| Allicdata Part #: | 296-35833-ND |
| Manufacturer Part#: |
TM4C123AE6PMI |
| Price: | $ 328.35 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Short Description: | IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFPARM® Cortex®-M4F Ti... |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | TM4C123AE6PMI Datasheet/PDF |
| Quantity: | 319 |
| 1 +: | $ 328.35000 |
| Series: | Tiva™ C |
| Packaging: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Applications: | -- |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M4F |
| Core Size: | 32-Bit |
| Speed: | 80MHz |
| Controller Series: | -- |
| Connectivity: | CANbus, I²C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, Motion PWM, POR, WDT |
| Interface: | -- |
| Number of I/O: | 49 |
| Program Memory Size: | 128KB (128K x 8) |
| Voltage - Supply: | -- |
| Program Memory Type: | FLASH |
| EEPROM Size: | 2K x 8 |
| Mounting Type: | -- |
| RAM Size: | 32K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.08 V ~ 3.63 V |
| Data Converters: | A/D 12x12b |
| Oscillator Type: | Internal |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Package / Case: | 64-LQFP |
| Supplier Device Package: | 64-LQFP (10x10) |
| Base Part Number: | TM4C123 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Embedded microcontrollers have become an important part of today’s modern digital electronic systems. The TM4C123AE6PMI is a new microcontroller released by Texas Instruments combining several features that offer flexibility and power. This device features a 32-bit ARM Cortex-M4 CPU running at 80 MHz and includes 256kB of on-chip flash memory, 32kB of RAM, and 16kB of EEPROM. It also contains several on-chip peripherals such as UART, I2C, SPI, and PWM which provide the user with a wide selection of features for use in their embedded applications.
The TM4C123AE6PMI is suited for a wide range of embedded applications such as motor control, robotics, home automation, and smart energy management. Its small form factor and low power draw make it an ideal choice for powering handheld or battery-operated devices. The combination of on-chip peripherals, high CPU performance and low power consumption mean the TM4C123AE6PMI is suitable for low-cost, low-power applications.
The working principles of the TM4C123AE6PMI involve programming the on-chip peripherals and CPU to provide the desired functionality. The on-chip peripherals are responsible for controlling different hardware components such as sensors, motors, and actuators. By programming the on-chip peripherals, the user can control these components to implement the desired embedded application. The ARM Cortex-M4 CPU is used for user-level program execution. It fetches data, performs mathematical calculations, and manages memory and peripherals. The flash memory is used to store the user's program, while the RAM provides a temporary storage area for the data and program state. The EEPROM contains a long-term storage area for configuration data.
In conclusion, the TM4C123AE6PMI is a powerful microcontroller that is suitable for a wide range of embedded applications. The combination of ARM Cortex-M4, on-chip peripherals, flash memory and EEPROM, provide users with a great range of features and power for the implementation of their projects. The programming of the on-chip peripherals and CPU enables users to control the hardware components and use the embedded application for their desired purposes.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| TM4C1290NCZADT3 | Texas Instru... | 9.27 $ | 1302 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 21... |
| TM4C129XKCZADI3R | Texas Instru... | 7.56 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 512KB FLASH ... |
| TM4C1231E6PZIR | Texas Instru... | 3.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| TM4C1236E6PMIR | Texas Instru... | 3.75 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| TM4C1233E6PZI | Texas Instru... | 5.52 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| TM4C1237D5PMI7R | Texas Instru... | 3.61 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 6... |
| TM4C129ENCZADI3R | Texas Instru... | 7.19 $ | 975 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 21... |
| TM4C1231H6PZIR | Texas Instru... | -- | 3000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| TM4C123BE6PMI | Texas Instru... | -- | 825 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| TM4C129CNCPDTT3 | Texas Instru... | 9.4 $ | 225 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 12... |
| TM4C1233D5PZI7R | Texas Instru... | 3.42 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 1... |
| TM4C123FE6PMIR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| TM4C123FH6PMTR | Texas Instru... | 4.42 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| TM4C1230E6PMT7R | Texas Instru... | 4.07 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| TM4C1297NCZADT3 | Texas Instru... | 8.36 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 21... |
| TM4C123AH6PMI | Texas Instru... | 6.15 $ | 4957 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| TM4C123GE6PZIR | Texas Instru... | -- | 15955 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| TM4C129ENCPDTT3 | Texas Instru... | 11.56 $ | 441 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 12... |
| TM4C123GH6PMI7 | Texas Instru... | -- | 306 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| TM4C129ENCPDTI3R | Texas Instru... | -- | 1000 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 12... |
| TM4C123GH6PMI | Texas Instru... | -- | 6219 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| TM4C1232E6PMIR | Texas Instru... | 3.47 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| TM4C123FH6PMT | Texas Instru... | 5.83 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| TM4C1233H6PGEI7 | Texas Instru... | 6.71 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| TM4C1231H6PZI7 | Texas Instru... | 4.91 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| TM4C129CNCZADI3R | Texas Instru... | -- | 1000 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 21... |
| TM4C129DNCPDTT3R | Texas Instru... | 7.43 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 12... |
| TM4C1236E6PMI7R | Texas Instru... | 3.75 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| TM4C1237H6PMI7R | Texas Instru... | 4.06 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| TM4C1299NCZADI3R | Texas Instru... | 7.8 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 21... |
| TM4C123GH6ZXRI7R | Texas Instru... | 4.43 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| TM4C1292NCPDTI3R | Texas Instru... | -- | 1000 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 12... |
| TM4C123GH6PZI7 | Texas Instru... | -- | 1243 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| TM4C1231E6PMI7 | Texas Instru... | 3.75 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| EK-TM4C129EXL | Texas Instru... | 18.17 $ | 46 | EVAL BOARD FOR TM4C129ETM... |
| TM4C123BH6PZI7R | Texas Instru... | 3.65 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| TM4C123AE6PMI | Texas Instru... | 328.35 $ | 319 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| TM4C1237D5PZI | Texas Instru... | 5.73 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 1... |
| TM4C1231D5PZIR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 1... |
| TM4C123AE6PMI7R | Texas Instru... | 3.25 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
AVR series Microcontroller IC 8-Bit 16MH...
AVR series Microcontroller, 8-bit Microc...
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFPSTM32G071C...
GD32F407VET6. The frequency is up to 108...
GD32F103RBT6 is fully compatible with ST...
The processor frequency can reach 168MHz...
TM4C123AE6PMI Datasheet/PDF