86837-108HLF Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
86837-108HLF-ND
Manufacturer Part#:
86837-108HLF
Product Category:
Connectors, Interconnects
Manufacturer: Amphenol FCI
Short Description: HEADER BERGSTIK R/A
More Detail: Connector Header Through Hole 8 position 0.100" (2...
DataSheet: 86837-108HLF datasheet86837-108HLF Datasheet/PDF
Quantity: 1000
Stock 1000Can Ship Immediately
Specifications
Operating Temperature: --
Insulation Height: 0.100" (2.54mm)
Contact Shape: Square
Contact Finish - Mating: Gold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness - Mating: 30.0µin (0.76µm)
Contact Finish - Post: --
Contact Material: Phosphor Bronze
Insulation Material: --
Features: --
Overall Contact Length: 0.600" (15.24mm)
Ingress Protection: --
Material Flammability Rating: UL94 V-0
Insulation Color: Black
Current Rating: --
Voltage Rating: --
Mated Stacking Heights: --
Contact Finish Thickness - Post: --
Applications: --
Number of Positions Loaded: All
Packaging: Bulk
Part Status: Active
Connector Type: Header
Contact Type: Male Pin
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Positions: 8
Number of Rows: 2
Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm)
Series: BERGSTIK® II
Style: Board to Board
Shrouding: Unshrouded
Mounting Type: Through Hole
Termination: Solder
Fastening Type: Push-Pull
Contact Length - Mating: 0.380" (9.65mm)
Contact Length - Post: 0.120" (3.05mm)
Description
Durability The 86837-108HLF rectangular connector is designed for use in various severe environment. It is also compatible with a wide range of harsh chemicals and humid atmosphere. The connector is also resistant to temperature fluctuations, which makes it suitable for use in extreme weather conditions. The contact pins are designed for a current load of up to 2A, at a voltage of up to 150V DC.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "8683" Included word is 38