| Allicdata Part #: | IR1176-ND |
| Manufacturer Part#: |
IR1176 |
| Price: | $ 0.00 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Infineon Technologies |
| Short Description: | IC DRIVER SYNC 5V 4A 20-DIP |
| More Detail: | Low-Side Gate Driver IC Non-Inverting 20-DIP |
| DataSheet: | IR1176 Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
Specifications
| Logic Voltage - VIL, VIH: | -- |
| Base Part Number: | IR1176 |
| Supplier Device Package: | 20-DIP |
| Package / Case: | 20-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Rise / Fall Time (Typ): | 20ns, 20ns |
| Input Type: | Non-Inverting |
| Current - Peak Output (Source, Sink): | 4A, 4A |
| Series: | -- |
| Voltage - Supply: | 4 V ~ 5.25 V |
| Gate Type: | N-Channel MOSFET |
| Number of Drivers: | 1 |
| Channel Type: | Single |
| Driven Configuration: | Low-Side |
| Part Status: | Obsolete |
| Packaging: | Tube |
Description
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
Introduction
IR1176 is a high-speed MOSFET gate driver with a motor-control power factor correction (PFC) converter integrated circuit (IC). It is used in a variety of automotive, industrial and consumer applications. Its intelligence and flexibility provide the customers with an excellent option for a wide range of applications.Applications
The applications of IR1176 include motor control, power factor correction (PFC), lighting monitors and controllers, AC to DC and DC to DC converters, and automotive systems. The R1176 is also used in applications such as robotics, solar, high-power industrial, alternative energy and renewable systems. IR1176 offers a wide range of advantages in various applications, both in terms of cost savings and improved performance. It provides increased protection against current and voltage overshoot, enabling protection devices to activate quickly and accurately, which reduces system losses and increases reliability. IR1176 is also extremely efficient and provides excellent motor control. The motor control features of the IC include enhanced Start-stop technology for precise motor control, over-current, over-voltage and temperature protection, motor power shutdown and motor power monitoring.Working Principle
The working principle of IR1176 is based on power factor correction (PFC). It adjusts the magnitude and phase of the output current waveform to reduce harmonic distortion, reduce switching losses and achieve a high power factor, while providing excellent current sensing and control.In order to control the voltage and current in the power factor correction system, the IR1176 uses a high-speed MOSFET gate driver. This allows for precise switching at high frequency, enabling it to reduce harmonic distortion and minimize switching losses. The IC also features power monitoring capabilities, which enable the system to monitor the output current and voltage and provide protection against over-current, over-voltage and temperature conditions.Conclusion
In conclusion, IR1176 is a high-performance, power factor correction integrated circuit (IC) with excellent motor control features. It is suitable for a variety of applications, ranging from automotive to industrial and consumer applications. Its power factor correction and motor control features provide customers with efficient solutions, while its over-current, over-voltage and temperature protection increase system reliability.The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "IR11" Included word is 40
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| IR1153STRPBF | Infineon Tec... | -- | 2500 | IC PFC ONE CYCLE CONTROL ... |
| IR1176S | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC DRIVER SYNC 5V 4A 20-S... |
| IR1168SPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC SECONDARY SIDE CTRLR 8... |
| IR1152SPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC PFC ONE CYCLE CONTROL ... |
| IR11BR | SGX Sensorte... | 119.48 $ | 12 | 19MM, 100% VOLUME CO2 INF... |
| IR11682STRPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC SECONDARY SIDE CTRLR 8... |
| IR11452STRPBF | Infineon Tec... | 0.56 $ | 1000 | IC PFC ONE CYCLE CONTROL ... |
| IR1175S | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC DRIVER SYNCH RECT 20-S... |
| IR11671ASPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC FET DRIVER EXTERNALGat... |
| IR11GM_1 | SGX Sensorte... | 116.96 $ | 15 | 16MM,0-5% VOLUME CO2 INFR... |
| IR1169STRPBF | Infineon Tec... | 0.71 $ | 1000 | IS REG CTRLR FLYBCK PWM 8... |
| IR1166STRPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC MOSFET DRIVER N-CH 200... |
| IR1167BSPBF | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC MOSFET DRIVER N-CHAN 8... |
| IR1153SPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC PFC ONE CYCLE CONTROL ... |
| IR1166SPBF | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC REG CTLR SW 200V 8-SOI... |
| IR11452SPBF | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC PFC ONE CYCLE CONTROL ... |
| IR11EM | SGX Sensorte... | 114.07 $ | 25 | 16MM, 0-5% VOLUME CO2 INF... |
| IR11682SPBF | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC SECONDARY SIDE CTRLR 8... |
| IR1167BSTRPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC SMART SECONDARY DRIVER... |
| IR1150STRPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC PFC CONTROLLER CCM 8-S... |
| IR1175STR | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC DRIVER RECT SYNC 5V 2A... |
| IR1176 | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC DRIVER SYNC 5V 4A 20-D... |
| IR11GJ | SGX Sensorte... | 114.07 $ | 24 | 19MM, 0-5% VOLUME CO2 INF... |
| IR1150STR | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC PFC CONTROLLER CCM 8-S... |
| IR1168STRPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC SECONDARY SIDE CTRLR 8... |
| IR1155STRPBF | Infineon Tec... | -- | 7500 | IC PFC ONE CYCLE CONTROL ... |
| IR1176STR | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC DRIVER RECT SYNC 5V 4A... |
| IR1150ISTRPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC PFC CONTROLLER CCM 8-S... |
| IR11672ASPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC MOSFET DRIVER 200V 8-S... |
| IR1167ASTRPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC SMART SECONDARY DRIVER... |
| IR11671ASTRPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC FET DRIVER EXTERNALGat... |
| IR1152STRPBF | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC PFC ONE CYCLE CONTROL ... |
| IR1169SPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC SMART SECONDARY DRIVER... |
| IR11662STRPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC MOSFET DRIVER 200V 8-S... |
| IR1150PBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC PFC CONTROLLER CCM 8-D... |
| IR11662SPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC CNTROL SMART RECTIFIER... |
| IR11688STRPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | DUAL SYNCHRONOUS RECTIFIC... |
| IR1161LTRPBF | Infineon Tec... | 0.41 $ | 1000 | SYNCRONOUS RECTIFIER CONT... |
| IR11EJ | SGX Sensorte... | 114.07 $ | 45 | 19MM, 0-5% VOLUME CO2 INF... |
| IR1175 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC DRIVER SYNC 5V 2A 20-D... |
Latest Products
MAX5055AASA
IC MOSFET DRVR DUAL 8-SOICLow-Side Gate ...
LM27222SD
IC MOSFET DVR SYNC 4.5A HS 8WSONHalf-Bri...
ISL89166FBEAZ-T
IC MOSFET DRIVER 2CH 6A 8SOICLow-Side Ga...
ISL6614CBZR5238
IC DRVR DUAL SYNC BUCK 14-SOICHalf-Bridg...
LM5111-3MYX/NOPB
IC MOSFET DRIVER DUAL 5A 8MSOPLow-Side G...
IXDN414YI
IC DRIVER MOSF/IGBT 14A 5-TO-263Low-Side...
IR1176 Datasheet/PDF