.00mm)
Lead Spacing: --
Ripple Current @ High Frequency: 5.15A @ 100kHz
Ripple Current @ Low Frequency: 257.5mA @ 120Hz
Applications: General Purpose
Ratings: --
Series: OS-CON™, SVPC
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance): 10 mOhm
Voltage - Rated: 2.5V
Tolerance: ±20%
Capacitance: 1500µF
Type: Polymer
Moisture Sensitivity Level (MSL): --
Part Status: Active
Lead Free Status / RoHS Status: --
Packaging: Tape & Reel (TR)
Description
2R5SVPC1500M Application Field and Working Principle
The 2R5SVPC1500M is a Aluminum Polymer Capacitor designed for use in high frequencies such as Mobile WiMAX(1452MHz) and Ultra-High-Speed Ethernet (1000Base-T). The 2R5SVPC1500M has a capacitance value of 15uF and a rated voltage of 10V. This means that it is suitable for high current applications such as RF power supplies.
The capacitance of a capacitor is defined by the equation C = εA/d, where C is the capacitance, ε is the permittivity of the dielectric material, A is the area of the capacitor plates, and d is the distance between the capacitor plates. In the case of the 2R5SVPC1500M Aluminum Polymer Capacitor, the area and distance of the capacitor plates is optimized so that the capacitance of the capacitor is 15uF.
The 2R5SVPC1500M is a cost effective Aluminum Polymer Capacitor that can be used in a wide variety of applications. It is ideal for applications requiring high current and high frequency such as Mobile WiMAX and Ultra-High Speed Ethernet. The capacitance value of 15uF and rated voltage of 10V is optimized for these applications. The working principle of the capacitor is based on the basic principles of capacitance, with the capacitor plates separated by a dielectric material.