86837-126HLF Allicdata Electronics
Allicdata Part #:
86837-126HLF-ND
Manufacturer Part#:
86837-126HLF
Manufacturer: Amphenol FCI
Short Description: BERG IK II .100" DR STRAIGHT
More Detail: Connector Header Through Hole 26 position 0.100" (...
DataSheet: 86837-126HLF datasheet86837-126HLF Datasheet/PDF
Operating Temperature: --
Insulation Height: 0.100" (2.54mm)
Features: --
Overall Contact Length: 0.600" (15.24mm)
Contact Type: Male Pin
Pitch - Mating: 0.100" (2.54mm)
Number of Positions: 26
Number of Rows: 2
Row Spacing - Mating: 0.100" (2.54mm)
Fastening Type: Push-Pull
Contact Length - Mating: 0.380" (9.65mm)
Contact Length - Post: 0.120" (3.05mm)
Description
The 86837-126HLF comes as a two-part housing that incorporates a variety of male pins. It has a total of 40 positions, all of which are arranged in two rows, numbered 1-20, with the pins being labeled from left-to-right and top-to-bottom. All of them are spaced at 0.6 mm, which allows for a consistent spacing across all pins within the housing. It is also designed using thermoplastic to protect it against short-circuits and increased performance.
The specific data is subject to PDF, and the above content is for reference
Related Products
Search Part number : "8683" Included word is 38