| Allicdata Part #: | MAX156AEWI+-ND |
| Manufacturer Part#: |
MAX156AEWI+ |
| Price: | $ 12.63 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Short Description: | IC ADC 8BIT 4CH T/H&REF 28-SOIC |
| More Detail: | 8 Bit Analog to Digital Converter 2, 4 Input 1 SAR... |
| DataSheet: | MAX156AEWI+ Datasheet/PDF |
| Quantity: | 45 |
| 1 +: | $ 11.47860 |
| 10 +: | $ 11.00110 |
| 50 +: | $ 10.82800 |
| Number of A/D Converters: | 1 |
| Base Part Number: | MAX156 |
| Supplier Device Package: | 28-SOIC |
| Package / Case: | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Features: | Selectable Address, Simultaneous Sampling |
| Voltage - Supply, Digital: | ±5V, 5V |
| Voltage - Supply, Analog: | ±5V, 5V |
| Reference Type: | External, Internal |
| Architecture: | SAR |
| Series: | -- |
| Ratio - S/H:ADC: | 4:1 |
| Configuration: | S/H-MUX-ADC |
| Data Interface: | Parallel |
| Input Type: | Differential, Single Ended |
| Number of Inputs: | 2, 4 |
| Sampling Rate (Per Second): | 250k |
| Number of Bits: | 8 |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The MAX156AEWI+ is a low-power 12-bit High-speed Analog-to-Digital converter (ADC). The component utilizes Cycle-by-Cycle-Regulated-Linearity (CRLB) technology, allowing exceptionally fast conversion with reduced distortion. As such, using this component gives the flexibility to convert data at speeds of up to 1 MSPS in single-ended applications. Furthermore, the internal on-chip status register provides an easy means for users to monitor the device\'s state through a simple one-wire digital interface.
The MAX156AEWI+ has a wide range of applications including consumer electronics, test instruments and portable medical applications. The component is particularly well-suited for these devices since it offers low power consumption and accurate conversion. The component is also capable of converting data over a wide range of frequencies and a wide temperature range thanks to its excellent linearity and thermal stability. These features, together with its small size (only 2.16 mm x 2.16 mm in QFN package) makes it ideal for consumer electronics, test instruments and portable medical applications.
In terms of input range, the MAX156AEWI+ supports single-ended input of 3V to 5V with an internal offset of 2v. Furthermore, the component supports an external reference input of 2V to 5V. The slew rate makes the ADC particularly suitable for high frequency signal inputs. The component can select either a normalized or overrange differential input amplifier that can be programmed to achieve optimum dynamic performance.
In addition to its high speed and low power design, the MAX156AEWI+ includes analog input protection and beyond linear signal detection to make measurements more precise and accurate. Furthermore, it supports internal signal calibration to maintain a high level of linearity for various temperature conditions. Finally, the component uses a flexible parallel interface which makes it highly compatible with several data acquisition systems.
In short, the MAX156AEWI+ is an ideal solution for a wide range of applications. With its low power, high speed and wide temperature range, it provides an excellent means of processing analog signals into digital form. Furthermore, its range of features and protection makes it highly suitable for use in consumer electronics, test instruments and portable medical applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| MAX1735EUK25+T | Maxim Integr... | -- | 5000 | IC REG LIN NEG ADJ 200MA ... |
| MAX17545ATP+ | Maxim Integr... | 2.53 $ | 581 | IC REG BUCK ADJ 1.7A SYNC... |
| MAX15118EWI+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 18A SYNC ... |
| MAX17290ETCD+T | Maxim Integr... | 1.31 $ | 1000 | 36V, 2.5MHZ BOOST/ SEPIC ... |
| MAX16962SATEA/V+ | Maxim Integr... | 3.2 $ | 1000 | IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 1... |
| MAX17500BAUB+ | Maxim Integr... | 0.83 $ | 1000 | IC REG CTRLR BOOST/SEPIC ... |
| MAX16001ETE+ | Maxim Integr... | 6.62 $ | 28 | IC UP SUPERVISOR QUAD 16-... |
| MAX16032ETM+ | Maxim Integr... | 10.54 $ | 71 | IC SYSTEM MON EEPROM 48-T... |
| MAX172BCWG+T | Maxim Integr... | 4.71 $ | 1000 | IC ADC 12BIT CMOS 24-SOIC... |
| MAX118EAI+T | Maxim Integr... | 5.12 $ | 1000 | IC ADC 8BIT 1MSPS 28-SSOP... |
| MAX1081BEUP+T | Maxim Integr... | 6.01 $ | 1000 | IC ADC 10BIT 300KSPS 20-T... |
| MAX1202AEPP | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC ADC LP 12-BIT 8CHAN 20... |
| MAX199ACWI | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC DAS 12BIT 100KSPS BUS ... |
| MAX1275ACTC+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC ADC 12BIT 1.8MSPS 12-T... |
| MAX16822BASA+T | Maxim Integr... | 0.76 $ | 1000 | IC LED DRIVER RGLTR DIM 8... |
| MAX16836ATE+ | Maxim Integr... | 2.41 $ | 69 | IC LED DRVR LIN DIM 350MA... |
| MAX155ACPI+ | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC ADC 8BIT 8CH T/H&REF 2... |
| MAX17632BEVKIT# | Maxim Integr... | 26.61 $ | 1000 | EVAL BOARD FOR MAX17632BM... |
| MAX1236EVKIT | Maxim Integr... | 82.88 $ | 1000 | EVAL KIT FOR MAX1236MAX12... |
| MAX12557EVKIT | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | EVAL KIT FOR MAX12557MAX1... |
| MAX11612EVKIT+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | KIT EVALUATION FOR MAX116... |
| MAX14611ETD+T | Maxim Integr... | 0.98 $ | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| MAX1793EUE25+T | Maxim Integr... | -- | 1000 | IC REG LINEAR POS ADJ 1A ... |
| MAX1232EWE | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC VOLT MONITOR PRECISION... |
| MAX1589ETT300+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 3V 500MA 6T... |
| MAX16999AUA13+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC REG LINEAR 1.3V 100MA ... |
| MAX16001ETE+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC UP SUPERVISOR QUAD 16-... |
| MAX16035LLB46+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC BATTERY BACKUP 4.63V 1... |
| MAX16072RS29D0+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC MPU SUPERVISOR CIRCUIT... |
| MAX16114O16MC+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SUPERVISOR LOW POWER S... |
| MAX16081AXR29O+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | LP SUP CIRCUITS MANUAL RE... |
| MAX1488EESD+T | Maxim Integr... | 1.27 $ | 1000 | IC DRVR RS232 QUAD 14-SOI... |
| MAX13050ASA+T | Maxim Integr... | 1.81 $ | 1000 | IC TXRX CAN 1MBPS 8-SOIC1... |
| MAX13172ECAI+ | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC TRANSCEIVER SELECTABLE... |
| MAX11811ETP+T | Maxim Integr... | 0.0 $ | 1000 | IC SCREEN CNTRL 12BIT 20T... |
| MAX11101EUB+ | Maxim Integr... | 2.99 $ | 118 | IC ADC 14BIT SRL 200KSPS ... |
| MAX11960ETJ+ | Maxim Integr... | 23.66 $ | 184 | IC ADC 20BIT 1CH 1MSPS 32... |
| MAX180BCQH+D | Maxim Integr... | 23.76 $ | 181 | IC DAS 12BIT 100KSPS 44-P... |
| MAX126CCAX+D | Maxim Integr... | 15.38 $ | 30 | IC DAS 14BIT 2X4CH 36-SSO... |
| MAX1271BCNG+ | Maxim Integr... | 17.85 $ | 24 | IC ADC 12BIT 8CH 24-DIPDa... |
24-bit Analog-to-Digital Converter - ADC...
IC ADCBit Analog to Digital Converter I...
IC ADCBit Analog to Digital Converter I...
IC ADC 12BIT 4GSPS 68VQFN12 Bit Analog t...
IC ADC 16BIT CMOS 5V 48LFCSP16 Bit Analo...
IC ADC 14BIT 160MSPS 48VQFN14 Bit Analog...
MAX156AEWI+ Datasheet/PDF