2SCR372PT100Q Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
2SCR372PT100Q-ND
Manufacturer Part#:
2SCR372PT100Q
Product Category:
Discrete Semiconductor Products
Manufacturer: ROHM Semiconductor
Short Description: TRANS NPN 120V 0.7A MPT3
More Detail: Bipolar (BJT) Transistor NPN 120V 700mA 220MHz 2W ...
DataSheet: 2SCR372PT100Q datasheet2SCR372PT100Q Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Series: --
Packaging: Tape & Reel (TR)
Part Status: Not For New Designs
Transistor Type: NPN
Current - Collector (Ic) (Max): 700mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 120V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: 300mV @ 50mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max): 1µA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: 120 @ 100mA, 5V
Power - Max: 2W
Frequency - Transition: 220MHz
Operating Temperature: 150°C (TJ)