| Allicdata Part #: | IR2121PBF-ND |
| Manufacturer Part#: |
IR2121PBF |
| Price: | $ 4.13 |
| Product Category: | Integrated Circuits (ICs) |
| Manufacturer: | Infineon Technologies |
| Short Description: | IC MOSFET DRIVER LOW SIDE 8DIPLow-Side Gate Driver... |
| More Detail: | N/A |
| DataSheet: | IR2121PBF Datasheet/PDF |
| Quantity: | 8605 |
| 1 +: | $ 4.13280 |
| 10 +: | $ 4.00882 |
| 100 +: | $ 3.92616 |
| 1000 +: | $ 3.84350 |
| 10000 +: | $ 3.71952 |
| Series: | -- |
| Packaging: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Driven Configuration: | Low-Side |
| Channel Type: | Single |
| Number of Drivers: | 1 |
| Gate Type: | IGBT, N-Channel MOSFET |
| Voltage - Supply: | 12 V ~ 18 V |
| Logic Voltage - VIL, VIH: | 0.8V, 2.2V |
| Current - Peak Output (Source, Sink): | 1.6A, 3.3A |
| Input Type: | Non-Inverting |
| Rise / Fall Time (Typ): | 43ns, 26ns |
| High Side Voltage - Max (Bootstrap): | -- |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package: | 8-DIP |
| Base Part Number: | IR2121PBF |
Due to market price fluctuations, if you need to purchase or consult the price. You can contact us or emial to us: sales@allicdata.com
The IR2121PBF gate driver is a popular PMIC (Power Management Integrated Circuit) device used for gate control in switching applications. As a gate driver for high side MOSFET and IGBT gate control, this device is a key component in a wide range of power management and protection circuits. This article will discuss the application field and working principle of the IR2121PBF.
Application Field
The IR2121PBF is typically used to drive high side MOSFETs and IGBTs in a variety of applications. It is well suited for use in high frequency switching, motor control systems, voltage regulators, switching power supplies, uninterruptible power supplies (UPS), DC-DC converters, and other power management applications.
The IR2121PBF is designed for use in both async and synchronous systems. It operates at supply voltages of up to 100V and can support output currents of up to 10A. This gate driver is fully protected against overvoltage, undervoltage, overcurrent, and overtemperature. It also features EOL (end of life protection) and undervoltage lockout (UVLO).
Working Principle
The IR2121PBF features two separate MOSFET gate drive channels. Each channel is controlled by an independent gate drive voltage. The channels are isolated from each other to reduce capacitive coupling between them. The gate driver has an adjustable dead time that can be programmed through an external resistor. The dead time ensures that the high side and low side switches of the power MOSFET or IGBT are not simultaneously driven.
The IR2121PBF is a four-bit logic buffer that accepts a single dual output digital signal. The input signal is propagated to both output MOSFET gate drive channels. This eliminates the need for separate data lines for each output and reduces the complexity of the system. The IR2121PBF also features an adjustable threshold voltage for controlling low-side gate drive and a slew rate control unity to adjust the switching speed of the output.
The IR2121PBF incorporates several safety features to ensure reliability and performance. It features dual over temperature protection, ESD protection, and overvoltage protection. These features provide robust protection against system failure and extend the product life.
In conclusion, the IR2121PBF is a powerful gate driver used in a wide range of power management and protection circuits. It features two independent gate drive channels, adjustable dead time, adjustable threshold voltage, and several safety features. This makes it well suited for driving high side MOSFETs and IGBTs in high frequency switching, motor control systems, voltage regulators, switching power supplies, uninterruptible power supplies, and DC-DC converters.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
| Part Number | Manufacturer | Price | Quantity | Description |
|---|
| IR2130 | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC DRIVER BRIDGE 3-PHASE ... |
| IR2153 | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC DRVR HALF BRDG SELF-OS... |
| IR2155 | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC DRVR HALF BRDG SELF-OS... |
| IR2170 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC CURRENT SENSE 600V 1MA... |
| IR2136STRPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC DRIVER BRIDGE 3PHASE 2... |
| IR2108S | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC DRIVER HALF BRIDGE 8SO... |
| IR2183STR | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC DRIVER HALFBRIDGE 600V... |
| IR21844STRPBF | Infineon Tec... | -- | 2500 | IC DVR HALF BRIDGE 14-SOI... |
| IR2135STR | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC DRIVER BRIDGE 3-PHASE ... |
| IR21771SPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC CURRENT SENSE 16SOICCu... |
| IR2167SPBF | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC CTLR BALLAST PFC 20-SO... |
| IR2121PBF | Infineon Tec... | -- | 8632 | IC MOSFET DRIVER LOW SIDE... |
| IR2132 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC DRIVER BRIDGE 3-PHASE ... |
| IR2113-1PBF | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC MOSFET DRVR HI/LO SIDE... |
| IR2183STRPBF | Infineon Tec... | -- | 27500 | IC DRIVER HALF BRIDGE 8SO... |
| IR2108 | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC DRIVER HALF BRIDGE 8DI... |
| IR21094S | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC DRIVER HALF-BRIDGE 14-... |
| IR2121 | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC MOSFET DRIVER LOW-SIDE... |
| IR21014 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC DRIVER HIGH/LOW SIDE 1... |
| IR21064STR | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC DRIVER HIGH/LOW 600V 1... |
| IR2131 | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC DRIVER BRIDGE 3-PHASE ... |
| IR2113SPBF | Infineon Tec... | 3.07 $ | 15 | IC MOSFET DRVR HI/LO SIDE... |
| IR21531DPBF | Infineon Tec... | -- | 19279 | IC DVR HALF BRDG SELF-OSC... |
| IR2112STRPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC MOSFET DRVR HI/LO SIDE... |
| IR2132SPBF | Infineon Tec... | 6.86 $ | 43 | IC DRIVER BRIDGE 3PHASE 2... |
| IR21593S | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC CTRLR BALLAST DIMMING ... |
| IR2131S | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC DRIVER BRIDGE 3-PHASE ... |
| IR2113-1 | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC MOSFET DRVR HI/LO SIDE... |
| IR2114SS | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC DRIVER HALF-BRIDGE 24-... |
| IR21141SSPBF | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC DRVR HALF BRIDGE 600V ... |
| IR2103PBF | Infineon Tec... | -- | 68 | IC DRIVER HALF BRIDGE 600... |
| IR2112-2 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC MOSFET DRVR HI/LO SIDE... |
| IR2156 | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC CNTL BALLAST 600V 0.5A... |
| IR21592S | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC CNTRLR BALLAST DIMMING... |
| IR2114SSPBF | Infineon Tec... | -- | 1247 | IC DRIVER HALF-BRIDGE 24-... |
| IR21531D | Infineon Tec... | -- | 1000 | IC DRVR HALF BRDG SELF-OS... |
| IR2182 | Infineon Tec... | 0.0 $ | 1000 | IC DRIVER HIGH/LOW SIDE 8... |
IC MOSFET DRVR DUAL 8-SOICLow-Side Gate ...
IC MOSFET DVR SYNC 4.5A HS 8WSONHalf-Bri...
IC MOSFET DRIVER 2CH 6A 8SOICLow-Side Ga...
IC DRVR DUAL SYNC BUCK 14-SOICHalf-Bridg...
IC MOSFET DRIVER DUAL 5A 8MSOPLow-Side G...
IC DRIVER MOSF/IGBT 14A 5-TO-263Low-Side...
IR2121PBF Datasheet/PDF