TXS0104EDR Integrated Circuits (ICs) |
|
| Allicdata Part #: | 296-20696-2-ND |
| Manufacturer Part#: |
TXS0104EDR |
| Price: | $ 0.39 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Short Description: | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL 14SOICVoltage Level Trans... |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | TXS0104EDR Datasheet/PDF |
| Quantity: | 7500 |
| 1 +: | $ 0.39000 |
| 10 +: | $ 0.37830 |
| 100 +: | $ 0.37050 |
| 1000 +: | $ 0.36270 |
| 10000 +: | $ 0.35100 |
| Series: | TXS0104 |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Translator Type: | Voltage Level |
| Channel Type: | Bidirectional |
| Number of Circuits: | 1 |
| Channels per Circuit: | 4 |
| Voltage - VCCA: | 1.65V ~ 3.6V |
| Voltage - VCCB: | 2.3V ~ 5.5V |
| Input Signal: | -- |
| Output Signal: | -- |
| Output Type: | Open Drain, Push-Pull |
| Data Rate: | 24Mbps |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Features: | Auto-Direction Sensing |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package: | 14-SOIC |
| Base Part Number: | TXS0104EDR |
Due to market price fluctuations,if you need to purchase or consult the price.You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
1. Description
This 4-bit non-inverting translator uses two separate configurable power-supply rails. The A port is designed to track VCCA. VCCA accepts any supply voltage from 1.65 V to 3.6 V. VCCA must be less than or equal to VCCB. The B port is designed to track VCCB. VCCB accepts any supply voltage from 2.3 V to 5.5 V. This allows for low-voltage bidirectional translation between any of the 1.8-V, 2.5-V, 3.3-V, and 5-V voltage nodes. When the output-enable (OE) input is low, all outputs are placed in the high-impedance state. The TXS0104EDR is designed so that the OE input circuit is supplied by VCCA. To ensure the high-impedance state during power up or power down, OE should be tied to GND through a pulldown resistor; the minimum value of the resistor is determined by the current-sourcing capability of the driver.
2. Features
1. No Direction-Control Signal Needed
2. Max Data Rates
– 24 Mbps (Push Pull)
– 2 Mbps (Open Drain)
3. Available in the Texas Instruments NanoFree™ Package
4. 1.65 V to 3.6 V on A port and 2.3 V to 5.5 V on B port (VCCA ≤ VCCB)
5. No Power-Supply Sequencing Required – VCCA or VCCB Can Be Ramped First
6. Latch-Up Performance Exceeds 100 mA Per JESD 78, Class II
7. ESD Protection Exceeds JESD 22
– A Port
• 2000-V Human-Body Model (A114-B)
• 200-V Machine Model (A115-A)
• 1000-V Charged-Device Model (C101)
– B Port
• 15-kV Human-Body Model (A114-B)
• 200-V Machine Model (A115-A)
• 1000-V Charged-Device Model (C101)
8. IEC 61000-4-2 ESD (B Port)
– ±8-kV Contact Discharge
– ±10-kV Air-Gap Discharge
3. Applications
1. Handset
2. Smartphone
3. Tablet
4. Desktop PC
4. Pin Configuration

5. Pin Functions

6. Package overview

| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| TXS0108ERGYR | Texas Instru... | -- | 25000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0102DCUT | Texas Instru... | -- | 8500 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0102DCTT | Texas Instru... | -- | 2750 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS02612RTWR | Texas Instru... | -- | 99000 | IC SDIO PORT EXPANDER 24W... |
| TXS0104EGXUR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0102DCTTG4 | Texas Instru... | 0.25 $ | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0104EDG4 | Texas Instru... | 0.62 $ | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS01AB00-07BI-CS2265 | TE Connectiv... | 11.77 $ | 1000 | TXS01AB00-07BI-CS2265 |
| TXS0104ED | Texas Instru... | -- | 2471 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0108EZXYR | Texas Instru... | -- | 12500 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0102DCTR | Texas Instru... | -- | 48000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0102DCTTE4 | Texas Instru... | 0.25 $ | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0101DCKR | Texas Instru... | -- | 20000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0101DBVR | Texas Instru... | -- | 9000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS03121DRLR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL... |
| TXS0102DCUTG4 | Texas Instru... | -- | 750 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0101DRLR | Texas Instru... | -- | 4000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0101DCKT | Texas Instru... | -- | 500 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS02326AMRGER | Texas Instru... | -- | 1000 | IC SIM CARD MUX 2:1 24VQF... |
| TXS0102DCUR | Texas Instru... | -- | 1492 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0104EPWR | Texas Instru... | -- | 22000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0104EZXUR | Texas Instru... | -- | 5000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0102YZTR | Texas Instru... | 0.22 $ | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0202YZPR | Texas Instru... | 0.36 $ | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0104EDRG4 | Texas Instru... | 0.39 $ | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0104ERGYR | Texas Instru... | -- | 15000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0206AYFPR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0104EQPWRQ1 | Texas Instru... | -- | 1005 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0102DCURG4 | Texas Instru... | -- | 3000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0101DBVRG4 | Texas Instru... | 0.16 $ | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS02326RGER | Texas Instru... | -- | 1000 | IC SIM CARD MUX 2:1 24VQF... |
| TXS0101DBVT | Texas Instru... | 0.32 $ | 1500 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0206YFPR | Texas Instru... | 0.48 $ | 3000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0206-29YFPRB | Texas Instru... | -- | 3000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0104EDR | Texas Instru... | -- | 7500 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0101DRLRG4 | Texas Instru... | 0.16 $ | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0101DCKRG4 | Texas Instru... | 0.16 $ | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0108EPWRG4 | Texas Instru... | 0.51 $ | 1000 | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL ... |
| TXS0202EVM | Texas Instru... | 3.63 $ | 3 | EVAL MODULE FOR TX0202SEA... |
| TXS02326MRGER | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC SIM CARD MUX 2:1 24VQF... |
IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL 8TDFMVoltage Le...
IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL 28PLCCMixed Si...
IC TRNSLTR UNIDIR 5FLIPCHIPVoltage Level...
IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL 8SOICMixed Sig...
IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL 8TSSOPMixed Si...
IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL 10UMAXMixed Si...
TXS0104EDR Datasheet/PDF