IR1150STRPBF Integrated Circuits (ICs) |
|
| Allicdata Part #: | IR1150SPBFTR-ND |
| Manufacturer Part#: |
IR1150STRPBF |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Infineon Technologies |
| Short Description: | IC PFC CONTROLLER CCM 8-SOIC |
| More Detail: | PFC IC Continuous Conduction (CCM) 200kHz 8-SOIC |
| DataSheet: | IR1150STRPBF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Mode: | Continuous Conduction (CCM) |
| Frequency - Switching: | 200kHz |
| Current - Startup: | 175µA |
| Voltage - Supply: | 15 V ~ 20 V |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| Base Part Number: | IR1150SPBF |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
IR1150STRPBF is a strong gate driver IC developed by Infineon and ideal for applications requiring high power ground switching, such as solar inverters, Uninterruptible Power Supplies (UPS)s, motor drives and industrial automation systems, just to name a few. In general, it is often used to enforce power factor correction, an important function in power management and control.
The main purpose of power factor correction (PFC) is to ensure that the AC mains potential and current waveforms match. This is because most electronic circuits only require AC voltage, and any increase in the current component of the AC waveform will lead to the transfer of more electrical energy than the rated power of the device. As a result, the device will be prevented from operating correctly and may eventually suffer permanent damage. The IR1150STRPBF ensures that the AC current waveform is precisely matched to the AC potential waveform and prevents such scenarios from happening.
The working principle of the IR1150STRPBF is quite simple. The IC uses a linear ramp generator and a self-sensing amplifier to detect the difference between the actual AC current and the expected AC current. Whenever the difference is detected, the IC modifies the AC current waveform accordingly to prevent any power surges.
The IR1150STRPBF also has several safety features to prevent power surges. The IC is capable of detecting high surge voltages, and will immediately shut down the power supply if a such a voltage is sensed. This safety measure helps minimize the risk of damage to the device being supplied with power.
The IR1150STRPBF is a reliable, cost-effective solution for enforcing power factor correction in high power ground switching applications. The IC is ideal for applications such as solar inverters, UPSs, motor drives and industrial automation systems, providing accurate control and safety features to ensure that the correct power is transferred.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| IR1153STRPBF | Infineon Tec... | -- | 2500 | IC PFC ONE CYCLE CONTROL ... |
| IR1176S | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC DRIVER SYNC 5V 4A 20-S... |
| IR1168SPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC SECONDARY SIDE CTRLR 8... |
| IR1152SPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC PFC ONE CYCLE CONTROL ... |
| IR11BR | SGX Sensorte... | 119.48 $ | 12 | 19MM, 100% VOLUME CO2 INF... |
| IR11682STRPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC SECONDARY SIDE CTRLR 8... |
| IR11452STRPBF | Infineon Tec... | 0.56 $ | 1000 | IC PFC ONE CYCLE CONTROL ... |
| IR1175S | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC DRIVER SYNCH RECT 20-S... |
| IR11671ASPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC FET DRIVER EXTERNALGat... |
| IR11GM_1 | SGX Sensorte... | 116.96 $ | 15 | 16MM,0-5% VOLUME CO2 INFR... |
| IR1169STRPBF | Infineon Tec... | 0.71 $ | 1000 | IS REG CTRLR FLYBCK PWM 8... |
| IR1166STRPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC MOSFET DRIVER N-CH 200... |
| IR1167BSPBF | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC MOSFET DRIVER N-CHAN 8... |
| IR1153SPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC PFC ONE CYCLE CONTROL ... |
| IR1166SPBF | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC REG CTLR SW 200V 8-SOI... |
| IR11452SPBF | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC PFC ONE CYCLE CONTROL ... |
| IR11EM | SGX Sensorte... | 114.07 $ | 25 | 16MM, 0-5% VOLUME CO2 INF... |
| IR11682SPBF | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC SECONDARY SIDE CTRLR 8... |
| IR1167BSTRPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC SMART SECONDARY DRIVER... |
| IR1150STRPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC PFC CONTROLLER CCM 8-S... |
| IR1175STR | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC DRIVER RECT SYNC 5V 2A... |
| IR1176 | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC DRIVER SYNC 5V 4A 20-D... |
| IR11GJ | SGX Sensorte... | 114.07 $ | 24 | 19MM, 0-5% VOLUME CO2 INF... |
| IR1150STR | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC PFC CONTROLLER CCM 8-S... |
| IR1168STRPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC SECONDARY SIDE CTRLR 8... |
| IR1155STRPBF | Infineon Tec... | -- | 7500 | IC PFC ONE CYCLE CONTROL ... |
| IR1176STR | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC DRIVER RECT SYNC 5V 4A... |
| IR1150ISTRPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC PFC CONTROLLER CCM 8-S... |
| IR11672ASPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC MOSFET DRIVER 200V 8-S... |
| IR1167ASTRPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC SMART SECONDARY DRIVER... |
| IR11671ASTRPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC FET DRIVER EXTERNALGat... |
| IR1152STRPBF | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC PFC ONE CYCLE CONTROL ... |
| IR1169SPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC SMART SECONDARY DRIVER... |
| IR11662STRPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC MOSFET DRIVER 200V 8-S... |
| IR1150PBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC PFC CONTROLLER CCM 8-D... |
| IR11662SPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC CNTROL SMART RECTIFIER... |
| IR11688STRPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | DUAL SYNCHRONOUS RECTIFIC... |
| IR1161LTRPBF | Infineon Tec... | 0.41 $ | 1000 | SYNCRONOUS RECTIFIER CONT... |
| IR11EJ | SGX Sensorte... | 114.07 $ | 45 | 19MM, 0-5% VOLUME CO2 INF... |
| IR1175 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC DRIVER SYNC 5V 2A 20-D... |
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 8DIPPFC IC Ave...
IC CTRLR PFC HV ACTIVE X2 16SOICPFC IC C...
IC PFC CTRLR TRANSITION 14SOICPFC IC Dis...
PFC CONTROLLERPFC IC
IC CTRLR PFC 8SOICPFC IC Discontinuous C...
IC CTRLR RES LLC 16SOICPFC IC Discontinu...
IR1150STRPBF Datasheet/PDF