| Allicdata Part #: | M39003/01-6007/TR-ND |
| Manufacturer Part#: |
M39003/01-6007/TR |
| Price: | $ 3.13 |
| Product Category: | Capacitors |
| Manufacturer: | Vishay Sprague |
| Short Description: | CAP TANT 47UF 10% 6V AXIAL |
| More Detail: | 47µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 6V Ax... |
| DataSheet: | M39003/01-6007/TR Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| 1000 +: | $ 2.83838 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Failure Rate: | B (0.1%) |
| Features: | Military |
| Manufacturer Size Code: | B |
| Lead Spacing: | -- |
| Height - Seated (Max): | -- |
| Size / Dimension: | 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm) |
| Package / Case: | Axial |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Lifetime @ Temp.: | -- |
| Series: | Military, MIL-PRF-39003/1, CSR13 |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | -- |
| Type: | Hermetically Sealed |
| Voltage - Rated: | 6V |
| Tolerance: | ±10% |
| Capacitance: | 47µF |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Tantalum capacitors are capacitors which are equipped with tantalum metal elements and can store an electrical charge. The M39003/01-6007/TR is a standard specific curve line manufactured according to the standard general requirements of the military. This capacitor has a small size and it is famous for its high temperature stability and long life span.
The M39003/01-6007/TR comes in a variety of sizes, both standard and custom. It can be used in a variety of high temperature and low temperature applications, such as military, aerospace, medical, and automotive applications. It is a reliable and cost-effective capacitor that has found its way into many different industries.
The M39003/01-6007/TR is a tantalum chip capacitor. As its name suggests, the tantalum chip capacitor consists of two copper chips that are connected together with a thin foil. The copper chips are the anode and the cathode, while the thin foil serves as the electrolyte between the two chips. This configuration gives the capacitor its unique ability to store an electrical charge.
The M39003/01-6007/TR tantalum chip capacitor works through the presence of an electrolyte between the two copper chips. When the electrolyte is introduced, it creates an electrolytic field between the pair of copper chips. This field creates a field of charge between the chips, and the charges can then be used to store or release electrical energy. As the charge is cycled back and forth, the current travels along the supply line to the load.
The M39003/01-6007/TR tantalum capacitor is used primarily in high temperature and low temperature applications because of its high resistance to environmental stress and high temperature. This capacitor is capable of operating in extreme temperatures ranging from -55°C to +150°C. It is also highly resistant to thermal shock and dielectric absorption, and is able to achieve maximum rated capacitance even under application conditions that differ greatly from those specified by manufacturers.
The M39003/01-6007/TR tantalum capacitor is also suitable for high current applications, such as engine starters and relays. It is also used in single-ended amplifiers and power supplies, and is capable of providing reliable power to other circuits. In addition, this capacitor is used in extreme temperature applications, such as in robotics, mining, and space applications.
The M39003/01-6007/TR tantalum capacitor is a reliable and cost-effective solution for a variety of applications. It is a reliable capacitor that is capable of withstanding extreme temperatures, is highly resistant to thermal shock and dielectric absorption, and is capable of providing reliable power to other circuits. This capacitor is highly suitable for military, aerospace, medical, and automotive applications. It is the perfect choice for a variety of applications where reliability and cost-effectiveness are of priority.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| M39006/25-0055 | AVX Corporat... | 37.57 $ | 38 | CAP TANT 330UF 20% 50V AX... |
| M39003/01-2340 | Vishay Sprag... | 1.1 $ | 1000 | CAP TANT 0.12UF 10% 50V A... |
| M39003/01-2759 | Vishay Sprag... | 1.24 $ | 1000 | CAP TANT 1.2UF 10% 20V AX... |
| M39003/01-2290 | Vishay Sprag... | 1.34 $ | 1000 | CAP TANT 15UF 20% 20V AXI... |
| M39003/03-0118 | Vishay Sprag... | 1.38 $ | 1000 | CAP TANT 8.2UF 10% 10V AX... |
| M39003/01-2360/HSD | Vishay Sprag... | 1.59 $ | 1000 | CAP TANT 1.5UF 20% 50V AX... |
| M39003/01-5472/HSD | Vishay Sprag... | 1.59 $ | 1000 | CAP TANT 0.33UF 5% 50V AX... |
| M39003/01-2525H | Vishay Sprag... | 1.7 $ | 1000 | CAP TANT 8.2UF 10% 20V AX... |
| M39003/01-5079/TR | Vishay Sprag... | 1.77 $ | 1000 | CAP TANT 1.2UF 5% 50V AXI... |
| M39003/03-0234 | Vishay Sprag... | 1.82 $ | 1000 | CAP TANT 5.6UF 10% 15V AX... |
| M39003/01-5629H | Vishay Sprag... | 1.94 $ | 1000 | CAP TANT 1.5UF 5% 20V AXI... |
| M39003/01-5104/TR | Vishay Sprag... | 1.98 $ | 1000 | CAP TANT 0.56UF 5% 75V AX... |
| M39003/01-5081/HSD | Vishay Sprag... | 2.08 $ | 1000 | CAP TANT 1.8UF 5% 50V AXI... |
| M39003/01-2862H | Vishay Sprag... | 2.09 $ | 1000 | CAP TANT 0.1UF 10% 75V AX... |
| M39003/01-2622H | Vishay Sprag... | 2.14 $ | 1000 | CAP TANT 0.1UF 10% 75V AX... |
| M39003/01-5211H | Vishay Sprag... | 2.14 $ | 1000 | CAP TANT 27UF 5% 10V AXIA... |
| M39003/01-5097/HSD | Vishay Sprag... | 2.34 $ | 1000 | CAP TANT 0.15UF 5% 75V AX... |
| M39003/01-5421 | Vishay Sprag... | 2.37 $ | 1000 | CAP TANT 18UF 5% 15V AXIA... |
| M39003/01-8073 | Vishay Sprag... | -- | 1000 | CAP TANT 2.2UF 10% 20V AX... |
| M39003/03-0319 | Vishay Sprag... | 2.69 $ | 1000 | CAP TANT 47UF 10% 10V AXI... |
| M39003/01-6072H | Vishay Sprag... | 2.83 $ | 1000 | CAP TANT 2.2UF 5% 20V AXI... |
| M39003/01-6178/HSD | Vishay Sprag... | 3.07 $ | 1000 | CAP TANT 0.33UF 5% 50V AX... |
| M39003/03-0467/TR | Vishay Sprag... | 3.16 $ | 1000 | CAP TANT 10UF 20% 35V AXI... |
| M39003/01-5682 | Vishay Sprag... | 3.2 $ | 1000 | CAP TANT 2.2UF 5% 50V AXI... |
| M39003/01-7199/TR | Vishay Sprag... | 3.32 $ | 1000 | CAP TANT 1.5UF 10% 50V AX... |
| M39003/01-7204/HR | Vishay Sprag... | 3.32 $ | 1000 | CAP TANT 2.2UF 10% 50V AX... |
| M39003/01-2263/TR | Vishay Sprag... | 3.53 $ | 1000 | CAP TANT 120UF 10% 10V AX... |
| M39003/01-7109 | Vishay Sprag... | 3.6 $ | 1000 | CAP TANT 6.8UF 20% 35V AX... |
| M39003/03-0436 | Vishay Sprag... | 3.66 $ | 1000 | CAP TANT 33UF 20% 15V AXI... |
| M39003/03-0405/HSD | Vishay Sprag... | 3.68 $ | 1000 | CAP TANT 100UF 20% 6V AXI... |
| M39003/01-2374/TR | Vishay Sprag... | 3.73 $ | 1000 | CAP TANT 10UF 10% 50V AXI... |
| M39003/01-7007/HSD | Vishay Sprag... | 3.77 $ | 1000 | CAP TANT 47UF 10% 6V AXIA... |
| M39003/01-2650H | Vishay Sprag... | 3.78 $ | 1000 | CAP TANT 3.3UF 20% 75V AX... |
| M39003/01-7204/PR | Vishay Sprag... | 3.85 $ | 1000 | CAP TANT 2.2UF 10% 50V AX... |
| M39003/03-0481 | Vishay Sprag... | 3.88 $ | 1000 | CAP TANT 6.8UF 20% 50V AX... |
| M39003/01-8076/HSD | Vishay Sprag... | 4.02 $ | 1000 | CAP TANT 8.2UF 10% 20V AX... |
| M39003/01-2706/TR | Vishay Sprag... | 4.08 $ | 1000 | CAP TANT 1.0UF 20% 100V A... |
| M39003/01-2930 | Vishay Sprag... | 4.2 $ | 1000 | CAP TANT 0.15UF 10% 100V ... |
| M39003/01-6236 | Vishay Sprag... | 4.62 $ | 1000 | CAP TANT 0.1UF 5% 75V AXI... |
| M39003/01-8077/TR | Vishay Sprag... | 4.63 $ | 1000 | CAP TANT 10UF 5% 20V AXIA... |
CAP TANT 6.8UF 10V 10% 08056.8F Molded T...
CAP TANT 4.70UF 16.0V4.7F Molded Tantalu...
CAP TANT 4.7UF 35V 20% 23124.7F Molded T...
CAP TANT 33UF 10V 20% 291733F Molded Tan...
CAP TANT 2.2UF 35V 10% RADIAL2.2F Molded...
CAP TANT 220UF 6.3V 20% 2917220F Molded ...
M39003/01-6007/TR Datasheet/PDF