2R5SVPA820M Allicdata Electronics
2R5SVPA820M Capacitors
Allicdata Part #:
P122173TR-ND
Manufacturer Part#:
2R5SVPA820M
Product Category:
Capacitors
Manufacturer: Panasonic Electronic Components
Short Description: CAP ALUM POLY 820UF 20% 2.5V SMD
More Detail: 820µF 2.5V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can ...
DataSheet: 2R5SVPA820M datasheet2R5SVPA820M Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status: Lead free / RoHS Compliant
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Package / Case: Radial, Can - SMD
Mounting Type: Surface Mount
Surface Mount Land Size: 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Height - Seated (Max): 0.315" (8.00mm)
Size / Dimension: 0.394" Dia (10.00mm)
Lead Spacing: --
Ripple Current @ High Frequency: 4.24A @ 100kHz
Ripple Current @ Low Frequency: 212mA @ 120Hz
Applications: General Purpose
Ratings: --
Series: OS-CON™, SVPA
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance): 19 mOhm
Voltage - Rated: 2.5V
Tolerance: ±20%
Capacitance: 820µF