| Allicdata Part #: | LT3420EMS-1#PBF-ND |
| Manufacturer Part#: |
LT3420EMS-1#PBF |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Linear Technology/Analog Devices |
| Short Description: | IC PHOTOFLASH CAP CHARGER 10MSOP |
| More Detail: | Photoflash Capacitor Charger PMIC 10-MSOP |
| DataSheet: | LT3420EMS-1#PBF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Applications: | Photoflash Capacitor Charger |
| Current - Supply: | 90µA |
| Voltage - Supply: | 2.2 V ~ 16 V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Supplier Device Package: | 10-MSOP |
| Base Part Number: | LT3420 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The LT3420EMS-1#PBF is a high-performance switch-mode power supply (SMPS) controller, which provides the most optimized power solution for a wide range of low power applications. The product has a high-efficiency PWM mode operation, which helps to achieve very low power losses. It also features a wide input voltage range, and a comprehensive array of features designed to improve the performance and reduce the design effort for applications.
The LT3420EMS-1#PBF features a high-side switch with adjustable current limit, a low-side switch with adjustable current limit, a thermal protection, and a cycle-by-cycle current limit. The product provides adjustable current limit protection from excessive load currents, and thermal protection from over-temperature conditions. The product also includes a DCM (discontinuous conduction mode) operation and low start-up current requirements.
The LT3420EMS-1#PBF is designed to regulate an output voltage in a range between 4.5V and 28V with various settings. The product features a three-level Shutdown/Trim Mode control, where the shutdown level and trim level can be set for a range of settings from 3.2V to 5.9V and from 0.25V to 6V respectively. It also provides power conversion from a wide range of input supply voltages up to 28V.The product is adjustable ratiometric PWM and fast current-limit circuit design, to ensure that it can operate efficiently over the input voltage range.
The product also features built-in protection circuits, which help prevent damage to the load circuitry due to over-voltage or over-current conditions. The over-voltage and over-current protection circuits detect an output voltage or current, which is outside of a set safety limit and shut down the device, preventing further damage. The product also includes thermal shutdown protection, which helps prevent overheating.
The LT3420EMS-1#PBF is ideal for applications such as wall power supplies, battery chargers, and DC/DC converters. It is a flexible and reliable power solution for a variety of applications, and the built-in protection circuits provide the necessary safeguards for the load circuitry. The product is also highly efficient, making it an efficient and reliable power solution for a variety of applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| LT3483AIDC#TRMPBF | Linear Techn... | 2.09 $ | 500 | IC REG MULT CONFIG INV AD... |
| LT3431IFE#PBF | Linear Techn... | -- | 549 | IC REG BUCK ADJ 3A 16TSSO... |
| LT3461ES6#TRMPBF | Linear Techn... | 1.41 $ | 1000 | IC REG BOOST ADJ 0.3A TSO... |
| LT3473AEDE#PBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BOOST ADJ 1.2A 12D... |
| LT3482EUD#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BST SWITCHD CAP AD... |
| LT3433IFE#PBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BCK BOOST ADJ 0.5A... |
| LT3494AEDDB#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BOOST ADJ 225MA 8D... |
| LT3470ETS8#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.2A TSOT... |
| LT3470IDDB#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.2A 8DFN... |
| LT3463AEDD#PBF | Linear Techn... | -- | 16 | IC REG BST SWITCHD CAP IN... |
| LT3489EMS8E#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BOOST ADJ 2.5A 8MS... |
| LT3470AHDDB#TRPBF | Linear Techn... | 2.62 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 0.25A 8DF... |
| LT3475IFE#TRPBF | Linear Techn... | 3.56 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR DIM 2... |
| LT3434IFE#PBF | Linear Techn... | 8.58 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 3A 16TSSO... |
| LT3495BEDDB#TRPBF | Linear Techn... | 1.46 $ | 1000 | IC REG BST SEPIC ADJ 0.55... |
| LT3467ES6#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG MULT CONFG ADJ 1.1... |
| LT3460EDC-1#TRMPBF | Linear Techn... | 1.43 $ | 1000 | IC REG BST SEPIC ADJ 0.18... |
| LT3420EMS-1#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC PHOTOFLASH CAP CHARGER... |
| LT3498EDDB#TRPBF | Linear Techn... | 1.62 $ | 1000 | IC LED DRVR RGLTR DIM 20M... |
| LT3496IUFD#PBF | Linear Techn... | 5.96 $ | 28 | IC LED DRIVER RGLTR DIM 1... |
| LT3460ESC6#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BST SEPIC ADJ 0.3A... |
| LT3473AEDE#TRPBF | Linear Techn... | 1.78 $ | 1000 | IC REG BOOST ADJ 1.2A 12D... |
| LT3481IMSE#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 2A 10MSOP... |
| LT3430IFE-1#TRPBF | Linear Techn... | 4.8 $ | 1000 | IC REG BUCK SEPIC ADJ 3A ... |
| LT3497EDDB#TRPBF | Linear Techn... | 1.41 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR DIM 1... |
| LT3481IMSE#PBF | Linear Techn... | -- | 93 | IC REG BUCK ADJ 2A 10MSOP... |
| LT3479EFE#TRPBF | Linear Techn... | -- | 2500 | IC REG BOOST INV ADJ 3A 1... |
| LT3467AEDDB#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG MULT CONFIG ADJ 1.... |
| LT3466EFE#PBF | Linear Techn... | -- | 5823 | IC LED DRIVER RGLTR DIM 1... |
| LT3489EMS8E#PBF | Linear Techn... | -- | 740 | IC REG BOOST ADJ 2.5A 8MS... |
| LT3437EDD#PBF | Linear Techn... | 3.19 $ | 63 | IC REG BUCK ADJ 0.5A 10DF... |
| LT3467IDDB#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG MULT CONFIG ADJ 1.... |
| LT3478IFE#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR DIM 1... |
| LT3477IFE#PBF | Linear Techn... | 5.63 $ | 221 | IC LED DRVR RGLTR DIM 3A ... |
| LT3477IFE#TRPBF | Linear Techn... | 3.37 $ | 1000 | IC LED DRVR RGLTR DIM 3A ... |
| LT3481EMSE#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 2A 10MSOP... |
| LT3473EDD#PBF | Linear Techn... | 2.77 $ | 1000 | IC REG BOOST ADJ 1.2A 8DF... |
| LT3493EDCB#TRMPBF | Linear Techn... | -- | 3000 | IC REG BUCK ADJ 1.2A 6DFN... |
| LT3494AEDDB#TRMPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BOOST ADJ 225MA 8D... |
| LT3480IMSE#TRPBF | Linear Techn... | -- | 1000 | IC REG BUCK ADJ 2A 10MSOP... |
USB Interface IC USB Type-C,DCP charge p...
Automotive, High Efficiency, Qi-Complian...
IC SOLENOID MON 5-CH 16-SOICSolenoid Mon...
INTEGRATED CIRCUITPMIC
IRON CONTROLLER SO-8Smart Iron Controlle...
HEATER CONTROLLER DIP-8Heating Controlle...
LT3420EMS-1#PBF Datasheet/PDF