| Allicdata Part #: | TM4C1236E6PMIR-ND |
| Manufacturer Part#: |
TM4C1236E6PMIR |
| Price: | $ 3.75 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Short Description: | IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP |
| More Detail: | ARM® Cortex®-M4F Tiva™ C Microcontroller IC 32-Bit... |
| DataSheet: | TM4C1236E6PMIR Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1000 +: | $ 3.41305 |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Base Part Number: | TM4C1236 |
| Supplier Device Package: | 64-LQFP (10x10) |
| Package / Case: | 64-LQFP |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Oscillator Type: | Internal |
| Data Converters: | A/D 12x12b |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.08 V ~ 3.63 V |
| RAM Size: | 32K x 8 |
| EEPROM Size: | 2K x 8 |
| Series: | Tiva™ C |
| Program Memory Size: | 128KB (128K x 8) |
| Number of I/O: | 49 |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, WDT |
| Connectivity: | CANbus, I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG |
| Speed: | 80MHz |
| Core Size: | 32-Bit |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M4F |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Embedded microcontrollers are computerized systems used to control a wide range of devices. From heavy industry applications to consumer electronics, these tiny devices play a vital role in allowing users to control and monitor some of the environments around them. The TM4C1236E6PMIR is one such embedded microcontroller, designed to save energy and power while still providing a powerful and programmable system.
The TM4C1236E6PMIR is a 32-bit, integrated microcontroller designed with energy-efficient features. This microcontroller has an ARM Cortex-M4F core as well as 256KB of Flash memory and 32KB of SRAM. It also includes an integrated analog-to-digital converter, JTAG debug and system control blocks. In addition, the TM4C1236E6PMIR has six high-performance timers and two general-purpose counters.
One of the major advantages of the TM4C1236E6PMIR is its low power consumption. It has an ultra-low-power design, with 1 microampere per MHz performance, which allows it to consume as little as 15 microamperes in Active mode and 30 microamperes in Sleep mode. The TM4C1236E6PMIR also has a power management feature that allows the user to control the system\'s power usage.
The TM4C1236E6PMIR has a wide range of application fields, ranging from industrial control to medical applications. Its energy-efficiency and low power consumption make it an ideal choice for applications such as remote metering, factory automation, HVAC, remote monitoring, data logging, and lighting control. In addition, the TM4C1236E6PMIR is designed to be programmable in C/C++ and can be easily integrated into multiple platforms.
The TM4C1236E6PMIR is based on a Harvard architecture which allows for fast execution of instructions. It also includes a built-in DSP module that allows for high-speed signal processing. To further increase speed, the TM4C1236E6PMIR also includes a high-speed secure compare unit that allows for faster AES encryption and decryption. This feature is useful for applications such as secure transmission of data.
The TM4C1236E6PMIR also includes a wide range of debugging features such as tracing, real-time performance analysis, breakpoint testing, and GDB debugging. This allows developers to quickly and accurately debug their code. In addition, the TM4C1236E6PMIR includes an instruction-set simulator, which allows developers to quickly simulate a range of instructions before deploying them in the real environment.
In summary, the TM4C1236E6PMIR is an excellent choice for embedded microcontroller applications. It has an energy-efficient design and low power consumption which makes it suitable for a wide range of applications. In addition, it has an integrated debug module, instruction-set simulator, and a high-speed secure compare unit, making it well-suited for a variety of applications. All of these features come together to make the TM4C1236E6PMIR an ideal choice for embedded applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| TM4C1290NCZADT3 | Texas Instru... | 9.27 $ | 1302 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 21... |
| TM4C129XKCZADI3R | Texas Instru... | 7.56 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 512KB FLASH ... |
| TM4C1231E6PZIR | Texas Instru... | 3.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| TM4C1236E6PMIR | Texas Instru... | 3.75 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| TM4C1233E6PZI | Texas Instru... | 5.52 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| TM4C1237D5PMI7R | Texas Instru... | 3.61 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 6... |
| TM4C129ENCZADI3R | Texas Instru... | 7.19 $ | 975 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 21... |
| TM4C1231H6PZIR | Texas Instru... | -- | 3000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| TM4C123BE6PMI | Texas Instru... | -- | 825 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| TM4C129CNCPDTT3 | Texas Instru... | 9.4 $ | 225 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 12... |
| TM4C1233D5PZI7R | Texas Instru... | 3.42 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 1... |
| TM4C123FE6PMIR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| TM4C123FH6PMTR | Texas Instru... | 4.42 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| TM4C1230E6PMT7R | Texas Instru... | 4.07 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| TM4C1297NCZADT3 | Texas Instru... | 8.36 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 21... |
| TM4C123AH6PMI | Texas Instru... | 6.15 $ | 4957 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| TM4C123GE6PZIR | Texas Instru... | -- | 15955 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| TM4C129ENCPDTT3 | Texas Instru... | 11.56 $ | 441 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 12... |
| TM4C123GH6PMI7 | Texas Instru... | -- | 306 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| TM4C129ENCPDTI3R | Texas Instru... | -- | 1000 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 12... |
| TM4C123GH6PMI | Texas Instru... | -- | 6219 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| TM4C1232E6PMIR | Texas Instru... | 3.47 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| TM4C123FH6PMT | Texas Instru... | 5.83 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| TM4C1233H6PGEI7 | Texas Instru... | 6.71 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| TM4C1231H6PZI7 | Texas Instru... | 4.91 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| TM4C129CNCZADI3R | Texas Instru... | -- | 1000 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 21... |
| TM4C129DNCPDTT3R | Texas Instru... | 7.43 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 12... |
| TM4C1236E6PMI7R | Texas Instru... | 3.75 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| TM4C1237H6PMI7R | Texas Instru... | 4.06 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| TM4C1299NCZADI3R | Texas Instru... | 7.8 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 21... |
| TM4C123GH6ZXRI7R | Texas Instru... | 4.43 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| TM4C1292NCPDTI3R | Texas Instru... | -- | 1000 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 12... |
| TM4C123GH6PZI7 | Texas Instru... | -- | 1243 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| TM4C1231E6PMI7 | Texas Instru... | 3.75 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| EK-TM4C129EXL | Texas Instru... | 18.17 $ | 46 | EVAL BOARD FOR TM4C129ETM... |
| TM4C123BH6PZI7R | Texas Instru... | 3.65 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| TM4C123AE6PMI | Texas Instru... | 328.35 $ | 319 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| TM4C1237D5PZI | Texas Instru... | 5.73 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 1... |
| TM4C1231D5PZIR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 1... |
| TM4C123AE6PMI7R | Texas Instru... | 3.25 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
AVR series Microcontroller IC 8-Bit 16MH...
AVR series Microcontroller, 8-bit Microc...
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFPSTM32G071C...
GD32F407VET6. The frequency is up to 108...
GD32F103RBT6 is fully compatible with ST...
The processor frequency can reach 168MHz...
TM4C1236E6PMIR Datasheet/PDF