| Allicdata Part #: | M39003/01-2860H-ND |
| Manufacturer Part#: |
M39003/01-2860H |
| Price: | $ 10.40 |
| Product Category: | Capacitors |
| Manufacturer: | Vishay Sprague |
| Short Description: | CAP TANT 22UF 10% 50V AXIAL |
| More Detail: | 22µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 50V A... |
| DataSheet: | M39003/01-2860H Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| 20 +: | $ 9.44910 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Features: | Military |
| Manufacturer Size Code: | D |
| Lead Spacing: | -- |
| Height - Seated (Max): | -- |
| Size / Dimension: | 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm) |
| Package / Case: | Axial |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Lifetime @ Temp.: | -- |
| Series: | Military, MIL-PRF-39003/1, CSR13 |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | -- |
| Type: | Hermetically Sealed |
| Voltage - Rated: | 50V |
| Tolerance: | ±10% |
| Capacitance: | 22µF |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Tantalum capacitors are used extensively in both consumer electronics and industrial applications. The M39003/01-2860H capacitor is a surface mount tantalum capacitor, ideal for use where space is limited or size is a critical factor. The capacitor features a maximum voltage rating of 28V, a maximum capacitance of 0.47µF and a maximum ESR of 40mΩ at 100kHz. It also has very low leakage current, making it ideal for use in circuit boards and other applications requiring very low leakage current.
The working principle of a tantalum capacitor is the same as any other capacitor. Current flowing through the capacitor’s terminals accumulates and forms a potential that is proportional to the current. This potential difference, or voltage, can be stored in the form of a static electric field, which can be used to provide a source of energy for electrical components. A tantalum capacitor consists of two metallic electrodes (an anode and a cathode) separated by a dielectric material. When voltage is applied to the capacitor, a dielectric barrier forms between the two electrodes, resulting in a leakage current that is proportional to the capacitance of the capacitor.
M39003/01-2860H capacitors are capable of providing a stable voltage source for a wide variety of applications. They are suitable for both high and low frequency circuits. Their small size makes them ideal for use in miniaturized products such as cellular phones, portable audio players, and other handheld devices. While they are considered to have an industry standard ESR rating, their maximum operating temperature is higher than that of other capacitors, making them well-suited for use in applications where reliability is paramount.
M39003/01-2860H capacitors are also very durable and can withstand a wide range of operating conditions. This is particularly important for industrial applications, where high temperatures, vibration, shock, and other extreme conditions are common. The capacitor is also resistant to short-circuits and reverse voltage, making it ideal for use in circuit boards and other demanding applications.
M39003/01-2860H capacitors offer a unique combination of size, stability, reliability, and performance that makes them well-suited for use in a wide range of applications. From consumer electronics to industrial applications, this versatile capacitor provides a stable voltage source that is both durable and reliable.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| M39006/25-0055 | AVX Corporat... | 37.57 $ | 38 | CAP TANT 330UF 20% 50V AX... |
| M39003/01-2340 | Vishay Sprag... | 1.1 $ | 1000 | CAP TANT 0.12UF 10% 50V A... |
| M39003/01-2759 | Vishay Sprag... | 1.24 $ | 1000 | CAP TANT 1.2UF 10% 20V AX... |
| M39003/01-2290 | Vishay Sprag... | 1.34 $ | 1000 | CAP TANT 15UF 20% 20V AXI... |
| M39003/03-0118 | Vishay Sprag... | 1.38 $ | 1000 | CAP TANT 8.2UF 10% 10V AX... |
| M39003/01-2360/HSD | Vishay Sprag... | 1.59 $ | 1000 | CAP TANT 1.5UF 20% 50V AX... |
| M39003/01-5472/HSD | Vishay Sprag... | 1.59 $ | 1000 | CAP TANT 0.33UF 5% 50V AX... |
| M39003/01-2525H | Vishay Sprag... | 1.7 $ | 1000 | CAP TANT 8.2UF 10% 20V AX... |
| M39003/01-5079/TR | Vishay Sprag... | 1.77 $ | 1000 | CAP TANT 1.2UF 5% 50V AXI... |
| M39003/03-0234 | Vishay Sprag... | 1.82 $ | 1000 | CAP TANT 5.6UF 10% 15V AX... |
| M39003/01-5629H | Vishay Sprag... | 1.94 $ | 1000 | CAP TANT 1.5UF 5% 20V AXI... |
| M39003/01-5104/TR | Vishay Sprag... | 1.98 $ | 1000 | CAP TANT 0.56UF 5% 75V AX... |
| M39003/01-5081/HSD | Vishay Sprag... | 2.08 $ | 1000 | CAP TANT 1.8UF 5% 50V AXI... |
| M39003/01-2862H | Vishay Sprag... | 2.09 $ | 1000 | CAP TANT 0.1UF 10% 75V AX... |
| M39003/01-2622H | Vishay Sprag... | 2.14 $ | 1000 | CAP TANT 0.1UF 10% 75V AX... |
| M39003/01-5211H | Vishay Sprag... | 2.14 $ | 1000 | CAP TANT 27UF 5% 10V AXIA... |
| M39003/01-5097/HSD | Vishay Sprag... | 2.34 $ | 1000 | CAP TANT 0.15UF 5% 75V AX... |
| M39003/01-5421 | Vishay Sprag... | 2.37 $ | 1000 | CAP TANT 18UF 5% 15V AXIA... |
| M39003/01-8073 | Vishay Sprag... | -- | 1000 | CAP TANT 2.2UF 10% 20V AX... |
| M39003/03-0319 | Vishay Sprag... | 2.69 $ | 1000 | CAP TANT 47UF 10% 10V AXI... |
| M39003/01-6072H | Vishay Sprag... | 2.83 $ | 1000 | CAP TANT 2.2UF 5% 20V AXI... |
| M39003/01-6178/HSD | Vishay Sprag... | 3.07 $ | 1000 | CAP TANT 0.33UF 5% 50V AX... |
| M39003/03-0467/TR | Vishay Sprag... | 3.16 $ | 1000 | CAP TANT 10UF 20% 35V AXI... |
| M39003/01-5682 | Vishay Sprag... | 3.2 $ | 1000 | CAP TANT 2.2UF 5% 50V AXI... |
| M39003/01-7199/TR | Vishay Sprag... | 3.32 $ | 1000 | CAP TANT 1.5UF 10% 50V AX... |
| M39003/01-7204/HR | Vishay Sprag... | 3.32 $ | 1000 | CAP TANT 2.2UF 10% 50V AX... |
| M39003/01-2263/TR | Vishay Sprag... | 3.53 $ | 1000 | CAP TANT 120UF 10% 10V AX... |
| M39003/01-7109 | Vishay Sprag... | 3.6 $ | 1000 | CAP TANT 6.8UF 20% 35V AX... |
| M39003/03-0436 | Vishay Sprag... | 3.66 $ | 1000 | CAP TANT 33UF 20% 15V AXI... |
| M39003/03-0405/HSD | Vishay Sprag... | 3.68 $ | 1000 | CAP TANT 100UF 20% 6V AXI... |
| M39003/01-2374/TR | Vishay Sprag... | 3.73 $ | 1000 | CAP TANT 10UF 10% 50V AXI... |
| M39003/01-7007/HSD | Vishay Sprag... | 3.77 $ | 1000 | CAP TANT 47UF 10% 6V AXIA... |
| M39003/01-2650H | Vishay Sprag... | 3.78 $ | 1000 | CAP TANT 3.3UF 20% 75V AX... |
| M39003/01-7204/PR | Vishay Sprag... | 3.85 $ | 1000 | CAP TANT 2.2UF 10% 50V AX... |
| M39003/03-0481 | Vishay Sprag... | 3.88 $ | 1000 | CAP TANT 6.8UF 20% 50V AX... |
| M39003/01-8076/HSD | Vishay Sprag... | 4.02 $ | 1000 | CAP TANT 8.2UF 10% 20V AX... |
| M39003/01-2706/TR | Vishay Sprag... | 4.08 $ | 1000 | CAP TANT 1.0UF 20% 100V A... |
| M39003/01-2930 | Vishay Sprag... | 4.2 $ | 1000 | CAP TANT 0.15UF 10% 100V ... |
| M39003/01-6236 | Vishay Sprag... | 4.62 $ | 1000 | CAP TANT 0.1UF 5% 75V AXI... |
| M39003/01-8077/TR | Vishay Sprag... | 4.63 $ | 1000 | CAP TANT 10UF 5% 20V AXIA... |
CAP TANT 6.8UF 10V 10% 08056.8F Molded T...
CAP TANT 4.70UF 16.0V4.7F Molded Tantalu...
CAP TANT 4.7UF 35V 20% 23124.7F Molded T...
CAP TANT 33UF 10V 20% 291733F Molded Tan...
CAP TANT 2.2UF 35V 10% RADIAL2.2F Molded...
CAP TANT 220UF 6.3V 20% 2917220F Molded ...
M39003/01-2860H Datasheet/PDF