| Allicdata Part #: | M39003/01-6079/TR-ND |
| Manufacturer Part#: |
M39003/01-6079/TR |
| Price: | $ 3.02 |
| Product Category: | Capacitors |
| Manufacturer: | Vishay Sprague |
| Short Description: | CAP TANT 10UF 20% 20V AXIAL |
| More Detail: | 10µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 20V A... |
| DataSheet: | M39003/01-6079/TR Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| 1000 +: | $ 2.74050 |
Specifications
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Failure Rate: | B (0.1%) |
| Features: | Military |
| Manufacturer Size Code: | B |
| Lead Spacing: | -- |
| Height - Seated (Max): | -- |
| Size / Dimension: | 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm) |
| Package / Case: | Axial |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Lifetime @ Temp.: | -- |
| Series: | Military, MIL-PRF-39003/1, CSR13 |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | -- |
| Type: | Hermetically Sealed |
| Voltage - Rated: | 20V |
| Tolerance: | ±20% |
| Capacitance: | 10µF |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Tantalum Capacitors - M39003/01-6079/TR Application Field and Working Principle
Tantalum capacitors, also known as tantalum electrolytic capacitors, are widely used in consumer electronics, computer communication networks, and medical equipment. They are valued for their excellent electrical characteristics, using a tantalum anode with an oxide film as the dielectric and titanic acid (TMSA) or other organic polymers as the electrolyte. The anode is usually wrapped with a conductive wire, and then the whole device is wrapped with a plastic shell. As a result of their low profile, their small size and low ESR, they are ideal for use in applications where size, cost, and performance requirements are critical.M39003/01-6079/TR series is a standard reliable, small and low-cost tantalum capacitors from AVX. It provides uninterrupted and continuous service expected of a standard product, yet with the flexibility to meet customer-oriented requirements for a variety of applications. It has high capacitance in small package size and good heat resistance and high frequency characteristics. With a rating of 35volts and operating at 1kHz, M39003/01-6079/TR capacitors are ideal for use in many electronic systems including decoupling, bypass, mixer, oscillator and RF circuits.The working principle of the M39003/01-6079/TR tantalum capacitor is based on the phenomenon of electrochemical capacitance. When a voltage is applied to the capacitor, a current of electrons will flow through the electrolyte between electrodes and cause electrolysis to occur. When the current stops, the electrons will react with a tantalum oxide film formed on the anode. As the anode is positively charged, it attracts the electrons and forms the oxide film. This reaction creates an electrical circuit across the capacitor creating a capacitance which stores energy and can be used for various applications.Tantalum capacitors offer excellent electrical characteristics compared to other types of capacitors and are particularly well-suited for applications where size, weight, costs and reliability are critical requirements. In addition, M39003/01-6079/TR provides very low ESR and high frequency characteristics, which can reduce the intrinsic noise of the system and reduce the distortion of the system’s signals. On the other hand, the downside of tantalum capacitors is their very high sensitivity to moisture, and hence require a well-made seal and humidity barrier to ensure their use and maximum performance in long-term applications.In conclusion, the M39003/01-6079/TR series is a small, low-cost and reliable tantamount capacitor with excellent electrical characteristics. With its small size, low ESR and high frequency characteristics, it is an ideal choice for applications where size, cost and performance requirements are critical. Its main drawback is its sensitivity to moisture, which necessitates a good seal and humidity barrier in order to ensure its optimal performance in long-term applications.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "M390" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| M39006/25-0055 | AVX Corporat... | 37.57 $ | 38 | CAP TANT 330UF 20% 50V AX... |
| M39003/01-2340 | Vishay Sprag... | 1.1 $ | 1000 | CAP TANT 0.12UF 10% 50V A... |
| M39003/01-2759 | Vishay Sprag... | 1.24 $ | 1000 | CAP TANT 1.2UF 10% 20V AX... |
| M39003/01-2290 | Vishay Sprag... | 1.34 $ | 1000 | CAP TANT 15UF 20% 20V AXI... |
| M39003/03-0118 | Vishay Sprag... | 1.38 $ | 1000 | CAP TANT 8.2UF 10% 10V AX... |
| M39003/01-2360/HSD | Vishay Sprag... | 1.59 $ | 1000 | CAP TANT 1.5UF 20% 50V AX... |
| M39003/01-5472/HSD | Vishay Sprag... | 1.59 $ | 1000 | CAP TANT 0.33UF 5% 50V AX... |
| M39003/01-2525H | Vishay Sprag... | 1.7 $ | 1000 | CAP TANT 8.2UF 10% 20V AX... |
| M39003/01-5079/TR | Vishay Sprag... | 1.77 $ | 1000 | CAP TANT 1.2UF 5% 50V AXI... |
| M39003/03-0234 | Vishay Sprag... | 1.82 $ | 1000 | CAP TANT 5.6UF 10% 15V AX... |
| M39003/01-5629H | Vishay Sprag... | 1.94 $ | 1000 | CAP TANT 1.5UF 5% 20V AXI... |
| M39003/01-5104/TR | Vishay Sprag... | 1.98 $ | 1000 | CAP TANT 0.56UF 5% 75V AX... |
| M39003/01-5081/HSD | Vishay Sprag... | 2.08 $ | 1000 | CAP TANT 1.8UF 5% 50V AXI... |
| M39003/01-2862H | Vishay Sprag... | 2.09 $ | 1000 | CAP TANT 0.1UF 10% 75V AX... |
| M39003/01-2622H | Vishay Sprag... | 2.14 $ | 1000 | CAP TANT 0.1UF 10% 75V AX... |
| M39003/01-5211H | Vishay Sprag... | 2.14 $ | 1000 | CAP TANT 27UF 5% 10V AXIA... |
| M39003/01-5097/HSD | Vishay Sprag... | 2.34 $ | 1000 | CAP TANT 0.15UF 5% 75V AX... |
| M39003/01-5421 | Vishay Sprag... | 2.37 $ | 1000 | CAP TANT 18UF 5% 15V AXIA... |
| M39003/01-8073 | Vishay Sprag... | -- | 1000 | CAP TANT 2.2UF 10% 20V AX... |
| M39003/03-0319 | Vishay Sprag... | 2.69 $ | 1000 | CAP TANT 47UF 10% 10V AXI... |
| M39003/01-6072H | Vishay Sprag... | 2.83 $ | 1000 | CAP TANT 2.2UF 5% 20V AXI... |
| M39003/01-6178/HSD | Vishay Sprag... | 3.07 $ | 1000 | CAP TANT 0.33UF 5% 50V AX... |
| M39003/03-0467/TR | Vishay Sprag... | 3.16 $ | 1000 | CAP TANT 10UF 20% 35V AXI... |
| M39003/01-5682 | Vishay Sprag... | 3.2 $ | 1000 | CAP TANT 2.2UF 5% 50V AXI... |
| M39003/01-7199/TR | Vishay Sprag... | 3.32 $ | 1000 | CAP TANT 1.5UF 10% 50V AX... |
| M39003/01-7204/HR | Vishay Sprag... | 3.32 $ | 1000 | CAP TANT 2.2UF 10% 50V AX... |
| M39003/01-2263/TR | Vishay Sprag... | 3.53 $ | 1000 | CAP TANT 120UF 10% 10V AX... |
| M39003/01-7109 | Vishay Sprag... | 3.6 $ | 1000 | CAP TANT 6.8UF 20% 35V AX... |
| M39003/03-0436 | Vishay Sprag... | 3.66 $ | 1000 | CAP TANT 33UF 20% 15V AXI... |
| M39003/03-0405/HSD | Vishay Sprag... | 3.68 $ | 1000 | CAP TANT 100UF 20% 6V AXI... |
| M39003/01-2374/TR | Vishay Sprag... | 3.73 $ | 1000 | CAP TANT 10UF 10% 50V AXI... |
| M39003/01-7007/HSD | Vishay Sprag... | 3.77 $ | 1000 | CAP TANT 47UF 10% 6V AXIA... |
| M39003/01-2650H | Vishay Sprag... | 3.78 $ | 1000 | CAP TANT 3.3UF 20% 75V AX... |
| M39003/01-7204/PR | Vishay Sprag... | 3.85 $ | 1000 | CAP TANT 2.2UF 10% 50V AX... |
| M39003/03-0481 | Vishay Sprag... | 3.88 $ | 1000 | CAP TANT 6.8UF 20% 50V AX... |
| M39003/01-8076/HSD | Vishay Sprag... | 4.02 $ | 1000 | CAP TANT 8.2UF 10% 20V AX... |
| M39003/01-2706/TR | Vishay Sprag... | 4.08 $ | 1000 | CAP TANT 1.0UF 20% 100V A... |
| M39003/01-2930 | Vishay Sprag... | 4.2 $ | 1000 | CAP TANT 0.15UF 10% 100V ... |
| M39003/01-6236 | Vishay Sprag... | 4.62 $ | 1000 | CAP TANT 0.1UF 5% 75V AXI... |
| M39003/01-8077/TR | Vishay Sprag... | 4.63 $ | 1000 | CAP TANT 10UF 5% 20V AXIA... |
Latest Products
TAJP685K010R
CAP TANT 6.8UF 10V 10% 08056.8F Molded T...
T491B475K016ATAUTO
CAP TANT 4.70UF 16.0V4.7F Molded Tantalu...
T86C475M035EBSS
CAP TANT 4.7UF 35V 20% 23124.7F Molded T...
1-1879065-6
CAP TANT 33UF 10V 20% 291733F Molded Tan...
TIM225K035P0W
CAP TANT 2.2UF 35V 10% RADIAL2.2F Molded...
ECS-T0JD227R
CAP TANT 220UF 6.3V 20% 2917220F Molded ...
M39003/01-6079/TR Datasheet/PDF