BQ25100YFPT Integrated Circuits (ICs) |
|
| Allicdata Part #: | 296-38373-2-ND |
| Manufacturer Part#: |
BQ25100YFPT |
| Price: | $ 1.05 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Short Description: | IC LI-ION CHARGE MGMT 6DSBGA |
| More Detail: | Charger IC Lithium-Ion/Polymer 6-DSBGA |
| DataSheet: | BQ25100YFPT Datasheet/PDF |
| Quantity: | 2250 |
| 1 +: | $ 1.05000 |
| 10 +: | $ 1.01850 |
| 100 +: | $ 0.99750 |
| 1000 +: | $ 0.97650 |
| 10000 +: | $ 0.94500 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Battery Chemistry: | Lithium-Ion/Polymer |
| Number of Cells: | 1 |
| Current - Charging: | Constant - Programmable |
| Programmable Features: | Current |
| Fault Protection: | Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit |
| Charge Current - Max: | 250mA |
| Battery Pack Voltage: | 4.2V |
| Voltage - Supply (Max): | 6.45V |
| Interface: | -- |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 125°C (TJ) |
| Package / Case: | 6-XFBGA, DSBGA |
| Supplier Device Package: | 6-DSBGA |
| Base Part Number: | BQ25100 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The BQ25100YFPT is an advanced fully-integrated stand-alone linear charger designed for rechargeable system. These linear chargers are designed to charge single-cell Li-ion & Li-Polymer batteries and address a wide range of applications. The BQ25100YFPT is part of the PMIC – Battery Chargers family and it has been designed to provide a complete protection to the battery while charging. This charger is a low-cost, efficient and compact solution that can be integrated in any industrial, consumer or automotive device.
The BQ25100YFPT features a high efficiency linear charger and an integrated power path controller with low quiescent current. The linear charger includes an integrated DC-DC boost converter for pre-charging of the battery and an adjustable constant current/constant voltage (CC/CV) charge algorithm. The power path controller operates in parallel with the linear charger to provide a constant current and voltage source to the device to supply the operating current and maintain the battery voltage during charge and discharge cycles.
The BQ25100YFPT is designed to provide simple, but comprehensive charge management system while providing a wide range of protection features. It offers overvoltage protection, over temperature protection, reverse current protection and short circuit protection, to ensure the system is safe to use. The charger also incorporates an analog input or a dedicated port which is connected to the host\'s temperature sensor. This allows the temperature of the battery to be monitored while charging and the charge cycle will be stopped if the temperature exceeds the maximum limit. In addition, there is a programmable power-on/power-off delay timers which can be used to allow the system to be powered on or off at a specific time.
The BQ25100YFPT also includes several features to ensure the battery is charged with maximum efficiency and safety. These features include input voltage monitoring, battery voltage monitoring, battery deep-discharge protection and over charge current detection. Additionally, the charger has an adaptive thermal regulation function which helps to reduce the power dissipation during charging and discharging. The linear charger also has a high efficiency switched-mode power supply (SMPS) for high power charging, which helps to reduce power losses. A programmable high/low level alarm is also included which can be used to monitor the battery voltage.
The BQ25100YFPT is an ideal solution for a wide range of applications, including industrial, consumer and automotive applications. It is suitable for use in handheld devices, smart phones, tablets, automotive audio systems, GPS receivers and video cameras. The BQ25100YFPT provides a complete charging system with very high efficiency and a wide range of protection features. It is also a very cost-effective solution and is designed to reduce power losses while prolonging the life of the battery.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| BQ25505RGRT | Texas Instru... | 19.7 $ | 241 | IC ENERGY HARV CTRLR BATT... |
| BQ25606RGET | Texas Instru... | 1.49 $ | 750 | IC BATT CHG LI-ION 1 CELL... |
| BQ25600DYFFR | Texas Instru... | -- | 1000 | BQ25600DYFFRCharger IC Li... |
| BQ25121EVM-812 | Texas Instru... | 71.96 $ | 1 | EVAL BOARD FOR BQ25121BQ2... |
| BQ25060EVM | Texas Instru... | 35.62 $ | 3 | EVAL MODULE FOR BQ25060BQ... |
| BQ25015RHLRG4 | Texas Instru... | 1.3 $ | 1000 | IC CHARGE/POWER MGMT 20-Q... |
| BQ25971YFFT | Texas Instru... | 2.98 $ | 1000 | BQ25971YFFR/TCharger IC M... |
| BQ25120YFPT | Texas Instru... | -- | 15000 | IC LI-ION CHARGE MGMT 25D... |
| BQ25890HRTWT | Texas Instru... | 1.95 $ | 500 | IC BATT MGMT LI-ION FAST ... |
| BQ25101YFPR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC LI-ION CHARGE MGMT 6DS... |
| BQ25015RHLTG4 | Texas Instru... | 2.08 $ | 1000 | IC CHARGE/POWER MGMT 20-Q... |
| BQ25910EVM-854 | Texas Instru... | 71.96 $ | 1 | EVALUATION MODULEBQ25910 ... |
| BQ25890HRTWR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC BATT MGMT LI-ION FAST ... |
| BQ25708RSNT | Texas Instru... | 2.72 $ | 1000 | BQ25708RSNTCharger IC |
| BQ25060DQCT | Texas Instru... | 0.8 $ | 1000 | IC LI-ION LDO CHRG 1A 10W... |
| BQ25898EVM-730 | Texas Instru... | 71.96 $ | 4 | COMPLETE CHARGER EVALUATI... |
| BQ25121AYFPT | Texas Instru... | 2.08 $ | 1000 | BQ25121AYFPCharger IC Mul... |
| BQ25040EVM | Texas Instru... | 71.96 $ | 1 | EVAL MODULE FOR BQ25040BQ... |
| BQ25050EVM | Texas Instru... | 71.96 $ | 4 | EVAL MODULE FOR BQ25050BQ... |
| BQ25601RTWT | Texas Instru... | -- | 1000 | IC BATTERY CHARGER LION 2... |
| BQ25017RHLT | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC CHARGER/DC-DC CONV 20-... |
| BQ25570RGRR | Texas Instru... | -- | 3000 | IC ENERGY HARV CTRLR BATT... |
| BQ25122YFPT | Texas Instru... | 2.08 $ | 1000 | BQLINLP BATTERY MANAGEMEN... |
| BQ25120AYFPR | Texas Instru... | -- | 24000 | IC LI-ION CHARGE MGMT 25D... |
| BQ25970YFFR | Texas Instru... | -- | 1000 | BQ25970YFFRCharger IC Mul... |
| BQ25070EVM-740 | Texas Instru... | 71.96 $ | 5 | EVAL MODULE FOR BQ25070BQ... |
| BQ25046DQCT | Texas Instru... | -- | 1000 | IC PWR SUPPLY 5V 1.1A 10W... |
| BQ25895RTWT | Texas Instru... | -- | 750 | IC NVDC CHARGER I2C 24WQF... |
| BQ25101HYFPT | Texas Instru... | 0.92 $ | 1000 | IC LI-ION CHARGE MGMT 6DS... |
| BQ25910YFFR | Texas Instru... | -- | 3000 | 1S-6A THREE-LEVEL SINGLE-... |
| BQ25898CYFFT | Texas Instru... | -- | 500 | IC BATT CHARGER LI-ION 42... |
| BQ25898DYFFR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC BATT CHARGER LI-ION 42... |
| BQ25505RGRR | Texas Instru... | -- | 3000 | IC ENERGY HARV CTRLR BATT... |
| BQ25871YFFT | Texas Instru... | -- | 250 | IC BATT CHARGER LI-ION 42... |
| BQ25890EVM-664 | Texas Instru... | 71.96 $ | 6 | EVAL MOD BQ25890 COMPLETE... |
| BQ25100YFPT | Texas Instru... | -- | 2250 | IC LI-ION CHARGE MGMT 6DS... |
| BQ25601RTWR | Texas Instru... | -- | 862 | I2C CONTROLLED SINGLE CEL... |
| BQ25600YFFT | Texas Instru... | 1.68 $ | 250 | IC BATT CHG LI-ION 30DSBG... |
| BQ25120EVM-731 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | EVAL BOARDBQ25120 Battery... |
| BQ2540-9R | Bel Power So... | 0.0 $ | 1000 | DC/DC CONVERTER 2X15V 120... |
IC REGULATORCharger IC 36-QFN (5x6)
IC CHRGR LI-ION/LI SGL 10-DFNCharger IC ...
IC BATT CHRGR LI-ION 10-DFNCharger IC Li...
IC LITH-ION FAST CHARGER 16-DIPCharger I...
IC USB POWER MANAGER 10-DFNCharger IC Li...
IC BATT CHRG MGMT LI-ION 24VQFNCharger I...
BQ25100YFPT Datasheet/PDF