| Allicdata Part #: | M39003/01-2655H-ND |
| Manufacturer Part#: |
M39003/01-2655H |
| Price: | $ 9.60 |
| Product Category: | Capacitors |
| Manufacturer: | Vishay Sprague |
| Short Description: | CAP TANT 6.8UF 10% 75V AXIAL |
| More Detail: | 6.8µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 75V ... |
| DataSheet: | M39003/01-2655H Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| 20 +: | $ 8.72620 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Failure Rate: | P (0.1%) |
| Features: | Military |
| Manufacturer Size Code: | C |
| Lead Spacing: | -- |
| Height - Seated (Max): | -- |
| Size / Dimension: | 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) |
| Package / Case: | Axial |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Lifetime @ Temp.: | -- |
| Series: | Military, MIL-PRF-39003/1, CSR13 |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | -- |
| Type: | Hermetically Sealed |
| Voltage - Rated: | 75V |
| Tolerance: | ±10% |
| Capacitance: | 6.8µF |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Tantalum capacitors are widely used in diverse electronics applications, and the M39003/01-2655H is no exception. It is primarily used in the military, aerospace, and automotive markets due to its high capacitance levels and superior performance. Generally, the M39003/01-2655H is characterized as a polymeric and molded tantalum chip capacitor. This type of capacitor is ideal for use in adverse environmental applications because its superior damping characteristics make it perfect for use in high-reliability applications.
The rated capacitance range of the M39003/01-2655H is between 2.0 and 470.0µF, and its voltage ratings range from 4VDC to 25VDC. The ideal application areas for the M39003/01-2655H include power supplies, automotive systems, communication equipment, lighting applications, portable and electronic consumer devices, defense electronics, and aerospace systems. It is widely accepted as a reliable and cost-effective solution for many of these types of applications.
In terms of its working principle, the M39003/01-2655H is composed of two metallic plates separated by a dielectric material, such as Tantalum. An electrostatic field is created when a voltage is applied across the terminals of the capacitor, causing a potential difference between the plates. This creates a physical force that establishes an electric charge in each plate, allowing a current to flow between them when necessary. The capacitance is determined by the amount of charge stored in each plate, the distance between them, and the dielectric constant of the material.
The M39003/01-2655H offers superior performance and reliability for its intended applications. Its thin size makes it well suited for use in space-constrained systems, as well as providing superior heat and vibration tolerances. Its well-established performance characteristics make it suitable for a wide range of applications. It is also highly resistant to thermal shock, random vibrations, and electrical transients, making it ideally suited for use in harsh environmental conditions. Additionally, the M39003/01-2655H offers a long life expectancy and high temperature rating, making it ideal for use in mission-critical applications.
In summary, the M39003/01-2655H is an excellent option for many different electronics applications. Its superior reliability and cost-effectiveness make it a suitable choice for demanding applications, such as military, aerospace, and automotive applications. Its superior performance characteristics and high temperature rating make it well suited for use in tough environmental conditions. Additionally, its small size and superior damping characteristics make it perfect for use in space-constrained systems. Overall, the M39003/01-2655H is an excellent choice for many different electronics applications.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| M39006/25-0055 | AVX Corporat... | 37.57 $ | 38 | CAP TANT 330UF 20% 50V AX... |
| M39003/01-2340 | Vishay Sprag... | 1.1 $ | 1000 | CAP TANT 0.12UF 10% 50V A... |
| M39003/01-2759 | Vishay Sprag... | 1.24 $ | 1000 | CAP TANT 1.2UF 10% 20V AX... |
| M39003/01-2290 | Vishay Sprag... | 1.34 $ | 1000 | CAP TANT 15UF 20% 20V AXI... |
| M39003/03-0118 | Vishay Sprag... | 1.38 $ | 1000 | CAP TANT 8.2UF 10% 10V AX... |
| M39003/01-2360/HSD | Vishay Sprag... | 1.59 $ | 1000 | CAP TANT 1.5UF 20% 50V AX... |
| M39003/01-5472/HSD | Vishay Sprag... | 1.59 $ | 1000 | CAP TANT 0.33UF 5% 50V AX... |
| M39003/01-2525H | Vishay Sprag... | 1.7 $ | 1000 | CAP TANT 8.2UF 10% 20V AX... |
| M39003/01-5079/TR | Vishay Sprag... | 1.77 $ | 1000 | CAP TANT 1.2UF 5% 50V AXI... |
| M39003/03-0234 | Vishay Sprag... | 1.82 $ | 1000 | CAP TANT 5.6UF 10% 15V AX... |
| M39003/01-5629H | Vishay Sprag... | 1.94 $ | 1000 | CAP TANT 1.5UF 5% 20V AXI... |
| M39003/01-5104/TR | Vishay Sprag... | 1.98 $ | 1000 | CAP TANT 0.56UF 5% 75V AX... |
| M39003/01-5081/HSD | Vishay Sprag... | 2.08 $ | 1000 | CAP TANT 1.8UF 5% 50V AXI... |
| M39003/01-2862H | Vishay Sprag... | 2.09 $ | 1000 | CAP TANT 0.1UF 10% 75V AX... |
| M39003/01-2622H | Vishay Sprag... | 2.14 $ | 1000 | CAP TANT 0.1UF 10% 75V AX... |
| M39003/01-5211H | Vishay Sprag... | 2.14 $ | 1000 | CAP TANT 27UF 5% 10V AXIA... |
| M39003/01-5097/HSD | Vishay Sprag... | 2.34 $ | 1000 | CAP TANT 0.15UF 5% 75V AX... |
| M39003/01-5421 | Vishay Sprag... | 2.37 $ | 1000 | CAP TANT 18UF 5% 15V AXIA... |
| M39003/01-8073 | Vishay Sprag... | -- | 1000 | CAP TANT 2.2UF 10% 20V AX... |
| M39003/03-0319 | Vishay Sprag... | 2.69 $ | 1000 | CAP TANT 47UF 10% 10V AXI... |
| M39003/01-6072H | Vishay Sprag... | 2.83 $ | 1000 | CAP TANT 2.2UF 5% 20V AXI... |
| M39003/01-6178/HSD | Vishay Sprag... | 3.07 $ | 1000 | CAP TANT 0.33UF 5% 50V AX... |
| M39003/03-0467/TR | Vishay Sprag... | 3.16 $ | 1000 | CAP TANT 10UF 20% 35V AXI... |
| M39003/01-5682 | Vishay Sprag... | 3.2 $ | 1000 | CAP TANT 2.2UF 5% 50V AXI... |
| M39003/01-7199/TR | Vishay Sprag... | 3.32 $ | 1000 | CAP TANT 1.5UF 10% 50V AX... |
| M39003/01-7204/HR | Vishay Sprag... | 3.32 $ | 1000 | CAP TANT 2.2UF 10% 50V AX... |
| M39003/01-2263/TR | Vishay Sprag... | 3.53 $ | 1000 | CAP TANT 120UF 10% 10V AX... |
| M39003/01-7109 | Vishay Sprag... | 3.6 $ | 1000 | CAP TANT 6.8UF 20% 35V AX... |
| M39003/03-0436 | Vishay Sprag... | 3.66 $ | 1000 | CAP TANT 33UF 20% 15V AXI... |
| M39003/03-0405/HSD | Vishay Sprag... | 3.68 $ | 1000 | CAP TANT 100UF 20% 6V AXI... |
| M39003/01-2374/TR | Vishay Sprag... | 3.73 $ | 1000 | CAP TANT 10UF 10% 50V AXI... |
| M39003/01-7007/HSD | Vishay Sprag... | 3.77 $ | 1000 | CAP TANT 47UF 10% 6V AXIA... |
| M39003/01-2650H | Vishay Sprag... | 3.78 $ | 1000 | CAP TANT 3.3UF 20% 75V AX... |
| M39003/01-7204/PR | Vishay Sprag... | 3.85 $ | 1000 | CAP TANT 2.2UF 10% 50V AX... |
| M39003/03-0481 | Vishay Sprag... | 3.88 $ | 1000 | CAP TANT 6.8UF 20% 50V AX... |
| M39003/01-8076/HSD | Vishay Sprag... | 4.02 $ | 1000 | CAP TANT 8.2UF 10% 20V AX... |
| M39003/01-2706/TR | Vishay Sprag... | 4.08 $ | 1000 | CAP TANT 1.0UF 20% 100V A... |
| M39003/01-2930 | Vishay Sprag... | 4.2 $ | 1000 | CAP TANT 0.15UF 10% 100V ... |
| M39003/01-6236 | Vishay Sprag... | 4.62 $ | 1000 | CAP TANT 0.1UF 5% 75V AXI... |
| M39003/01-8077/TR | Vishay Sprag... | 4.63 $ | 1000 | CAP TANT 10UF 5% 20V AXIA... |
CAP TANT 6.8UF 10V 10% 08056.8F Molded T...
CAP TANT 4.70UF 16.0V4.7F Molded Tantalu...
CAP TANT 4.7UF 35V 20% 23124.7F Molded T...
CAP TANT 33UF 10V 20% 291733F Molded Tan...
CAP TANT 2.2UF 35V 10% RADIAL2.2F Molded...
CAP TANT 220UF 6.3V 20% 2917220F Molded ...
M39003/01-2655H Datasheet/PDF