| Allicdata Part #: | M39003/01-2757/98-ND |
| Manufacturer Part#: |
M39003/01-2757/98 |
| Price: | $ 10.29 |
| Product Category: | Capacitors |
| Manufacturer: | Vishay Sprague |
| Short Description: | CAP TANT 150UF 10% 15V AXIAL |
| More Detail: | 150µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 15V ... |
| DataSheet: | M39003/01-2757/98 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| 20 +: | $ 9.35550 |
Specifications
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Features: | Military |
| Manufacturer Size Code: | D |
| Lead Spacing: | -- |
| Height - Seated (Max): | -- |
| Size / Dimension: | 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm) |
| Package / Case: | Axial |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Lifetime @ Temp.: | -- |
| Series: | Military, MIL-PRF-39003/1, CSR13 |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | -- |
| Type: | Hermetically Sealed |
| Voltage - Rated: | 15V |
| Tolerance: | ±10% |
| Capacitance: | 150µF |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Bulk |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Tantalum capacitors are unique in their design and purpose compared to other types of capacitors. Additionally, many tantalum capacitors feature high temperature stability and low-leakage properties. The M39003/01-2757/98 is a specific type of tantalum capacitor, specifically designed for use in military and aerospace applications. The M39003/01-2757/98 is a tantalum capacitor with two-terminal technology. It is a molded solid tantalum capacitor (or MSTC) with a solderable termination. It has a square or circular burst pressure construction, a dielectric strength of 5 volts, and a capacitance range from 10nF to 220nF. It is designed to provide high performance and reliability in harsh environments.The capacitor’s construction and size make it ideal for use in military and aerospace applications. It is resistant to temperatures of up to +185°C, has an advantageous variance of less than 0.1%, and provides superb insulation characteristics. Its construction and design also make it particularly suitable for applications with limited installation space, such as military, space, and medical electronics. The working principle of the M39003/01-2757/98 is relatively straightforward. It functions like other capacitors, storing energy and later releasing it. This type of capacitor is constructed of sintered powdered tantalum, an insulator, and an electrolyte. When voltage is applied, a chemical reaction, called polarization, occurs between the oxide layer and the electrolyte. This reaction gives the capacitor its ability to store charge and energy. When a reverse voltage is applied, the capacitor will slowly discharge, releasing the energy it had stored.Overall, Tantalum capacitors like the M39003/01-2757/98 are used in many different applications and are ideal for military and aerospace applications. Their unique construction and design means they have superior resistance to high temperatures as well as low leakage and excellent insulation properties. They also make excellent replacements for electric double layer capacitors in high-frequency, high-temperature environment applications. The capacitor’s working principle is based on the polarization of the oxide layer and the electrolyte between the two terminals. This polarization is what allows the capacitor to store and release energy as needed.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "M390" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| M39006/25-0055 | AVX Corporat... | 37.57 $ | 38 | CAP TANT 330UF 20% 50V AX... |
| M39003/01-2340 | Vishay Sprag... | 1.1 $ | 1000 | CAP TANT 0.12UF 10% 50V A... |
| M39003/01-2759 | Vishay Sprag... | 1.24 $ | 1000 | CAP TANT 1.2UF 10% 20V AX... |
| M39003/01-2290 | Vishay Sprag... | 1.34 $ | 1000 | CAP TANT 15UF 20% 20V AXI... |
| M39003/03-0118 | Vishay Sprag... | 1.38 $ | 1000 | CAP TANT 8.2UF 10% 10V AX... |
| M39003/01-2360/HSD | Vishay Sprag... | 1.59 $ | 1000 | CAP TANT 1.5UF 20% 50V AX... |
| M39003/01-5472/HSD | Vishay Sprag... | 1.59 $ | 1000 | CAP TANT 0.33UF 5% 50V AX... |
| M39003/01-2525H | Vishay Sprag... | 1.7 $ | 1000 | CAP TANT 8.2UF 10% 20V AX... |
| M39003/01-5079/TR | Vishay Sprag... | 1.77 $ | 1000 | CAP TANT 1.2UF 5% 50V AXI... |
| M39003/03-0234 | Vishay Sprag... | 1.82 $ | 1000 | CAP TANT 5.6UF 10% 15V AX... |
| M39003/01-5629H | Vishay Sprag... | 1.94 $ | 1000 | CAP TANT 1.5UF 5% 20V AXI... |
| M39003/01-5104/TR | Vishay Sprag... | 1.98 $ | 1000 | CAP TANT 0.56UF 5% 75V AX... |
| M39003/01-5081/HSD | Vishay Sprag... | 2.08 $ | 1000 | CAP TANT 1.8UF 5% 50V AXI... |
| M39003/01-2862H | Vishay Sprag... | 2.09 $ | 1000 | CAP TANT 0.1UF 10% 75V AX... |
| M39003/01-2622H | Vishay Sprag... | 2.14 $ | 1000 | CAP TANT 0.1UF 10% 75V AX... |
| M39003/01-5211H | Vishay Sprag... | 2.14 $ | 1000 | CAP TANT 27UF 5% 10V AXIA... |
| M39003/01-5097/HSD | Vishay Sprag... | 2.34 $ | 1000 | CAP TANT 0.15UF 5% 75V AX... |
| M39003/01-5421 | Vishay Sprag... | 2.37 $ | 1000 | CAP TANT 18UF 5% 15V AXIA... |
| M39003/01-8073 | Vishay Sprag... | -- | 1000 | CAP TANT 2.2UF 10% 20V AX... |
| M39003/03-0319 | Vishay Sprag... | 2.69 $ | 1000 | CAP TANT 47UF 10% 10V AXI... |
| M39003/01-6072H | Vishay Sprag... | 2.83 $ | 1000 | CAP TANT 2.2UF 5% 20V AXI... |
| M39003/01-6178/HSD | Vishay Sprag... | 3.07 $ | 1000 | CAP TANT 0.33UF 5% 50V AX... |
| M39003/03-0467/TR | Vishay Sprag... | 3.16 $ | 1000 | CAP TANT 10UF 20% 35V AXI... |
| M39003/01-5682 | Vishay Sprag... | 3.2 $ | 1000 | CAP TANT 2.2UF 5% 50V AXI... |
| M39003/01-7199/TR | Vishay Sprag... | 3.32 $ | 1000 | CAP TANT 1.5UF 10% 50V AX... |
| M39003/01-7204/HR | Vishay Sprag... | 3.32 $ | 1000 | CAP TANT 2.2UF 10% 50V AX... |
| M39003/01-2263/TR | Vishay Sprag... | 3.53 $ | 1000 | CAP TANT 120UF 10% 10V AX... |
| M39003/01-7109 | Vishay Sprag... | 3.6 $ | 1000 | CAP TANT 6.8UF 20% 35V AX... |
| M39003/03-0436 | Vishay Sprag... | 3.66 $ | 1000 | CAP TANT 33UF 20% 15V AXI... |
| M39003/03-0405/HSD | Vishay Sprag... | 3.68 $ | 1000 | CAP TANT 100UF 20% 6V AXI... |
| M39003/01-2374/TR | Vishay Sprag... | 3.73 $ | 1000 | CAP TANT 10UF 10% 50V AXI... |
| M39003/01-7007/HSD | Vishay Sprag... | 3.77 $ | 1000 | CAP TANT 47UF 10% 6V AXIA... |
| M39003/01-2650H | Vishay Sprag... | 3.78 $ | 1000 | CAP TANT 3.3UF 20% 75V AX... |
| M39003/01-7204/PR | Vishay Sprag... | 3.85 $ | 1000 | CAP TANT 2.2UF 10% 50V AX... |
| M39003/03-0481 | Vishay Sprag... | 3.88 $ | 1000 | CAP TANT 6.8UF 20% 50V AX... |
| M39003/01-8076/HSD | Vishay Sprag... | 4.02 $ | 1000 | CAP TANT 8.2UF 10% 20V AX... |
| M39003/01-2706/TR | Vishay Sprag... | 4.08 $ | 1000 | CAP TANT 1.0UF 20% 100V A... |
| M39003/01-2930 | Vishay Sprag... | 4.2 $ | 1000 | CAP TANT 0.15UF 10% 100V ... |
| M39003/01-6236 | Vishay Sprag... | 4.62 $ | 1000 | CAP TANT 0.1UF 5% 75V AXI... |
| M39003/01-8077/TR | Vishay Sprag... | 4.63 $ | 1000 | CAP TANT 10UF 5% 20V AXIA... |
Latest Products
TAJP685K010R
CAP TANT 6.8UF 10V 10% 08056.8F Molded T...
T491B475K016ATAUTO
CAP TANT 4.70UF 16.0V4.7F Molded Tantalu...
T86C475M035EBSS
CAP TANT 4.7UF 35V 20% 23124.7F Molded T...
1-1879065-6
CAP TANT 33UF 10V 20% 291733F Molded Tan...
TIM225K035P0W
CAP TANT 2.2UF 35V 10% RADIAL2.2F Molded...
ECS-T0JD227R
CAP TANT 220UF 6.3V 20% 2917220F Molded ...
M39003/01-2757/98 Datasheet/PDF