| Allicdata Part #: | M39003/01-6387H-ND |
| Manufacturer Part#: |
M39003/01-6387H |
| Price: | $ 18.38 |
| Product Category: | Capacitors |
| Manufacturer: | Vishay Sprague |
| Short Description: | CAP TANT 2.7UF 5% 100V AXIAL |
| More Detail: | 2.7µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 100V... |
| DataSheet: | M39003/01-6387H Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| 100 +: | $ 16.71050 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Failure Rate: | B (0.1%) |
| Features: | Military |
| Manufacturer Size Code: | B |
| Lead Spacing: | -- |
| Height - Seated (Max): | -- |
| Size / Dimension: | 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm) |
| Package / Case: | Axial |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Lifetime @ Temp.: | -- |
| Series: | Military, MIL-PRF-39003/1, CSR13 |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | -- |
| Type: | Hermetically Sealed |
| Voltage - Rated: | 100V |
| Tolerance: | ±5% |
| Capacitance: | 2.7µF |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | -- |
| Part Status: | Active |
| Lead Free Status / RoHS Status: | -- |
| Packaging: | Bulk |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Tantalum capacitors are widespread components that are used in the modern electronics applications due to their ability of providing high responsiveness, high surface-mounted capacitance and high reliability. They find extensive use in many applications such as radio communications, audio amplifiers, wireless communications, microprocessors, digital signal processors and other devices that need low power consumption and long life.
M39003/01-6387H is a tantalum capacitor with a capacity of 20uF and a rated voltage of 10V. It is designed to give reliable performance under severe-duty operation, offering up to 85% capacitance retention and temperature stability to 155°F (68°C) in extreme conditions. The M39003/01-6387H also features a rated working temperature from -55°C to +125°C and exhibits excellent voltage-temperature characteristics.
This tantalum capacitor is also designed to withstand a ripple current of 20mA @ 100kHz and has a radial leaded case. The construction of this capacitor is based on its dielectric powdered solid electrolyte of tantalum and a lead anode and cathode with a thickness of 0.1mm. Its anode and cathode are also coated with a protective coating, which prevents the oxidation of the anode and cathode, thus allowing its reliable long-term operation.
The working principle of a tantalum capacitor is quite simple; it works on the theory of dielectric absorption. When the negative voltage is applied to the anode of the capacitor, the positive ions in the electrolyte are attracted, while the negative ions are repelled. The positive oxygen atoms in the dielectric are attracted to the anode, thus forming a capacitor which stores the electrical charge in the form of ions, while the negative oxygen atoms stay away from the anode. This process allows the capacitor to store the electrical energy and release it when the voltage is removed from the anode.
The M39003/01-6387H is perfect for applications where long life and high reliability are of the utmost importance. It is suitable for numerous components, including power applications, analog and digital circuits, and audio amplifiers. This component offers long-term dependability and is perfect for numerous applications, making it a practical and efficient choice.
Tantalum capacitors are used in a wide range of applications, and the M39003/01-6387H is an ideal component for those who need a reliable and long-lasting device. Its capabilities and construction make it an excellent choice for many types of projects, making it a great value for money. As such, it is an excellent option for anyone looking to make quality electronic devices.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| M39006/25-0055 | AVX Corporat... | 37.57 $ | 38 | CAP TANT 330UF 20% 50V AX... |
| M39003/01-2340 | Vishay Sprag... | 1.1 $ | 1000 | CAP TANT 0.12UF 10% 50V A... |
| M39003/01-2759 | Vishay Sprag... | 1.24 $ | 1000 | CAP TANT 1.2UF 10% 20V AX... |
| M39003/01-2290 | Vishay Sprag... | 1.34 $ | 1000 | CAP TANT 15UF 20% 20V AXI... |
| M39003/03-0118 | Vishay Sprag... | 1.38 $ | 1000 | CAP TANT 8.2UF 10% 10V AX... |
| M39003/01-2360/HSD | Vishay Sprag... | 1.59 $ | 1000 | CAP TANT 1.5UF 20% 50V AX... |
| M39003/01-5472/HSD | Vishay Sprag... | 1.59 $ | 1000 | CAP TANT 0.33UF 5% 50V AX... |
| M39003/01-2525H | Vishay Sprag... | 1.7 $ | 1000 | CAP TANT 8.2UF 10% 20V AX... |
| M39003/01-5079/TR | Vishay Sprag... | 1.77 $ | 1000 | CAP TANT 1.2UF 5% 50V AXI... |
| M39003/03-0234 | Vishay Sprag... | 1.82 $ | 1000 | CAP TANT 5.6UF 10% 15V AX... |
| M39003/01-5629H | Vishay Sprag... | 1.94 $ | 1000 | CAP TANT 1.5UF 5% 20V AXI... |
| M39003/01-5104/TR | Vishay Sprag... | 1.98 $ | 1000 | CAP TANT 0.56UF 5% 75V AX... |
| M39003/01-5081/HSD | Vishay Sprag... | 2.08 $ | 1000 | CAP TANT 1.8UF 5% 50V AXI... |
| M39003/01-2862H | Vishay Sprag... | 2.09 $ | 1000 | CAP TANT 0.1UF 10% 75V AX... |
| M39003/01-2622H | Vishay Sprag... | 2.14 $ | 1000 | CAP TANT 0.1UF 10% 75V AX... |
| M39003/01-5211H | Vishay Sprag... | 2.14 $ | 1000 | CAP TANT 27UF 5% 10V AXIA... |
| M39003/01-5097/HSD | Vishay Sprag... | 2.34 $ | 1000 | CAP TANT 0.15UF 5% 75V AX... |
| M39003/01-5421 | Vishay Sprag... | 2.37 $ | 1000 | CAP TANT 18UF 5% 15V AXIA... |
| M39003/01-8073 | Vishay Sprag... | -- | 1000 | CAP TANT 2.2UF 10% 20V AX... |
| M39003/03-0319 | Vishay Sprag... | 2.69 $ | 1000 | CAP TANT 47UF 10% 10V AXI... |
| M39003/01-6072H | Vishay Sprag... | 2.83 $ | 1000 | CAP TANT 2.2UF 5% 20V AXI... |
| M39003/01-6178/HSD | Vishay Sprag... | 3.07 $ | 1000 | CAP TANT 0.33UF 5% 50V AX... |
| M39003/03-0467/TR | Vishay Sprag... | 3.16 $ | 1000 | CAP TANT 10UF 20% 35V AXI... |
| M39003/01-5682 | Vishay Sprag... | 3.2 $ | 1000 | CAP TANT 2.2UF 5% 50V AXI... |
| M39003/01-7199/TR | Vishay Sprag... | 3.32 $ | 1000 | CAP TANT 1.5UF 10% 50V AX... |
| M39003/01-7204/HR | Vishay Sprag... | 3.32 $ | 1000 | CAP TANT 2.2UF 10% 50V AX... |
| M39003/01-2263/TR | Vishay Sprag... | 3.53 $ | 1000 | CAP TANT 120UF 10% 10V AX... |
| M39003/01-7109 | Vishay Sprag... | 3.6 $ | 1000 | CAP TANT 6.8UF 20% 35V AX... |
| M39003/03-0436 | Vishay Sprag... | 3.66 $ | 1000 | CAP TANT 33UF 20% 15V AXI... |
| M39003/03-0405/HSD | Vishay Sprag... | 3.68 $ | 1000 | CAP TANT 100UF 20% 6V AXI... |
| M39003/01-2374/TR | Vishay Sprag... | 3.73 $ | 1000 | CAP TANT 10UF 10% 50V AXI... |
| M39003/01-7007/HSD | Vishay Sprag... | 3.77 $ | 1000 | CAP TANT 47UF 10% 6V AXIA... |
| M39003/01-2650H | Vishay Sprag... | 3.78 $ | 1000 | CAP TANT 3.3UF 20% 75V AX... |
| M39003/01-7204/PR | Vishay Sprag... | 3.85 $ | 1000 | CAP TANT 2.2UF 10% 50V AX... |
| M39003/03-0481 | Vishay Sprag... | 3.88 $ | 1000 | CAP TANT 6.8UF 20% 50V AX... |
| M39003/01-8076/HSD | Vishay Sprag... | 4.02 $ | 1000 | CAP TANT 8.2UF 10% 20V AX... |
| M39003/01-2706/TR | Vishay Sprag... | 4.08 $ | 1000 | CAP TANT 1.0UF 20% 100V A... |
| M39003/01-2930 | Vishay Sprag... | 4.2 $ | 1000 | CAP TANT 0.15UF 10% 100V ... |
| M39003/01-6236 | Vishay Sprag... | 4.62 $ | 1000 | CAP TANT 0.1UF 5% 75V AXI... |
| M39003/01-8077/TR | Vishay Sprag... | 4.63 $ | 1000 | CAP TANT 10UF 5% 20V AXIA... |
CAP TANT 6.8UF 10V 10% 08056.8F Molded T...
CAP TANT 4.70UF 16.0V4.7F Molded Tantalu...
CAP TANT 4.7UF 35V 20% 23124.7F Molded T...
CAP TANT 33UF 10V 20% 291733F Molded Tan...
CAP TANT 2.2UF 35V 10% RADIAL2.2F Molded...
CAP TANT 220UF 6.3V 20% 2917220F Molded ...
M39003/01-6387H Datasheet/PDF