86837-172H Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
86837-172H-ND
Manufacturer Part#:
86837-172H
Manufacturer: Amphenol FCI
Short Description: BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT
More Detail: Connector Header Through Hole 72 position 0.100" (...
DataSheet: 86837-172H datasheet86837-172H Datasheet/PDF
Operating Temperature: --
Insulation Height: 0.100" (2.54mm)
Features: --
Overall Contact Length: 0.600" (15.24mm)
Contact Type: Male Pin
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Positions: 72
Number of Rows: 2
Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm)
Fastening Type: Push-Pull
Contact Length - Mating: 0.380" (9.65mm)
Contact Length - Post: 0.120" (3.05mm)
Description
The 86837-172H connector features two parallel rows of 2.00 mm centerline contacts. It has an extended six-contact length with varying contact counts up to 10 contacts per row. The contacts are made of high-performance tin-plated brass that is highly resistant to corrosion and abrasion. The housing is made of thermoplastic insulator body and is capable of withstanding temperatures up to 140°F (60°C).
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "8683" Included word is 38