| Allicdata Part #: | M39003/01-6007/HSD-ND |
| Manufacturer Part#: |
M39003/01-6007/HSD |
| Price: | $ 3.66 |
| Product Category: | Capacitors |
| Manufacturer: | Vishay Sprague |
| Short Description: | CAP TANT 47UF 10% 6V AXIAL |
| More Detail: | 47µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 6V Ax... |
| DataSheet: | M39003/01-6007/HSD Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| 100 +: | $ 3.31884 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Failure Rate: | B (0.1%) |
| Features: | Military |
| Manufacturer Size Code: | B |
| Lead Spacing: | -- |
| Height - Seated (Max): | -- |
| Size / Dimension: | 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm) |
| Package / Case: | Axial |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Lifetime @ Temp.: | -- |
| Series: | Military, MIL-PRF-39003/1, CSR13 |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | -- |
| Type: | Hermetically Sealed |
| Voltage - Rated: | 6V |
| Tolerance: | ±10% |
| Capacitance: | 47µF |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Tantalum Capacitors
A tantalum capacitor is an electronic component that stores electric charge and consists of two electrodes insulated by a tantalum oxide, a dielectric material. It is important to note that the capacitor is not made of pure tantalum, but of a manganese dioxide (MnO2) powder. Though these capacitors are not as common as aluminum electrolytic capacitors, they have distinct advantages over them in applications where high levels of performance are expected.
M39003/01-6007/HSD Application Field and Working Principle
M39003/01-6007/HSD is a type of tantalum capacitor, designed for high reliability operation in avionic, medical and military applications. It features a small size and low profile and conforms to the military specification MIL-PRF-39003. This capacitor was designed to combine the versatility of an electrolytic capacitor, with excellent temperature stability, long shelf life and low leakage current.
The working principle of this capacitor is based on the charging of two conductive layers with opposite polarities. The electrical connection between the two layers is a dielectric material, in this case, a tantalum oxide. The principal operating theory is the same as with any other capacitor, as when the capacitor is connected to a voltage source, the charge passes through the dielectric and accumulates on the two conductive layers.
The main difference from other components is that the dielectric used in tantalum capacitors is not a physical material, but atoms in an oxide state. This type of material features superior electrical properties like high levels of dielectric strength and low leakage currents. Additionally, tantalum capacitors possess a very stable capacitance value over a wide range of environmental conditions and temperatures.
The fact that the connectors between the two conductive layers are atoms in an oxide state makes these capacitors less prone to degradation due to external influences as compared to other types of capacitors that feature an electrolyte, a liquid or a film as dielectric.
The broad application fields of M39003/01-6007/HSD include, but are not limited to, decoupling, bypass and energy discharge, output filter, timing circuit and high temperature environments. Their high performance in these application areas make them a desirable option for engineers and designers who require reliable, high precision components.
Conclusion
The M39003/01-6007/HSD tantalum capacitors feature several advantages over other types of capacitors that make them increasingly favorable for designers such as reliability, stability, low profile and excellent temperature resistance. Together with their ease of installation and excellent performance in several application fields, these components rank high on the list of top choices for engineers and designers.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| M39006/25-0055 | AVX Corporat... | 37.57 $ | 38 | CAP TANT 330UF 20% 50V AX... |
| M39003/01-2340 | Vishay Sprag... | 1.1 $ | 1000 | CAP TANT 0.12UF 10% 50V A... |
| M39003/01-2759 | Vishay Sprag... | 1.24 $ | 1000 | CAP TANT 1.2UF 10% 20V AX... |
| M39003/01-2290 | Vishay Sprag... | 1.34 $ | 1000 | CAP TANT 15UF 20% 20V AXI... |
| M39003/03-0118 | Vishay Sprag... | 1.38 $ | 1000 | CAP TANT 8.2UF 10% 10V AX... |
| M39003/01-2360/HSD | Vishay Sprag... | 1.59 $ | 1000 | CAP TANT 1.5UF 20% 50V AX... |
| M39003/01-5472/HSD | Vishay Sprag... | 1.59 $ | 1000 | CAP TANT 0.33UF 5% 50V AX... |
| M39003/01-2525H | Vishay Sprag... | 1.7 $ | 1000 | CAP TANT 8.2UF 10% 20V AX... |
| M39003/01-5079/TR | Vishay Sprag... | 1.77 $ | 1000 | CAP TANT 1.2UF 5% 50V AXI... |
| M39003/03-0234 | Vishay Sprag... | 1.82 $ | 1000 | CAP TANT 5.6UF 10% 15V AX... |
| M39003/01-5629H | Vishay Sprag... | 1.94 $ | 1000 | CAP TANT 1.5UF 5% 20V AXI... |
| M39003/01-5104/TR | Vishay Sprag... | 1.98 $ | 1000 | CAP TANT 0.56UF 5% 75V AX... |
| M39003/01-5081/HSD | Vishay Sprag... | 2.08 $ | 1000 | CAP TANT 1.8UF 5% 50V AXI... |
| M39003/01-2862H | Vishay Sprag... | 2.09 $ | 1000 | CAP TANT 0.1UF 10% 75V AX... |
| M39003/01-2622H | Vishay Sprag... | 2.14 $ | 1000 | CAP TANT 0.1UF 10% 75V AX... |
| M39003/01-5211H | Vishay Sprag... | 2.14 $ | 1000 | CAP TANT 27UF 5% 10V AXIA... |
| M39003/01-5097/HSD | Vishay Sprag... | 2.34 $ | 1000 | CAP TANT 0.15UF 5% 75V AX... |
| M39003/01-5421 | Vishay Sprag... | 2.37 $ | 1000 | CAP TANT 18UF 5% 15V AXIA... |
| M39003/01-8073 | Vishay Sprag... | -- | 1000 | CAP TANT 2.2UF 10% 20V AX... |
| M39003/03-0319 | Vishay Sprag... | 2.69 $ | 1000 | CAP TANT 47UF 10% 10V AXI... |
| M39003/01-6072H | Vishay Sprag... | 2.83 $ | 1000 | CAP TANT 2.2UF 5% 20V AXI... |
| M39003/01-6178/HSD | Vishay Sprag... | 3.07 $ | 1000 | CAP TANT 0.33UF 5% 50V AX... |
| M39003/03-0467/TR | Vishay Sprag... | 3.16 $ | 1000 | CAP TANT 10UF 20% 35V AXI... |
| M39003/01-5682 | Vishay Sprag... | 3.2 $ | 1000 | CAP TANT 2.2UF 5% 50V AXI... |
| M39003/01-7199/TR | Vishay Sprag... | 3.32 $ | 1000 | CAP TANT 1.5UF 10% 50V AX... |
| M39003/01-7204/HR | Vishay Sprag... | 3.32 $ | 1000 | CAP TANT 2.2UF 10% 50V AX... |
| M39003/01-2263/TR | Vishay Sprag... | 3.53 $ | 1000 | CAP TANT 120UF 10% 10V AX... |
| M39003/01-7109 | Vishay Sprag... | 3.6 $ | 1000 | CAP TANT 6.8UF 20% 35V AX... |
| M39003/03-0436 | Vishay Sprag... | 3.66 $ | 1000 | CAP TANT 33UF 20% 15V AXI... |
| M39003/03-0405/HSD | Vishay Sprag... | 3.68 $ | 1000 | CAP TANT 100UF 20% 6V AXI... |
| M39003/01-2374/TR | Vishay Sprag... | 3.73 $ | 1000 | CAP TANT 10UF 10% 50V AXI... |
| M39003/01-7007/HSD | Vishay Sprag... | 3.77 $ | 1000 | CAP TANT 47UF 10% 6V AXIA... |
| M39003/01-2650H | Vishay Sprag... | 3.78 $ | 1000 | CAP TANT 3.3UF 20% 75V AX... |
| M39003/01-7204/PR | Vishay Sprag... | 3.85 $ | 1000 | CAP TANT 2.2UF 10% 50V AX... |
| M39003/03-0481 | Vishay Sprag... | 3.88 $ | 1000 | CAP TANT 6.8UF 20% 50V AX... |
| M39003/01-8076/HSD | Vishay Sprag... | 4.02 $ | 1000 | CAP TANT 8.2UF 10% 20V AX... |
| M39003/01-2706/TR | Vishay Sprag... | 4.08 $ | 1000 | CAP TANT 1.0UF 20% 100V A... |
| M39003/01-2930 | Vishay Sprag... | 4.2 $ | 1000 | CAP TANT 0.15UF 10% 100V ... |
| M39003/01-6236 | Vishay Sprag... | 4.62 $ | 1000 | CAP TANT 0.1UF 5% 75V AXI... |
| M39003/01-8077/TR | Vishay Sprag... | 4.63 $ | 1000 | CAP TANT 10UF 5% 20V AXIA... |
CAP TANT 6.8UF 10V 10% 08056.8F Molded T...
CAP TANT 4.70UF 16.0V4.7F Molded Tantalu...
CAP TANT 4.7UF 35V 20% 23124.7F Molded T...
CAP TANT 33UF 10V 20% 291733F Molded Tan...
CAP TANT 2.2UF 35V 10% RADIAL2.2F Molded...
CAP TANT 220UF 6.3V 20% 2917220F Molded ...
M39003/01-6007/HSD Datasheet/PDF