| Allicdata Part #: | IR21364SPBF-ND |
| Manufacturer Part#: |
IR21364SPBF |
| Price: | $ 2.78 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Infineon Technologies |
| Short Description: | IC DVR 3PHASE SOFT TURN 28-SOIC |
| More Detail: | Half-Bridge Gate Driver IC Non-Inverting 28-SOIC |
| DataSheet: | IR21364SPBF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 1000 |
| 2000 +: | $ 2.52728 |
| Current - Peak Output (Source, Sink): | 200mA, 350mA |
| Base Part Number: | IR21364SPBF |
| Supplier Device Package: | 28-SOIC |
| Package / Case: | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Rise / Fall Time (Typ): | 125ns, 50ns |
| High Side Voltage - Max (Bootstrap): | 600V |
| Input Type: | Non-Inverting |
| Series: | -- |
| Logic Voltage - VIL, VIH: | 0.8V, 2.5V |
| Voltage - Supply: | 11.5 V ~ 20 V |
| Gate Type: | IGBT, N-Channel MOSFET |
| Number of Drivers: | 6 |
| Channel Type: | 3-Phase |
| Driven Configuration: | Half-Bridge |
| Part Status: | Active |
| Packaging: | Tube |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
PMIC - Gate Drivers
Today\'s modern and latest PMIC - Gate Drivers are an important product in the field of integrated circuit technology. This technology is popularly used around the world in a wide range of electronics, such as smartphones, laptops, computers, and other related devices. A PMIC - Gate Driver is one of the most popular components in the modern integrated circuit technology. It enables the user to control the voltage and current applied to the gates on the integrated circuit.
IR21364SPBF is an example of PMIC - Gate Drivers which is widely used in electronic circuits. This Gate Driver is usually used for controlling the high current application. It is used as a single chip client with integrated Pre-Driver and Buffer elements. The purpose of this device is to reduce the voltage voltage drop across the source and drain of the MOSFET and thus reduce the power dissipation. Furthermore, this device is designed to help reduce the switching overhead by providing the appropriate current requirements for fast switching.
Application Field of IR21364SPBF
The IR21364SPBF is a high current gate driver which can be used in a wide range of applications. It is suitable for driving high power loads with low output resistance and thus ideal for high current applications. In addition, this device can be used as a load switch or current sensing device in a wide range of industrial, automotive and consumer electronics applications. It is also suitable for use in power supplies, motor drives, drivers, switching regulators and other power management applications. Furthermore, this device can be used for controlling the PFC and DC-DC converters. It is also suitable for Use in DC to DC converter, AC to DC converter, AC to AC converter and DC to AC converter.
Working Principle of IR21364SPBF
The IR21364SPBF is a power control integrated circuit unit. It is basically a digital control size-mosfet which is configured to peltier module in a single chip. This Gate Driver is equipped with many features that make it reliable and tough against high power disturbances. The configuration process is done through test pins, which allows the user to easily set and adjust the current value and temperature limit. The IR21364SPBF comprises of two main blocks: a high side pre-driver and a low side buffer. The pre-driver unit is responsible for controlling the voltage and current applied to the gates of the MOSFETs. It is based on the push-pull control in with two outputs connected in phase opposition. This allows for more efficient current sourcing for high current applications. The low side buffer acts as a driver for the MOSFETs, allowing for higher current rating of the switches.The IR21364SPBF also has a number of other features, such as built-in adaptive trigger control, variable dead-time control, adjustable current and over-voltage protection. All of these features help to ensure the highest level of safety, reliability and efficiency in performing high current applications.
Conclusion
In conclusion, the IR21364SPBF is a powerful and reliable PMIC - Gate Driver which is highly suitable for high current applications. It offers excellent protection features, as well as adjustable current and over-voltage protection. This makes it ideal for a wide range of industrial, automotive and consumer electronics applications. It is also cost-effective and suitable for high power loads, providing a reliable and efficient source of power.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| IR2130 | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC DRIVER BRIDGE 3-PHASE ... |
| IR2153 | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC DRVR HALF BRDG SELF-OS... |
| IR2155 | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC DRVR HALF BRDG SELF-OS... |
| IR2170 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC CURRENT SENSE 600V 1MA... |
| IR2136STRPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC DRIVER BRIDGE 3PHASE 2... |
| IR2108S | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC DRIVER HALF BRIDGE 8SO... |
| IR2183STR | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC DRIVER HALFBRIDGE 600V... |
| IR21844STRPBF | Infineon Tec... | -- | 2500 | IC DVR HALF BRIDGE 14-SOI... |
| IR2135STR | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC DRIVER BRIDGE 3-PHASE ... |
| IR21771SPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC CURRENT SENSE 16SOICCu... |
| IR2167SPBF | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC CTLR BALLAST PFC 20-SO... |
| IR2121PBF | Infineon Tec... | -- | 8632 | IC MOSFET DRIVER LOW SIDE... |
| IR2132 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC DRIVER BRIDGE 3-PHASE ... |
| IR2113-1PBF | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC MOSFET DRVR HI/LO SIDE... |
| IR2183STRPBF | Infineon Tec... | -- | 27500 | IC DRIVER HALF BRIDGE 8SO... |
| IR2108 | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC DRIVER HALF BRIDGE 8DI... |
| IR21094S | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC DRIVER HALF-BRIDGE 14-... |
| IR2121 | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC MOSFET DRIVER LOW-SIDE... |
| IR21014 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC DRIVER HIGH/LOW SIDE 1... |
| IR21064STR | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC DRIVER HIGH/LOW 600V 1... |
| IR2131 | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC DRIVER BRIDGE 3-PHASE ... |
| IR2113SPBF | Infineon Tec... | 3.07 $ | 15 | IC MOSFET DRVR HI/LO SIDE... |
| IR21531DPBF | Infineon Tec... | -- | 19279 | IC DVR HALF BRDG SELF-OSC... |
| IR2112STRPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC MOSFET DRVR HI/LO SIDE... |
| IR2132SPBF | Infineon Tec... | 6.86 $ | 43 | IC DRIVER BRIDGE 3PHASE 2... |
| IR21593S | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC CTRLR BALLAST DIMMING ... |
| IR2131S | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC DRIVER BRIDGE 3-PHASE ... |
| IR2113-1 | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC MOSFET DRVR HI/LO SIDE... |
| IR2114SS | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC DRIVER HALF-BRIDGE 24-... |
| IR21141SSPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC DRVR HALF BRIDGE 600V ... |
| IR2103PBF | Infineon Tec... | -- | 68 | IC DRIVER HALF BRIDGE 600... |
| IR2112-2 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC MOSFET DRVR HI/LO SIDE... |
| IR2156 | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC CNTL BALLAST 600V 0.5A... |
| IR21592S | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC CNTRLR BALLAST DIMMING... |
| IR2114SSPBF | Infineon Tec... | -- | 1247 | IC DRIVER HALF-BRIDGE 24-... |
| IR21531D | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC DRVR HALF BRDG SELF-OS... |
| IR2182 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC DRIVER HIGH/LOW SIDE 8... |
IC MOSFET DRVR DUAL 8-SOICLow-Side Gate ...
IC MOSFET DVR SYNC 4.5A HS 8WSONHalf-Bri...
IC MOSFET DRIVER 2CH 6A 8SOICLow-Side Ga...
IC DRVR DUAL SYNC BUCK 14-SOICHalf-Bridg...
IC MOSFET DRIVER DUAL 5A 8MSOPLow-Side G...
IC DRIVER MOSF/IGBT 14A 5-TO-263Low-Side...
IR21364SPBF Datasheet/PDF