| Allicdata Part #: | M39003/01-5310/TR-ND |
| Manufacturer Part#: |
M39003/01-5310/TR |
| Price: | $ 4.56 |
| Product Category: | Capacitors |
| Manufacturer: | Vishay Sprague |
| Short Description: | CAP TANT 1.8UF 5% 75V AXIAL |
| More Detail: | 1.8µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 75V ... |
| DataSheet: | M39003/01-5310/TR Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| 1000 +: | $ 4.14337 |
Specifications
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Failure Rate: | P (0.1%) |
| Features: | Military |
| Manufacturer Size Code: | B |
| Lead Spacing: | -- |
| Height - Seated (Max): | -- |
| Size / Dimension: | 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm) |
| Package / Case: | Axial |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Lifetime @ Temp.: | -- |
| Series: | Military, MIL-PRF-39003/1, CSR13 |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | -- |
| Type: | Hermetically Sealed |
| Voltage - Rated: | 75V |
| Tolerance: | ±5% |
| Capacitance: | 1.8µF |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Tantalum Capacitors
Tantalum capacitors provide an excellent combination of high energy density, small size and low cost, making them ideal for use in a wide variety of applications. The M39003/01-5310/TR is a commonly used type of tantalum capacitor for a wide range of electronics. This article will explore the application field and working principle of the M39003/01-5310/TR in detail.The M39003/01-5310/TR is a type of surface-mounted, solid electrolytic tantalum capacitor that is designed to operate over a wide voltage range. It consists of a cylindrical anode made of tantalum and an electrolytic cathode that is sealed in a solid, molded plastic case. The active electrode is a manganese-dioxide-based ceramic, which is sintered into the anode body. The anode and cathode are separated by an ion-exchange membrane, which carries an electrolyte solution in order to create an electrical charge.Because of its small size and high energy density, the M39003/01-5310/TR is well-suited for a variety of applications. It is commonly used in power supplies, including switching power supplies, transportation, computer, communications and household electronic applications. For example, it can be used for input/output or bypass filtering, in timing circuits and for storing energy when a transient load is attached or removed.The working principle of the M39003/01-5310/TR is relatively simple. When a voltage is applied across its electrodes, current flows through the capacitor, charging up the electrode surfaces. The charge is stored on the surface of the electrolytic, and the electrolyte solution carries away the ions of the charge. The charge is then trapped between the electrodes, forming an electric double layer. This double layer is responsible for the capacitor’s storage of electrical energy and its ability to act as a filter for AC signals.Tantalum capacitors are relatively easy to use and provide high energy density for their size. The M39003/01-5310/TR is a commonly used type of tantalum capacitor, and it can be used in a variety of applications from timing circuits to input/output or bypass filtering. It is relatively simple to understand the working principle of this type of capacitor, which involves storing electrical energy in an electric double layer between its electrodes.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "M390" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| M39006/25-0055 | AVX Corporat... | 37.57 $ | 38 | CAP TANT 330UF 20% 50V AX... |
| M39003/01-2340 | Vishay Sprag... | 1.1 $ | 1000 | CAP TANT 0.12UF 10% 50V A... |
| M39003/01-2759 | Vishay Sprag... | 1.24 $ | 1000 | CAP TANT 1.2UF 10% 20V AX... |
| M39003/01-2290 | Vishay Sprag... | 1.34 $ | 1000 | CAP TANT 15UF 20% 20V AXI... |
| M39003/03-0118 | Vishay Sprag... | 1.38 $ | 1000 | CAP TANT 8.2UF 10% 10V AX... |
| M39003/01-2360/HSD | Vishay Sprag... | 1.59 $ | 1000 | CAP TANT 1.5UF 20% 50V AX... |
| M39003/01-5472/HSD | Vishay Sprag... | 1.59 $ | 1000 | CAP TANT 0.33UF 5% 50V AX... |
| M39003/01-2525H | Vishay Sprag... | 1.7 $ | 1000 | CAP TANT 8.2UF 10% 20V AX... |
| M39003/01-5079/TR | Vishay Sprag... | 1.77 $ | 1000 | CAP TANT 1.2UF 5% 50V AXI... |
| M39003/03-0234 | Vishay Sprag... | 1.82 $ | 1000 | CAP TANT 5.6UF 10% 15V AX... |
| M39003/01-5629H | Vishay Sprag... | 1.94 $ | 1000 | CAP TANT 1.5UF 5% 20V AXI... |
| M39003/01-5104/TR | Vishay Sprag... | 1.98 $ | 1000 | CAP TANT 0.56UF 5% 75V AX... |
| M39003/01-5081/HSD | Vishay Sprag... | 2.08 $ | 1000 | CAP TANT 1.8UF 5% 50V AXI... |
| M39003/01-2862H | Vishay Sprag... | 2.09 $ | 1000 | CAP TANT 0.1UF 10% 75V AX... |
| M39003/01-2622H | Vishay Sprag... | 2.14 $ | 1000 | CAP TANT 0.1UF 10% 75V AX... |
| M39003/01-5211H | Vishay Sprag... | 2.14 $ | 1000 | CAP TANT 27UF 5% 10V AXIA... |
| M39003/01-5097/HSD | Vishay Sprag... | 2.34 $ | 1000 | CAP TANT 0.15UF 5% 75V AX... |
| M39003/01-5421 | Vishay Sprag... | 2.37 $ | 1000 | CAP TANT 18UF 5% 15V AXIA... |
| M39003/01-8073 | Vishay Sprag... | -- | 1000 | CAP TANT 2.2UF 10% 20V AX... |
| M39003/03-0319 | Vishay Sprag... | 2.69 $ | 1000 | CAP TANT 47UF 10% 10V AXI... |
| M39003/01-6072H | Vishay Sprag... | 2.83 $ | 1000 | CAP TANT 2.2UF 5% 20V AXI... |
| M39003/01-6178/HSD | Vishay Sprag... | 3.07 $ | 1000 | CAP TANT 0.33UF 5% 50V AX... |
| M39003/03-0467/TR | Vishay Sprag... | 3.16 $ | 1000 | CAP TANT 10UF 20% 35V AXI... |
| M39003/01-5682 | Vishay Sprag... | 3.2 $ | 1000 | CAP TANT 2.2UF 5% 50V AXI... |
| M39003/01-7199/TR | Vishay Sprag... | 3.32 $ | 1000 | CAP TANT 1.5UF 10% 50V AX... |
| M39003/01-7204/HR | Vishay Sprag... | 3.32 $ | 1000 | CAP TANT 2.2UF 10% 50V AX... |
| M39003/01-2263/TR | Vishay Sprag... | 3.53 $ | 1000 | CAP TANT 120UF 10% 10V AX... |
| M39003/01-7109 | Vishay Sprag... | 3.6 $ | 1000 | CAP TANT 6.8UF 20% 35V AX... |
| M39003/03-0436 | Vishay Sprag... | 3.66 $ | 1000 | CAP TANT 33UF 20% 15V AXI... |
| M39003/03-0405/HSD | Vishay Sprag... | 3.68 $ | 1000 | CAP TANT 100UF 20% 6V AXI... |
| M39003/01-2374/TR | Vishay Sprag... | 3.73 $ | 1000 | CAP TANT 10UF 10% 50V AXI... |
| M39003/01-7007/HSD | Vishay Sprag... | 3.77 $ | 1000 | CAP TANT 47UF 10% 6V AXIA... |
| M39003/01-2650H | Vishay Sprag... | 3.78 $ | 1000 | CAP TANT 3.3UF 20% 75V AX... |
| M39003/01-7204/PR | Vishay Sprag... | 3.85 $ | 1000 | CAP TANT 2.2UF 10% 50V AX... |
| M39003/03-0481 | Vishay Sprag... | 3.88 $ | 1000 | CAP TANT 6.8UF 20% 50V AX... |
| M39003/01-8076/HSD | Vishay Sprag... | 4.02 $ | 1000 | CAP TANT 8.2UF 10% 20V AX... |
| M39003/01-2706/TR | Vishay Sprag... | 4.08 $ | 1000 | CAP TANT 1.0UF 20% 100V A... |
| M39003/01-2930 | Vishay Sprag... | 4.2 $ | 1000 | CAP TANT 0.15UF 10% 100V ... |
| M39003/01-6236 | Vishay Sprag... | 4.62 $ | 1000 | CAP TANT 0.1UF 5% 75V AXI... |
| M39003/01-8077/TR | Vishay Sprag... | 4.63 $ | 1000 | CAP TANT 10UF 5% 20V AXIA... |
Latest Products
TAJP685K010R
CAP TANT 6.8UF 10V 10% 08056.8F Molded T...
T491B475K016ATAUTO
CAP TANT 4.70UF 16.0V4.7F Molded Tantalu...
T86C475M035EBSS
CAP TANT 4.7UF 35V 20% 23124.7F Molded T...
1-1879065-6
CAP TANT 33UF 10V 20% 291733F Molded Tan...
TIM225K035P0W
CAP TANT 2.2UF 35V 10% RADIAL2.2F Molded...
ECS-T0JD227R
CAP TANT 220UF 6.3V 20% 2917220F Molded ...
M39003/01-5310/TR Datasheet/PDF