| Allicdata Part #: | TZM5263F-GS08-ND |
| Manufacturer Part#: |
TZM5263F-GS08 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Discrete Semiconductor Products |
| Manufacturer: | Vishay Semiconductor Diodes Division |
| Short Description: | DIODE ZENER SOD80 |
| More Detail: | Zener Diode 56V 500mW Surface Mount SOD-80 |
| DataSheet: | TZM5263F-GS08 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 1 +: | 0.00000 |
| Series: | Automotive, AEC-Q101 |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz): | 56V |
| Tolerance: | -- |
| Power - Max: | 500mW |
| Impedance (Max) (Zzt): | 1300 Ohms |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 100nA @ 43V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 1.1V @ 200mA |
| Operating Temperature: | 175°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80 |
| Supplier Device Package: | SOD-80 |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Diodes are semiconductor components that help to control and direct the flow of electric current, thus regulating the amount of voltage in devices. Zener diodes are used in electronic circuits to create a stable voltage supply. One common type of zener diode is the TZM5263F-GS08 Zener diode, which has many applications. This article will discuss the applications field and working principles of the TZM5263F-GS08 Zener diode.
The main application field of the TZM5263F-GS08 diode is as a voltage regulator in DC power supplies. This makes it excellent for use in controlling the voltage in any circuit. The diode can also be used as a voltage regulator in alternating current power supplies, as the voltage drops with changing load. Additionally, it can be used in slow start circuits, allowing current to be supplied under low load or no load conditions. The TZM5263F-GS08 Zener diode is also widely used in electronics, such as TVs, radios, and computers, to regulate the amount of electricity passing through it.
The TZM5263F-GS08 Zener diode works by allowing current to pass through it in one direction and blocking the current in the opposite direction. This means that no more electricity than the designed amount can pass through the diode. The diode is designed to break down the voltage between a certain value, the “Zener voltage”, and the voltage regulator diode then stabilizes the voltage. This happens when the current reaches a certain level and breaks down the junction between the terminals of the diode, allowing the current to flow in both directions. This then creates a “Zener effect” which prevents the voltage from going any higher than the Zener voltage. This makes the diode useful in situations where a constant voltage is required in a circuit.
The TZM5263F-GS08 Zener diode is a robust, versatile component that has many applications in electronics. It is widely used in many types of circuit due to its ability to regulate the voltage in a circuit. It is also relatively inexpensive, making it a cost-effective solution for circuits that require a Zener diode. Furthermore, its simple working principle makes it easy to understand and use, as well as reliable.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| TZM5229C-GS18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 4.3V 500MW SO... |
| TZM5258C-GS18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 36V 500MW SOD... |
| TZM5262C-GS18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 51V 500MW SOD... |
| TZM5257B-GS18 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 33V 500MW SOD... |
| TZM5256C-GS08 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 30V 500MW SOD... |
| TZM5241F-GS08 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER SOD80Zener Di... |
| TZM5237F-GS18 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER SOD80Zener Di... |
| TZM5255F-GS08 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER SOD80Zener Di... |
| TZM5227B-GS18 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 3.6V 500MW SO... |
| TZM5242B-GS18 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 12V 500MW SOD... |
| TZM5241C-GS08 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 11V 500MW SOD... |
| TZM5265B-GS18 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 62V 500MW SOD... |
| TZM5238B-GS08 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 8.7V 500MW SO... |
| TZM5222B-GS08 | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE ZENER 2.5V 500MW SO... |
| TZM5239C-GS08 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 9.1V 500MW SO... |
| TZM5254F-GS08 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER SOD80Zener Di... |
| TZM5235B-GS18 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 6.8V 500MW SO... |
| TZM5251B-GS08 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 12500 | DIODE ZENER 22V 500MW SOD... |
| TZM5254B-GS18 | Vishay Semic... | 0.02 $ | 1000 | DIODE ZENER 27V 500MW SOD... |
| TZM5266B-GS08 | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE ZENER 68V 500MW SOD... |
| TZM5255F-GS18 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER SOD80Zener Di... |
| TZM5227B-GS08 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 5000 | DIODE ZENER 3.6V 500MW SO... |
| TZM5248B-GS08 | Vishay Semic... | -- | 65000 | DIODE ZENER 18V 500MW SOD... |
| TZM5237B-GS08 | Vishay Semic... | -- | 20000 | DIODE ZENER 8.2V 500MW SO... |
| TZM5249C-GS08 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 19V 500MW SOD... |
| TZM5266C-GS08 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 68V 500MW SOD... |
| TZM5262F-GS18 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER SOD80Zener Di... |
| TZM5230B-GS18 | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE ZENER 4.7V 500MW SO... |
| TZM5221F-GS08 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER SOD80Zener Di... |
| TZM5236F-GS18 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER SOD80Zener Di... |
| TZM5240F-GS08 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER SOD80Zener Di... |
| TZM5258F-GS08 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER SOD80Zener Di... |
| TZM5246B-GS08 | Vishay Semic... | -- | 15000 | DIODE ZENER 16V 500MW SOD... |
| TZM5226C-GS18 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 3.3V 500MW SO... |
| TZM5235F-GS18 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER SOD80Zener Di... |
| TZM5247F-GS08 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER SOD80Zener Di... |
| TZM5244C-GS08 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 14V 500MW SOD... |
| TZM5250C-GS08 | Vishay Semic... | 0.03 $ | 1000 | DIODE ZENER 20V 500MW SOD... |
| TZM5224B-GS08 | Vishay Semic... | -- | 1000 | DIODE ZENER 2.8V 500MW SO... |
| TZM5243F-GS08 | Vishay Semic... | 0.0 $ | 1000 | DIODE ZENER SOD80Zener Di... |
DIODE ZENER 180V 1.5W DO204ALZener Diode...
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
DIODE ZENER 3.9V 5W T18Zener Diode 3.9V ...
TZM5263F-GS08 Datasheet/PDF