| Allicdata Part #: | 296-44881-2-ND |
| Manufacturer Part#: |
BQ25890HRTWT |
| Price: | $ 1.95 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Short Description: | IC BATT MGMT LI-ION FAST 24WQFN |
| More Detail: | Charger IC Lithium-Ion/Polymer 24-WQFN (4x4) |
| DataSheet: | BQ25890HRTWT Datasheet/PDF |
| Quantity: | 500 |
| 1 +: | $ 1.95000 |
| 10 +: | $ 1.89150 |
| 100 +: | $ 1.85250 |
| 1000 +: | $ 1.81350 |
| 10000 +: | $ 1.75500 |
| Series: | MaxCharge™ |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Battery Chemistry: | Lithium-Ion/Polymer |
| Number of Cells: | 1 |
| Current - Charging: | -- |
| Programmable Features: | -- |
| Fault Protection: | Over Current, Over Temperature |
| Charge Current - Max: | 5A |
| Battery Pack Voltage: | -- |
| Voltage - Supply (Max): | 14V |
| Interface: | I²C, USB |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Package / Case: | 24-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 24-WQFN (4x4) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The BQ25890HRTWT is a system load sharing, highly integrated two-cell Li-Ion/Li-Polymer battery charger integrated circuit (IC). It is an average current mode synchronous step down charge controller for dual cell applications. The controller is optimized for high performance, safety, and load sharing applications.
The BQ25890HRTWT fits the needs of a broad range of compact, multi-cell applications. It supports charging from USB port VBus, AC wall adapters, and battery inputs. Also, it is best suited for charging of two-cell Li-Ion/Li-Polymer battery packs. The device is available in a space-saving 4mm x 4mm MSOP package.
Application Field:
The BQ25890HRTWT has been designed for portable applications such as mobile phones, cellular phones, tablet PCs, digital cameras, handheld gaming systems, and MP3 players. It is also suitable for other applications where the size and space is at a premium. The device is able to operate within an input voltage range as low as 4V to as high as 28V, making it suitable for many types of input sources including USB, AC wall adapters, and battery inputs. The device is capable of charging two batteries simultaneously while providing full system load sharing.
Working Principle:
The BQ25890HRTWT works by using the average current mode synchronous step down charging control method. The device senses the load current for each battery and adjusts the charging current for each cell accordingly. The load current for one cell can be up to 3A and for both cells, it\'s a maximum of 4A. It has built-in safety features such as a safety timer, over-temperature shutdown, and short circuit protection. In addition, the device has an optimized level-shifting voltage regulator for continuous battery charging.
In summary, the BQ25890HRTWT is an average current mode synchronous step-down charger designed for two-cell Li-Ion/Li-Polymer battery applications. It is suitable for portable applications such as mobile phones, cellular phones, tablet PCs, digital cameras, handheld gaming systems, and MP3 players. The device is able to operate within a wide input voltage range and provides full system load sharing. It has safety features such as safety timer, over-temperature shutdown and short circuit protection, as well as an optimized level-shifting voltage regulator for continuous battery charging.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| BQ25505RGRT | Texas Instru... | 19.7 $ | 241 | IC ENERGY HARV CTRLR BATT... |
| BQ25606RGET | Texas Instru... | 1.49 $ | 750 | IC BATT CHG LI-ION 1 CELL... |
| BQ25600DYFFR | Texas Instru... | -- | 1000 | BQ25600DYFFRCharger IC Li... |
| BQ25121EVM-812 | Texas Instru... | 71.96 $ | 1 | EVAL BOARD FOR BQ25121BQ2... |
| BQ25060EVM | Texas Instru... | 35.62 $ | 3 | EVAL MODULE FOR BQ25060BQ... |
| BQ25015RHLRG4 | Texas Instru... | 1.3 $ | 1000 | IC CHARGE/POWER MGMT 20-Q... |
| BQ25971YFFT | Texas Instru... | 2.98 $ | 1000 | BQ25971YFFR/TCharger IC M... |
| BQ25120YFPT | Texas Instru... | -- | 15000 | IC LI-ION CHARGE MGMT 25D... |
| BQ25890HRTWT | Texas Instru... | 1.95 $ | 500 | IC BATT MGMT LI-ION FAST ... |
| BQ25101YFPR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC LI-ION CHARGE MGMT 6DS... |
| BQ25015RHLTG4 | Texas Instru... | 2.08 $ | 1000 | IC CHARGE/POWER MGMT 20-Q... |
| BQ25910EVM-854 | Texas Instru... | 71.96 $ | 1 | EVALUATION MODULEBQ25910 ... |
| BQ25890HRTWR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC BATT MGMT LI-ION FAST ... |
| BQ25708RSNT | Texas Instru... | 2.72 $ | 1000 | BQ25708RSNTCharger IC |
| BQ25060DQCT | Texas Instru... | 0.8 $ | 1000 | IC LI-ION LDO CHRG 1A 10W... |
| BQ25898EVM-730 | Texas Instru... | 71.96 $ | 4 | COMPLETE CHARGER EVALUATI... |
| BQ25121AYFPT | Texas Instru... | 2.08 $ | 1000 | BQ25121AYFPCharger IC Mul... |
| BQ25040EVM | Texas Instru... | 71.96 $ | 1 | EVAL MODULE FOR BQ25040BQ... |
| BQ25050EVM | Texas Instru... | 71.96 $ | 4 | EVAL MODULE FOR BQ25050BQ... |
| BQ25601RTWT | Texas Instru... | -- | 1000 | IC BATTERY CHARGER LION 2... |
| BQ25017RHLT | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | IC CHARGER/DC-DC CONV 20-... |
| BQ25570RGRR | Texas Instru... | -- | 3000 | IC ENERGY HARV CTRLR BATT... |
| BQ25122YFPT | Texas Instru... | 2.08 $ | 1000 | BQLINLP BATTERY MANAGEMEN... |
| BQ25120AYFPR | Texas Instru... | -- | 24000 | IC LI-ION CHARGE MGMT 25D... |
| BQ25970YFFR | Texas Instru... | -- | 1000 | BQ25970YFFRCharger IC Mul... |
| BQ25070EVM-740 | Texas Instru... | 71.96 $ | 5 | EVAL MODULE FOR BQ25070BQ... |
| BQ25046DQCT | Texas Instru... | -- | 1000 | IC PWR SUPPLY 5V 1.1A 10W... |
| BQ25895RTWT | Texas Instru... | -- | 750 | IC NVDC CHARGER I2C 24WQF... |
| BQ25101HYFPT | Texas Instru... | 0.92 $ | 1000 | IC LI-ION CHARGE MGMT 6DS... |
| BQ25910YFFR | Texas Instru... | -- | 3000 | 1S-6A THREE-LEVEL SINGLE-... |
| BQ25898CYFFT | Texas Instru... | -- | 500 | IC BATT CHARGER LI-ION 42... |
| BQ25898DYFFR | Texas Instru... | -- | 1000 | IC BATT CHARGER LI-ION 42... |
| BQ25505RGRR | Texas Instru... | -- | 3000 | IC ENERGY HARV CTRLR BATT... |
| BQ25871YFFT | Texas Instru... | -- | 250 | IC BATT CHARGER LI-ION 42... |
| BQ25890EVM-664 | Texas Instru... | 71.96 $ | 6 | EVAL MOD BQ25890 COMPLETE... |
| BQ25100YFPT | Texas Instru... | -- | 2250 | IC LI-ION CHARGE MGMT 6DS... |
| BQ25601RTWR | Texas Instru... | -- | 862 | I2C CONTROLLED SINGLE CEL... |
| BQ25600YFFT | Texas Instru... | 1.68 $ | 250 | IC BATT CHG LI-ION 30DSBG... |
| BQ25120EVM-731 | Texas Instru... | 0.0 $ | 1000 | EVAL BOARDBQ25120 Battery... |
| BQ2540-9R | Bel Power So... | 0.0 $ | 1000 | DC/DC CONVERTER 2X15V 120... |
IC REGULATORCharger IC 36-QFN (5x6)
IC CHRGR LI-ION/LI SGL 10-DFNCharger IC ...
IC BATT CHRGR LI-ION 10-DFNCharger IC Li...
IC LITH-ION FAST CHARGER 16-DIPCharger I...
IC USB POWER MANAGER 10-DFNCharger IC Li...
IC BATT CHRG MGMT LI-ION 24VQFNCharger I...
BQ25890HRTWT Datasheet/PDF