86834-172HLF Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
86834-172HLF-ND
Manufacturer Part#:
86834-172HLF
Product Category:
Connectors, Interconnects
Manufacturer: Amphenol FCI
Short Description: BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT
More Detail: Connector Header Through Hole 72 position 0.100" (...
DataSheet: 86834-172HLF datasheet86834-172HLF Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Operating Temperature: --
Insulation Height: 0.100" (2.54mm)
Contact Shape: Square
Contact Finish - Mating: Gold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness - Mating: 30.0µin (0.76µm)
Contact Finish - Post: --
Contact Material: Phosphor Bronze
Insulation Material: --
Features: --
Overall Contact Length: 1.335" (33.91mm)
Ingress Protection: --
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Insulation Color: Black
Current Rating: --
Voltage Rating: --
Mated Stacking Heights: --
Contact Finish Thickness - Post: --
Applications: --
Number of Positions Loaded: All
Packaging: Bulk
Part Status: Obsolete
Connector Type: Header
Contact Type: Male Pin
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Positions: 72
Number of Rows: 2
Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm)
Series: BERGSTIK® II
Style: Board to Board
Shrouding: Unshrouded
Mounting Type: Through Hole
Termination: Solder
Fastening Type: Push-Pull
Contact Length - Mating: 0.650" (16.51mm)
Contact Length - Post: 0.585" (14.86mm)
Description
In addition, the 86834-172HLF of rectangular connectors features a wide temperature range of -55°C to +105°C. This means that the product is suitable for a variety of applications and can be used in both industrial and consumer products. Furthermore, it also has a high current rating of 15A per contact, allowing for extra current to pass through the device.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "8683" Included word is 38