BF4220-20B Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
BF4220-20B-ND
Manufacturer Part#:
BF4220-20B
Product Category:
Optoelectronics
Manufacturer: JKL Components Corp.
Short Description: LAMP FLOOR 4.1MM DIA 220MM
More Detail: CCFL, Tri-Phosphor RGB White Lamp 1000V (Start), 4...
DataSheet: BF4220-20B datasheetBF4220-20B Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Lead Free Status / RoHS Status: Lead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Series: --
Part Status: Obsolete
Lead Free Status / RoHS Status: --
Type: CCFL, Tri-Phosphor RGB White Lamp
Moisture Sensitivity Level (MSL): --
Voltage: 1000V (Start), 405V (Operating)
Mercury: Contains Mercury
Current: 5mA
Output: 15000 cd/m2
Size / Dimension: 4.1mm x 220mm
Description
The design of the BF4220-20B enables its footprint and physical dimensions to be significantly smaller than other lamps of the same power rating. In addition, the lamp offers higher efficiency than traditional cold cathode fluorescent lamps (CCFL). The BF4220-20B has an overall power rating of 20 watts and is designed for use with a power supply of 110V-240V AC 50/60Hz. The lamp has a rated lifetime of up to 10,000 hours and is designed to be operated within a temperature range from 0°C to 50°C.