| Allicdata Part #: | 296-35848-ND |
| Manufacturer Part#: |
TM4C123GH6PMI |
| Price: | $ 6.70 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Short Description: | IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP |
| More Detail: | ARM® Cortex®-M4F Tiva™ C Microcontroller IC 32-Bit... |
| DataSheet: | TM4C123GH6PMI Datasheet/PDF |
| Quantity: | 6219 |
| 1 +: | $ 6.70320 |
| 10 +: | $ 6.50210 |
| 100 +: | $ 6.36804 |
| 1000 +: | $ 6.23398 |
| 10000 +: | $ 6.03288 |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Base Part Number: | TM4C123 |
| Supplier Device Package: | 64-LQFP (10x10) |
| Package / Case: | 64-LQFP |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Oscillator Type: | Internal |
| Data Converters: | A/D 12x12b |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.08 V ~ 3.63 V |
| RAM Size: | 32K x 8 |
| EEPROM Size: | 2K x 8 |
| Series: | Tiva™ C |
| Program Memory Size: | 256KB (256K x 8) |
| Number of I/O: | 43 |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, Motion PWM, POR, WDT |
| Connectivity: | CANbus, I²C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG |
| Speed: | 80MHz |
| Core Size: | 32-Bit |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M4F |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tray |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The TM4C123GH6PMI (or TM4C123G) is a microcontroller (MCU) developed by Texas Instruments and is part of the ARM Cortex-M4F family of MCU\'s. It is intended to be used in embedded applications to provide real-time control and monitoring of a range of systems. The device features two ARM Cortex-M4F cores, an integrated Floating Point Unit (FPU), and an integrated LCD controller.
The TM4C123GH6PMI is designed for applications that require high performance, low power consumption, and support for both industrial and consumer applications. The device offers a range of analog and digital peripherals, such as 2x10/100 Ethernet, 3xCAN, 7xSPI, 8xI2C, 4xADC, 4x12-bit DAC, 4xUART, 2xTimers, 7xInput Capture, 6xOutput Compare, and 2xPWM modules.
The device is also suitable for executing both real-time and deterministic code. Its power management interface supports multiple power states, allowing the device to be optimized for each application. Additionally, it has an internal 32MHz oscillator and external clock sources, making it simple to integrate into a variety of designs.
The TM4C123GH6PMI has applications in industrial automation, consumer electronics, and other embedded systems. In industrial automation, it can be used to control process automation and industrial motors. In consumer electronics, it can be used in the design of wearables, smart watches, and other consumer products. It can also be used in the development of medical devices, smart home applications, and drones.
The TM4C123GH6PMI operates according to the Von Neumann computing model, where both program and data are stored in the same memory. Every instruction follows a four-stage cycle consisting of Fetch, Decode, Execute, and Write back. The instruction fetch phase retrieves an instruction from memory and stores it in the instruction register. In the decode phase, the instruction is decoded and the addressing mode is determined. The execute phase processes the instruction and the writeback phase stores the results in the microcontroller\'s registers.
In addition to the Von Neumann computing model, the TM4C123GH6PMI is also capable of executing Harvard architectures, where data and program memory areas are completely separated and each instruction is issued separately. This architecture is particularly suited for applications with large code sizes and multiple application threads.
The TM4C123GH6PMI also features an integrated RTOS (Real-Time Operating System), which enables applications to run in real-time and can be used to manage multi-threading and scheduling tasks. The RTOS is essential for applications demanding high levels of predictability and responsiveness, such as robotic systems and medical devices.
The TM4C123GH6PMI provides an attractive solution for embedded applications requiring high performance, low power consumption, and support for both industrial and consumer applications. It is suitable for executing both real-time and deterministic code and offers an integrated RTOS for applications requiring high levels of predictability and responsiveness.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| TM4C1290NCZADT3 | Texas Instru... | 9.27 $ | 1302 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 21... |
| TM4C129XKCZADI3R | Texas Instru... | 7.56 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 512KB FLASH ... |
| TM4C1231E6PZIR | Texas Instru... | 3.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| TM4C1236E6PMIR | Texas Instru... | 3.75 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| TM4C1233E6PZI | Texas Instru... | 5.52 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| TM4C1237D5PMI7R | Texas Instru... | 3.61 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 6... |
| TM4C129ENCZADI3R | Texas Instru... | 7.19 $ | 975 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 21... |
| TM4C1231H6PZIR | Texas Instru... | -- | 3000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| TM4C123BE6PMI | Texas Instru... | -- | 825 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| TM4C129CNCPDTT3 | Texas Instru... | 9.4 $ | 225 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 12... |
| TM4C1233D5PZI7R | Texas Instru... | 3.42 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 1... |
| TM4C123FE6PMIR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| TM4C123FH6PMTR | Texas Instru... | 4.42 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| TM4C1230E6PMT7R | Texas Instru... | 4.07 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| TM4C1297NCZADT3 | Texas Instru... | 8.36 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 21... |
| TM4C123AH6PMI | Texas Instru... | 6.15 $ | 4957 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| TM4C123GE6PZIR | Texas Instru... | -- | 15955 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| TM4C129ENCPDTT3 | Texas Instru... | 11.56 $ | 441 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 12... |
| TM4C123GH6PMI7 | Texas Instru... | -- | 306 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| TM4C129ENCPDTI3R | Texas Instru... | -- | 1000 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 12... |
| TM4C123GH6PMI | Texas Instru... | -- | 6219 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| TM4C1232E6PMIR | Texas Instru... | 3.47 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| TM4C123FH6PMT | Texas Instru... | 5.83 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| TM4C1233H6PGEI7 | Texas Instru... | 6.71 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| TM4C1231H6PZI7 | Texas Instru... | 4.91 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| TM4C129CNCZADI3R | Texas Instru... | -- | 1000 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 21... |
| TM4C129DNCPDTT3R | Texas Instru... | 7.43 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 12... |
| TM4C1236E6PMI7R | Texas Instru... | 3.75 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| TM4C1237H6PMI7R | Texas Instru... | 4.06 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| TM4C1299NCZADI3R | Texas Instru... | 7.8 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 21... |
| TM4C123GH6ZXRI7R | Texas Instru... | 4.43 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| TM4C1292NCPDTI3R | Texas Instru... | -- | 1000 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 12... |
| TM4C123GH6PZI7 | Texas Instru... | -- | 1243 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| TM4C1231E6PMI7 | Texas Instru... | 3.75 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| EK-TM4C129EXL | Texas Instru... | 18.17 $ | 46 | EVAL BOARD FOR TM4C129ETM... |
| TM4C123BH6PZI7R | Texas Instru... | 3.65 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| TM4C123AE6PMI | Texas Instru... | 328.35 $ | 319 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| TM4C1237D5PZI | Texas Instru... | 5.73 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 1... |
| TM4C1231D5PZIR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 1... |
| TM4C123AE6PMI7R | Texas Instru... | 3.25 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
AVR series Microcontroller IC 8-Bit 16MH...
AVR series Microcontroller, 8-bit Microc...
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFPSTM32G071C...
GD32F407VET6. The frequency is up to 108...
GD32F103RBT6 is fully compatible with ST...
The processor frequency can reach 168MHz...
TM4C123GH6PMI Datasheet/PDF