86837-124HLF Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
86837-124HLF-ND
Manufacturer Part#:
86837-124HLF
Manufacturer: Amphenol FCI
Short Description: HEADER BERGSTIK
More Detail: Connector Header Through Hole 24 position 0.100" (...
DataSheet: 86837-124HLF datasheet86837-124HLF Datasheet/PDF
Operating Temperature: --
Insulation Height: 0.100" (2.54mm)
Features: --
Overall Contact Length: 0.600" (15.24mm)
Contact Type: Male Pin
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Positions: 24
Number of Rows: 2
Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm)
Fastening Type: Push-Pull
Contact Length - Mating: 0.380" (9.65mm)
Contact Length - Post: 0.120" (3.05mm)
Description
The 86837-124HLF Rectangular Connector is most commonly used in industrial, medical, military and avionics applications which require reliable connections in harsh environments. The 86837-124HLF is designed to withstand a maximum temperature rating of +150°C and boasts a contact resistance of 3 mΩ. The contact material is tin plated copper with a contact rating of 5A 300VAC and 5A 2A DC.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "8683" Included word is 38