| Allicdata Part #: | 296-45020-5-ND |
| Manufacturer Part#: |
TM4C123GH6PZI7 |
| Price: | $ 6.97 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Short Description: | IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP |
| More Detail: | ARM® Cortex®-M4F Tiva™ C Microcontroller IC 32-Bit... |
| DataSheet: | TM4C123GH6PZI7 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1243 |
| 1 +: | $ 6.96780 |
| 10 +: | $ 6.75877 |
| 100 +: | $ 6.61941 |
| 1000 +: | $ 6.48005 |
| 10000 +: | $ 6.27102 |
| Program Memory Size: | 256KB (256K x 8) |
| Supplier Device Package: | 100-LQFP (14x14) |
| Package / Case: | 100-LQFP |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Oscillator Type: | Internal |
| Data Converters: | A/D 22x12b |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.08 V ~ 3.63 V |
| RAM Size: | 32K x 8 |
| EEPROM Size: | 2K x 8 |
| Program Memory Type: | FLASH |
| Series: | Tiva™ C |
| Number of I/O: | 69 |
| Peripherals: | Brown-out Detect/Reset, DMA, Motion PWM, POR, WDT |
| Connectivity: | CANbus, I²C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG |
| Speed: | 80MHz |
| Core Size: | 32-Bit |
| Core Processor: | ARM® Cortex®-M4F |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tray |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Application field and Working Principle of TM4C123GH6PZI7
The TM4C123GH6PZI7 is an embedded microcontroller designed primarily for use on embedded systems. It is a powerful, low-cost 32-bit ARM Cortex-M4 CPU featuring 256KB of onboard Flash memory. It also comes with physical ports and the ability to control digital I/O devices. This makes it an ideal choice for embedded systems development.
The processor is designed to deliver high performance while consuming minimal power. This makes it well suited for embedded applications that require low power consumption while still delivering good performance. The processor has several optional features that can be enabled to help further reduce power consumption. For example, the processor can be configured to shut off unused modules when they are not being used or when the processor enters low power mode.
The TM4C123GH6PZI7 includes integrated on-chip peripherals that provide various system functions. This includes a Direct Memory Access (DMA) controller, a system control block, and an analog-to-digital converter. The DMA controller allows for direct access to and from memory and peripherals without going through the processor. The system control block provides a range of features such as memory protection, system caching, and debug features. The analog-to-digital converter allows the processor to communicate with analog devices such as temperature sensors and other analog components.
The processor also includes a range of peripheral functions such as serial communication (I2C and UART), SPI, timer, and pulse width modulation (PWM). These peripherals allow the processor to communicate with other devices, control external hardware, and perform timers and other timing operations. The processor also includes a range of on-chip analog features such as a 10-bit ADC, 12-bit DAC, two 12-bit ADCs, and a 9-bit DAC.
The TM4C123GH6PZI7 makes use of a ARM Cortex-M4 processor core and operates at an operating frequency of up to 120 MHz. The processor core also supports several low power and power saving modes. The processor also comes with a floating point unit (FPU) to provide enhanced performance when executing floating point calculations.
The TM4C123GH6PZI7 is suitable for a wide range of embedded applications such as medical devices, industrial automation, automotive, home automation, and consumer electronics. Its versatile feature set, low power consumption, and high performance make it an ideal choice for embedded systems developers.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| TM4C1290NCZADT3 | Texas Instru... | 9.27 $ | 1302 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 21... |
| TM4C129XKCZADI3R | Texas Instru... | 7.56 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 512KB FLASH ... |
| TM4C1231E6PZIR | Texas Instru... | 3.0 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| TM4C1236E6PMIR | Texas Instru... | 3.75 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| TM4C1233E6PZI | Texas Instru... | 5.52 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| TM4C1237D5PMI7R | Texas Instru... | 3.61 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 6... |
| TM4C129ENCZADI3R | Texas Instru... | 7.19 $ | 975 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 21... |
| TM4C1231H6PZIR | Texas Instru... | -- | 3000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| TM4C123BE6PMI | Texas Instru... | -- | 825 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| TM4C129CNCPDTT3 | Texas Instru... | 9.4 $ | 225 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 12... |
| TM4C1233D5PZI7R | Texas Instru... | 3.42 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 1... |
| TM4C123FE6PMIR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| TM4C123FH6PMTR | Texas Instru... | 4.42 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| TM4C1230E6PMT7R | Texas Instru... | 4.07 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| TM4C1297NCZADT3 | Texas Instru... | 8.36 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 21... |
| TM4C123AH6PMI | Texas Instru... | 6.15 $ | 4957 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| TM4C123GE6PZIR | Texas Instru... | -- | 15955 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| TM4C129ENCPDTT3 | Texas Instru... | 11.56 $ | 441 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 12... |
| TM4C123GH6PMI7 | Texas Instru... | -- | 306 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| TM4C129ENCPDTI3R | Texas Instru... | -- | 1000 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 12... |
| TM4C123GH6PMI | Texas Instru... | -- | 6219 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| TM4C1232E6PMIR | Texas Instru... | 3.47 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| TM4C123FH6PMT | Texas Instru... | 5.83 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| TM4C1233H6PGEI7 | Texas Instru... | 6.71 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| TM4C1231H6PZI7 | Texas Instru... | 4.91 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| TM4C129CNCZADI3R | Texas Instru... | -- | 1000 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 21... |
| TM4C129DNCPDTT3R | Texas Instru... | 7.43 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 12... |
| TM4C1236E6PMI7R | Texas Instru... | 3.75 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| TM4C1237H6PMI7R | Texas Instru... | 4.06 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| TM4C1299NCZADI3R | Texas Instru... | 7.8 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 21... |
| TM4C123GH6ZXRI7R | Texas Instru... | 4.43 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| TM4C1292NCPDTI3R | Texas Instru... | -- | 1000 | IC MCU 32BIT 1MB FLASH 12... |
| TM4C123GH6PZI7 | Texas Instru... | -- | 1243 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| TM4C1231E6PMI7 | Texas Instru... | 3.75 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| EK-TM4C129EXL | Texas Instru... | 18.17 $ | 46 | EVAL BOARD FOR TM4C129ETM... |
| TM4C123BH6PZI7R | Texas Instru... | 3.65 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 256KB FLASH ... |
| TM4C123AE6PMI | Texas Instru... | 328.35 $ | 319 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
| TM4C1237D5PZI | Texas Instru... | 5.73 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 1... |
| TM4C1231D5PZIR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC MCU 32BIT 64KB FLASH 1... |
| TM4C123AE6PMI7R | Texas Instru... | 3.25 $ | 1000 | IC MCU 32BIT 128KB FLASH ... |
AVR series Microcontroller IC 8-Bit 16MH...
AVR series Microcontroller, 8-bit Microc...
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFPSTM32G071C...
GD32F407VET6. The frequency is up to 108...
GD32F103RBT6 is fully compatible with ST...
The processor frequency can reach 168MHz...
TM4C123GH6PZI7 Datasheet/PDF