BF4275-20B Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
BF4275-20B-ND
Manufacturer Part#:
BF4275-20B
Product Category:
Optoelectronics
Manufacturer: JKL Components Corp.
Short Description: LAMP CCFL 4.85 X 275MM 6150K RGB
More Detail: CCFL, Tri-Phosphor RGB White Lamp 4.85mm x 275m...
DataSheet: BF4275-20B datasheetBF4275-20B Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Lead Free Status / RoHS Status: Lead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Series: --
Part Status: Active
Lead Free Status / RoHS Status: --
Type: CCFL, Tri-Phosphor RGB White Lamp
Moisture Sensitivity Level (MSL): --
Voltage: --
Mercury: Contains Mercury
Output: --
Size / Dimension: 4.85mm x 275mm
Description
First of all, the BF4275-20B has a wide voltage range from 12-65V. This allows it to be used in a variety of settings, from automotive to industrial lighting. Secondly, the 20 cm tube has a power consumption of 10.5W. This makes it particularly efficient when compared to its competitors. Additionally, its physical design makes it suitable for situations with a limited amount of space, since it requires little outside mounting equipment.